Άλμπα: Ύψωσε τείχος στη Μακάμπι (video)

2021-11-25T22:23:12+00:00 2021-11-25T23:28:08+00:00.

25/Nov/21 22:23

Yovel Zoosman of ALBA Berlin in action during the EuroLeague Basketball match between Zenit St. Petersburg and ALBA Berlin on November 17, 2021 at Sibur Arena in Saint Petersburg, Russia. (Photo by Mike Kireev/NurPhoto via Getty Images)

Η Άλμπα πήρε μια σπουδαία νίκη απέναντι στην Μακάμπι, επικρατώντας της ομάδας του Λαού με 91-86 στο Βερολίνο.

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Η Άλμπα ήταν ανώτερη της Μακάμπι και πήρε μια μεγάλη νίκη απέναντι στο σύνολο του Γιάννη Σφαιρόπουλου με 91-86.

Με αυτό τον τρόπο οι Γερμανοί έβαλαν τέλος στο σερί των ηττών τους, ανεβαίνοντας στο 4-7. Από την άλλη η Μακάμπι, η οποία έφτασε τις δύο σερί ήττες, μετά και από αυτή στο ΣΕΦ, υποχώρησε στο 7-5.

Το ματς:

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο, όμωε ένα μικρό σερί της Άλμπα την έδωσε ένα μικρό προβάδισμα, με την περίοδο να κλείνει στο 21-71. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα, φτάνοντας και στο +5 στο 13’ και συνέχισε έτσι, κλείνοντας το ημίχρονο με το υπέρ του 45-35.

Η Άλμπα παρέμεινε σε ρόλο οδηγού (65-58, 30’) και στο +11 λίγο μετά, όμως η Μακάμπι δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, μειώνοντας στους 4 (78-74, 35’). Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου παρέμειναν κοντά και στο τέλος (89-85, 39’), όμως το τρίποντο του Νάναλι που θα έστελνε το ματς στον πόντο δεν βρήκε στόχο στα 16’’ για το τέλος. Από την άλλη ο Λο ήταν εύστοχος στις βολές και το τέλος και κάπως έτσι η Άλμπα πήρε τη νίκη με 91-86.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 45-35, 65-58, 91-86

Πού κρίθηκε:

Το χαμένο τρίποντο του Νάναλι στο τέλος ήταν κομβικό, καθώς θα έστελνε το ματς στον πόντο και θα βλέπαμε… άλλο ματς. Από εκεί και πέρα, η Άλμπα σούταρε με τρομερά ποσοσοτά, έχοντας 14(!) εύστοχα τρίποντα.