Ούνικς: ΣΟΥΠΕΡ Μάριο και… σούπερ ανατροπή από το -18 επί της Άλμπα! (videos)

2021-11-19T18:49:46+00:00 2021-11-19T19:18:40+00:00.

19/Nov/21 18:49

Η Ούνικς Καζάν βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και με πρωταγωνιστές τους Μάριο Χεζόνια και Λορένζο Μπράουν επέστρεψε από το -18 εντός έδρας κόντρα στην Άλμπα Βερολίνου και την κέρδισε με 85-71 για την 11η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς με “όπλο” τις αρκετές ποιοτικές της λύσεις και την έδρα της που πλέον μετράει 5-0 νικηφόρο σερί κέρδισε και την Άλμπα Βερολίνου με 85-71, παρότι βρέθηκε στο -18 στο 13ο λεπτό και δυσκολευόταν μέχρι και το 37′. Χεζόνια και Λορένζο Μπράουν, όμως έκαναν τη διαφορά και την οδήγησαν σε μία σπουδαία νίκη.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Ούνικς Καζάν που μετράει τρεις σερί νίκες και 5/5 συνεχόμενα ματς εντός έδρας έχει ρεκόρ 6-5 και βρίσκεται στη πρώτη οκτάδα, ενώ η Άλμπα με 3 νίκες και 8 ήττες βρίσκεται πάνω από Παναθηναϊκό και Ζαλγκίρις στη 16η θέση.

Κυρίαρχη στο πρώτο μέρος η Άλμπα

Εξαιρετική ήταν στη πρώτη περίοδο η Άλμπα Βερολίνου και επιβάλλοντας το ρυθμό της μα 10/13 δίποντα πήρε προβάδισμα double score στο 10′ με 26-13 απέναντι σε μία άνευρη Ούνικς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Γερμανοί συνέχισαν αν κυριαρχούν στο παρκέ και ανέβασαν το προβάδισμα τους στο +18 (39-21 στο 13′) μετρώντας 14/20 σουτ και παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ. Οι Ρώσοι αντέδρασαν και μείωσαν με 11-0 σερί σε 39-32 (στο 16′) με τον Λορένζο Μπράουν να έχει 9 πόντους και να τους βάζει και πάλι στο ματς. Η Άλμπα προηγήθηκε ξανά με +10 (46-36 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 48-40.

Το γύρισε και το… καθάρισε η Ούνικς!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Καζάν ξεκίνησε με τον Χεζόνια να φτάνει τους 13 πόντους και να οδηγεί την Ούνικς σε εντυπωσιακό σερί 14-0 με το οποίο προσπέρασε μετά από πολλή ώρα με 52-48 (στο 25′) και κάλυψε πλήρως το -18 του 13ου λεπτού! Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να προπορεύονται στο σκορ (57-54 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με την Άλμπα να παίρνει και πάλι το προβάδισμα με 60-59.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι θέλησαν να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα και τα κατάφεραν με επιμέρους σκορ 11-6 περνώντας μπροστά με 71-66 στο 35ο λεπτό. 3′ λεπτά πριν το φινάλε η Άλμπα βρέθηκε και στο -9 (75-66) και έδειχνε να μην μπορεί να επανέλθει. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και η Ούνικς πανηγύρισε τη νίκη σχετικά εύκολα με 85-71.

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου η Άλμπα μπήκε προηγούμενη με 60-59, αλλά η Ούνικς με επιμέρους σκορ 16-6 σε 7′ πέρασε μπροστά με 75-66 “κλειδώνοντας” τη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Χεζόνια ήταν εξαιρετικός με 22 πόντους (8/15 σουτ), 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα παρά τα 3 λάθη του και τα 1/7 τρίποντα, ενώ σπουδαία δουλειά έκανε και ο Μπράουν με 21 πόντους (9/15 σουτ), 9 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 13-26, 40-48, 59-60, 85-71