Ρεάλ Μαδρίτης: Το “τρένο” του Λάσο πέρασε ΚΑΙ από την Βιτόρια! (videos)

2021-11-25T22:03:23+00:00 2021-11-25T23:21:50+00:00.

25/Nov/21 22:03

Η Ρεάλ Μαδρίτης έχει βρει ρυθμό και δεν σταματάει πουθενά καθώς κέρδισε με εντυπωσιακό τρόπο εκτός έδρας και την Μπασκόνια με 88-60 για την 12η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο είναι σε καλή κατάσταση και εκμεταλλευόμενη το καλό πρόγραμμα στην Ευρωλίγκα απόψε έφτασε τις 5 σερί νίκες στη διοργάνωση με 88-60 απέναντι στην Μπασκόνια η οποία παρά την αλλαγή προπονητή παρουσίασε κακό πρόσωπο και ηττήθηκε πολύ εύκολα.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Ρεάλ με ρεκόρ 10-2 παραμένει στη κορυφή της Ευρωλίγκα, ενώ η Μπασκόνια με 4 νίκες και 8 ήττες αντίθετα βρίσκεται στις τελευταίες θέσεις.

“Μαγικό” ημίχρονο για τη Βασίλισσα!

Μπορεί οι ομάδες αρχικά να ήταν στο 9-9 (στο 4′), όμως η Ρεάλ Μαδρίτης έκλεισε τη πρώτη περίοδο προηγούμενη με 25-14 χάρη σε επιμέρους σκορ 16-5 με τον Κοζέρ να έχει 11 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ρεάλ έφτασε τα 5/9 τρίποντα και με επιμέρους σκορ 12-6 απέκτησε το μεγαλύτερο της προβάδισμα με 37-20 (στο 14′) και έγινε από νωρίς φαβορί. Η διαφορά πήγε και στους 19 (45-26 στο 16′) με τους Βάσκους να μην μπορούν να αντιδράσουν. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 53-34.

Το “πάρτι” συνεχίστηκε για την Ρεάλ

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Βιτόρια ξεκίνησε με την Ρεάλ να συνεχίζει να ελέγχει το ρυθμό και να διατηρεί ένα μεγάλο προβάδισμα με 59-42 (στο 25′). Η διαφορά πήγε και στους 24 (66-42 στο 28′) με καλάθι και φάουλ του Γιαμπουσέλε και η τρίτη περίοδος έληξε με 71-47 μετά από buzzer beater τρίποντο του Χάνγκα.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο όλα ουσιαστικά είχαν κριθεί και η διαφορά στο 35ο λεπτό ήταν 77-54 υπέρ της Ρεάλ και με την Μπασκόνια να έχει παραδοθεί πλήρως. Στο φινάλε οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο πανηγύρισαν το σπουδαίο διπλό με 88-60.

Που κρίθηκε: Στο πρώτο ημίχρονο όπου η Ρεάλ πήγε στα αποδυτήρια με 53-34 και δεν κινδύνευσε ποτέ από εκεί και πέρα να χάσει τη διαφορά.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ερτέλ ήταν απολαυστικός με 12 πόντους, 9 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ καλό ματς έκανε και ο Ταβάρες με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 μπλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 14-25, 34-53, 47-71, 60-88