Ολυμπιακός – Μακάμπι: ΚΑΤΑΙΓΙΣΤΙΚΟΣ στο καλύτερο του δεκάλεπτο με ρεκόρ όλων των εποχών! (video)

2021-11-19T20:21:52+00:00 2021-11-19T20:59:49+00:00.

19/Nov/21 20:21

Ο Ολυμπιακός ήταν ασταμάτητος στη πρώτη περίοδο με την Μακάμπι Τελ Αβίβ στο ΣΕΦ, για το 35-8, που πλέον είναι και ρεκόρ στην Ευρωλίγκα!

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα επέστρεψε στο ΣΕΦ για την Ευρωλίγκα και μπήκε με το… πόδι πατημένο στο γκάζι αφού έκανε ότι ήθελε απέναντι στην Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Οι “ερυθρόλευκοι” από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό κυριάρχησαν στη πρώτη περίοδο στο παρκέ του Φαληρικού σταδίου και πήραν προβάδισμα με 35-8 (!) έχοντας 8/10 δίποντα και 5/9 τρίποντα, 10 ασίστ, 4 κλεψίματα και 0 λάθη απέναντι στους Ισραηλινούς που μέτρησαν 3/19 σουτ με 4 λάθη και 3 ασίστ!

Αυτό ήταν το καλύτερο επιθετικά δεκάλεπτο του Ολυμπιακού στην φετινή Ευρωλίγκα (28 με Μπασκόνια), ενώ ισοφάρισε και το καλύτερο αμυντικό του που ήταν και πάλι στη πρεμιέρα της διοργάνωσης στο ΣΕΦ.

Μάλιστα, το +27 της περιόδου είναι και ρεκόρ στην ιστορία της Ευρωλίγκας, καθώς μόλις μία ακόμα φορά είχε γίνει κάτι τέτοιο σε δεκάλεπτο της διοργάνωσης. Συγκεκριμένα, η Κίντερ Μπολόνια είχε σκοράρει 39 πόντους στη δεύτερη περίοδο κόντρα στην Εστουδιάντες, δεχόμενη μόλις 12, στο Game 1 της σειράς playoffs της σεζόν 2000/01.

Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ με 8 και 9 πόντους αντίστοιχα ο καθένας ξεχώρισαν επιθετικά για τους Πειραιώτες, ενώ ο Φαλ είχε ήδη 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ.