Μπαρτσελόνα: Με τέτοιον Λαπροβίτολα δεν θα έχανε (videos)

2021-11-19T22:48:24+00:00 2021-11-19T23:31:15+00:00.

19/Nov/21 22:48

Η Μπαρτσελόνα παραμένει στην κορυφή της Ευρωλίγκας, μετά το 60-80 κόντρα στη Βιλερμπάν. Βραδιά ρεκόρ για τον Λαπροβίτολα.

Στο 9-2 βρίσκεται πλέον η Μπαρτσελόνα, μετά το 60-80 στη Γαλλία με αντίπαλο την Βιλερμπάν, για την 11η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους δεν είχε πρόβλημα να πάρει το ”διπλό”, παρά τις προσπάθειες των Γάλλων, που μείωσαν σε 47-51, αλλά ο Λαπροτίβολα ήταν σε κέφια, με ρεκόρ καριέρας (25 πόντοι).

Οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν με 10 παίκτες λόγω κορωνοϊού, την ώρα που οι νικητές δεν είχαν τους Χίγκινς και Καλάθη, για την τρίτη σερί νίκη της ”Μπάρτσα”.

Για την 12η αγωνιστική, η Βιλερμπάν φιλοξενείται από τη Μονακό (26/11, 21:00), ενώ η Μπαρτσελόνα υποδέχεται την Ζαλγκίρις Κάουνας (26/11, 22:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Η Βιλερμπάν ξεκίνησε καλύτερα με 5-2, αλλά η Μπαρτσελόνα πάτησε γκάζι και με πολυφωνία στην επίθεση, ξέφυγε με +10 (9-19), στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Τζόουνς και Οκόμπι προσπάθησαν να κρατήσουν τους γηπεδούχους μέσα στο ματς και εν μέρε το κατάφεραν με το 25-29, πριν οι φιλοξενούμενοι κλείσουν το ημίχρονο στο 28-31.

Η ψαλίδα άνοιξε στην τρίτη περίοδο, όταν ο Λαπροβίτολα άρχιζε να σκοράρει κατά ριπάς, με την Μπαρτσελόνα να μετατρέπει το 47-51 σε 47-62 στο 30′.

Οι Ισπανοί ”καθάρισαν” το ματς γρήγορα, όταν και ξέφυγαν με 49-72, με τον Λαπροβίτολα να κάνει πράγματα και θαύματα, με την Μπαρτσελόνα να παίρνει τη νίκη με 60-80.

Πού κρίθηκε: Στο 47-51, που έγινε 47-62 στα τέλη της τρίτης περιόδου.

Παίκτης-κλειδί: Ο Λαπροβίτολα έκανε ρεκόρ καριέρας με 25 πόντους, έχοντας 8/13 σουτ και 7 ριμπάουντ. Στους 15 ο Μίροτιτς για τους νικητές. Για την Βιλερμπάν, δεν ήταν αρκετός ο Οκόμπο των 17 πόντων και ο Αντετοκούνμπο των 8.

Τα δεκάλεπτα: 9-19, 28-31, 47-62, 60-80

Βιλερμπάν: Οκόμπο 17, Τζόουνς 9, Καουντί 6, Λακόμπ, Γκιστ 6, Φαλ, Χάουαρντ 7, Χουινσού 2, Στραζέλ 5, Αντετοκούνμπο 8

Μπαρτσελόνα: Ντέιβις 8, Σανλί 8, Μαρτίνεζ 5, Σμιτς 2, Χέιζ 2, Οριόλα, Λαπροβίτολα 25, Κούριτς 3, Γιοκουμπάιτις 8, Μίροτιτς 15, Καϊσέντο, Ουμπάλ