Ρεάλ – Μακάμπι: Ο Ερτέλ το γύρισε, ο Γιαμπουσέλε το πήρε! (videos)

2021-12-02T22:43:26+00:00 2021-12-02T23:05:10+00:00.

02/Dec/21 22:43

Μετά από ένα πραγματικό ντέρμπι, η Ρεάλ νίκησε την Μακάμπι με 72-70, με καλάθι του Γιαμπουσέλε στο τέλος!

Μία τεράστια νίκη πήρε η Ρεάλ μέσα στη Μαδρίτη με 72-70 κόντρα στην Μακάμπι, για την 13η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Το ματς ήταν πραγματικό ντέρμπι, με τους Μαδριλένους να επιστρέφουν από το 58-65 και να κάνουν το 70-67. Το τρίποντο του Ουίλιαμς στο -13” δεν ήταν αρκετό για την ομάδα του Σφαιρόπουλου, που δεν πρόλαβε να σουτάρει στο τέλος για την ισοφάριση/νίκη.

Ο Ερτέλ έδωσε το σύνθημα, καθώς είχε 8 πόντους στο διάστημα εκείνο, με την Ρεάλ να έχει πλέον 11-2 και 6 σερί νίκες, την ώρα που ο Ουίλμπεκιν είχε συνεχόμενα άστοχα τρίποντα και κομβικό λάθος στο -40” (68-67), για το 7-6 της Μακάμπι.

Για την 14η αγωνιστική, η Ρεάλ φιλοξενείται από την Μπαρτσελόνα (10/12, 22:00), ενώ η Μακάμπι υποδέχεται την Ούνικς (9/12, 21:05).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Η Ρεάλ ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση με 16-6, με τον Γιαμπουσέλε να είναι άχαστος (3/3). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν σε ανάλογο ρυθμό με 20-12, αλλά η Μακάμπι κατάφερε να κλείσει τη πρώτη περίοδο στο 20-18.

Το ματς έγινε ντέρμπι για τα καλά στην δεύτερη περίοδο, με τους Ισραηλινούς να παίρνουν μάλιστα και το προβάδισμα στο 20′ (37-38), την ώρα που οι Μαδριλένοι είχαν σημαντικό πρόβλημα, με τους Ουίλμπεκιν-Ζίζιτς να κάνουν τη ”ζημιά”.

Το σκηνικό δεν άλλαξε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν το 44-49 στο 28′, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν (49-49), πριν οι Μπλέιζερ-Ουίλμπεκιν υπογράψουν το 50-59 του 30′ με 0-8 σερί.

H Μακάμπι χρειάστηκε 2:30′ για να σκοράρει (56-61), με την Ρεάλ να έχει 2/15 τρίποντα. Παρόλα αυτά, μετέτρεψε το 58-65 σε 63-65. O Ουίλμπεκιν τα έχασε, ο Ερτέλ τα έβαλε για το 68-67, με τον πρώτο να κάνει λάθος στο -40” και τον δεύτερο το 70-67. Ο Ουίλιαμς ισοφάρισε (70-70) στο -19”, με τον Γιαμπουσέλε να σκοράρει στο -3” το νικητήριο καλάθι, για το τελικό 72-70.

Πού κρίθηκε: Στο καλάθι του Γιαμπουσέλε στο -3” για το τελικό σκορ.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ερτέλ ήταν όλα τα λεφτά με 8 πόντους στο τέλος και συνολικά 15 (5 ριμπάουντ-5 ασίστ), όπως και ο Γιαμπουσέλε επίσης με 15 και το νικητήριο καλάθι. Ο Πουαριέ είχε 11 πόντους-5 ριμπάουντ και ο Ταβάρες 9-8 για τους νικητές.

Για την Μακάμπι, ο Ουίλμπεκιν ήταν πρώτος σκόρερ με 14 (5 ασίστ), αλλά και 4/14 σουτ, ενώ από10 είχαν Ζίζιτς και Έβανς.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 37-38, 50-59, 72-70

Ρεάλ (Λάσο): Ουίλιαμς-Γκος 4, Κοζέρ 4, Ερτέλ 15, Φερνάντεθ 3, Αμπάλντε, Χάνγκα 7, Βούκτσεβιτς, Πουαριέ 11, Ταβάρες 9, Γιουλ 2, Γιαμπουσέλε 15, Τέιλορ 2

Μακάμπι (Σφαιρόπουλος): Ουίλμπεκιν 14, Έβανς 10, Καλοϊάρο 2, Ουίλιαμς 8, Τέιλορ 4, Ρέινολντς 8, Σόρκιν 2, ΝτιΜπαρτολομέο 4, Μπλέιζερ 6, Κόεν, Νάναλι 2, Ζίζιτς 10