Ρεάλ: “Λύγισε” τον Ερυθρό Αστέρα και έπιασε… κορυφή!

2021-11-18T22:23:59+00:00 2021-11-18T22:23:59+00:00.

18/Nov/21 22:23

Η Ρεάλ Μαδρίτης επέκτεινε το νικηφόρο σερί της στην Ευρωλίγκα στα τέσσερα ματς κερδίζοντας εύκολα εντός έδρας και τον Ερυθρό Αστέρα με 79-67.

Η ομάδα του Πάμπλο μπορεί στο πρώτο ημίχρονο να μην έπαιξε καλό μπάσκετ και να δυσκολεύτηκε από τον ανταγωνιστικό Ερυθρό Αστέρα, όμως στο δεύτερο μέρος επέβαλλε το ρυθμό της, παρουσίασε το γνωστό της πρόσωπο και πήρε εύκολα τη νίκη με 79-67.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Ρεάλ Μαδρίτης είναι στη κορυφή της κατάταξης με ρεκόρ 9-2 μαζί με Μπαρτσελόνα και Μιλάνο, ενώ ο Ερυθρός Αστέρας με 4 νίκες και 7 ήττες βρίσκεται μακριά από την οκτάδα.

Μέτρια η Ρεάλ, πολύ ανταγωνιστικός ο Ερυθρός

Η Ρεάλ ξεκίνησε παίζοντας εξαιρετική άμυνα και προηγήθηκε με 14-5 (στο 6′) αφήνοντας τους Σέρβους με 1/8 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Ο Ερυθρός Αστέρας μείωσε σε 16-11 (στο 8′) με τον Ντόμπριτς να έχει 5 πόντους και η πρώτη περίοδος έληξε με 16-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς έβαζε για τα καλά… δύσκολα στη Ρεάλ και πήρε και το προβάδισμα με 28-27 (στο 17′) έχοντας για “όπλο” την άμυνα της. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν σε 32-32, αλλά και να προβληματίζουν με την εικόνα τους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το “καθάρισε” η Ρεάλ!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Μαδρίτη ξεκίνησε με τους παίκτες του Πάμπλο Λάσο να δείχνουν σαφώς καλύτερο πρόσωπο και με επιμέρους σκορ 16-6 προηγήθηκαν με 48-38 (στο 25′) παίζοντας σαφώς καλύτερο μπάσκετ. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Ερυθρό Αστέρα να έχει χάσει την επαφή του με το σκορ (57-46) και να καλείται σε ανατροπή.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Ρεάλ έκανε νέο επιμέρους σκορ 11-3 και “εκτόξευσε” το προβάδισμα της στο +19 (68-49 στο 33′) και ουσιαστικά “αγκάλιασε” τη νίκη με τον Ταβάρες να έχει 13 πόντους. Στο 38ο λεπτό το σκορ ήταν 77-65 και όλα είχαν κριθεί και στο τέλος η Ρεάλ πανηγύρισε τη νίκη με 79-67 .

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο όπου η Ρεάλ με επιμέρους σκορ 25-14 προηγήθηκε με 57-46 στο 30′ μία διψήφια διαφορά που δεν έχασε ποτέ μέχρι το τέλος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ταβάρες έκανε τη διαφορά με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 μπλοκ, ενώ σε μεγάλη βραδιά βρέθηκαν ο Χάνγκα με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ 2 κλεψίματα και 2 μπλοκ και ο Πουαριέ με 14 πόντους, 8 ριμπάουτν και 2 μπλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 32-32, 57-46, 79-67.