Ούνικς – Ολυμπιακός: Με “Βομβαρδιζένκοφ” άλωσε το Καζάν! (videos)

2021-12-03T19:12:53+00:00 2021-12-03T20:15:55+00:00.

03/Dec/21 19:12

Σε ένα παιχνίδι “θρίλερ” στο Καζάν που κρίθηκε στη παράταση ο Ολυμπιακός κέρδισε την Ούνικς με 87-84 έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σάσα Βεζένκοφ και εδραιώθηκε στη πρώτη τετράδα της κατάταξης.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα παρουσίασε δύο πρόσωπα στη Ρωσία κόντρα στην Ούνικς, αλλά τελικά κατάφερε να αποδράσει στη παράταση με 87-84 χάρη σε μεγάλες φάσεις των Λαρεντζάκη και Βεζένκοφ, αλλά και την άμυνα του να κάνει τη διαφορά.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον ο Ολυμπιακός έχει ρεκόρ 9-4 και παραμένει τρίτος πίσω μόνο από Μπαρτσελόνα και Ρεάλ, ενώ η Ούνικς έχει 7 νίκες και 6 ήττες και βρίσκεται οριακά στην οκτάδα.

Καλύτερος από το 5′ και μετά αλλά με μικρό προβάδισμα στα αποδυτήρια

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και με τον Χεζόνια να βρίσκει ρυθμό με 2/2 τρίποντα και 2 ασίστ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 13-6 (στο 5′) έχοντας ήδη 3 λάθη και 0/3 τρίποντα. Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν να μην βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση με 3/10 σουτ και λόγω έλλειψη κίνησης, αλλά η διαφορά (15-15 στο 8′) ήταν μηδενική χάρη στην άμυνα του που βελτιώθηκε. Η πρώτη περίοδος έληξε με 20-17 για την Ούνικς με την ελληνική ομάδα να μετράει 0/6 τρίποντα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο αγώνας συνέχισε να είναι ισορροπημένος με τους Πειραιώτες να ελέγχουν το ρυθμό και με επιμέρους σκορ 12-4 και το πρώτο τους τρίποντο δια χειρός Σλούκα (1/9) και τον Ζαν-Σαρλ παίκτη-κλειδί (4 πόντους, 1 κλέψιμο) προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 29-24 (στο 15′). Η πεντάδα των Σλούκα, Λαρεντζάκης, ΜακΚίσικ, Πρίντεζη και Λιβιό λειτουργούσε και ο Ολυμπιακός παρέμενε μπροστά στο σκορ με 34-31 (στο 18′).

Η διαφορά με 2/2 τρίποντα από Λαρεντζάκη – Σλούκα πήγε στους 7 (40-33 στο 19′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 42-40 και τον Λορένζο Μπράουν να κάνει ζημιά με 12 πόντους.

Show Κάνααν, Μπράουν Βεζένκοφ και… “θρίλερ”

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Καζάν ξεκίνησε με τον Κάνααν να πετυχαίνει γρήγορα 7 σερί πόντους και να βάζει την Ούνικς μπροστά στο σκορ με 50-46 (στο 23′) με τον Ολυμπιακό να μην ελέγχει το ρυθμό και την άμυνα του να αιμορραγεί. Ο Κάνααν με 3/3 τρίποντα σε 6′ λεπτά έκανε το σκορ 57-53 και οι ερυθρόλευκοι αναζητούσαν αμυντικές λύσεις. Η ομάδα του Μπαρτζώκα βρέθηκε ξανά στο -5 (62-57 στο 28′) μετρώντας 4/23 τρίποντα και έκλεισε τη περίοδο με 62-59 και χάνοντας τρεις ευκαιρίες να μειώσει ή να ισοφαρίσει.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Βεζένκοφ με το πρώτο του τρίποντο και ο Σλούκας με πέντε σερί πόντους άλλαξαν τη ροή του ματς και έβαλαν μπροστά τους κόκκινους με 67-64 (στο 31′) μετά από επιμέρους σκορ 8-2. Η Ούνικς έσφιξε την άμυνα τους ο Ολυμπιακός έκανε δύο σερί λάθη και έχασε και ελεύθερο τρίποντο και οι Ρώσοι ισοφάρισαν σε 69-69 στο 34ο λεπτό με τον Χεζόνια να φτάνει τους 13 πόντους.

Ένα ακόμα τρίποντο (7/29) του Βεζένκοφ έβαλε ξανά μπροστά τον Ολυμπιακό με 72-69 (στο 36′), αλλά η Ούνικς έμενε κοντά και μείωσε σε 72-71 3′ λεπτά πριν το τέλος και πάλι με τον Μπράουν (17 πόντους). Ο Φαλ είχε 0/2 βολές και δέχθηκε στη συνέχεια μπλοκ από τον Χεζόνια και ο Κάνααν με 2/2 βολές έκανε το σκορ 72-72 με τη ελληνική ομάδα να είναι χωρίς πόντο για τρία λεπτά.

Ο Ντόρσεϊ μετά από επιθετικό ριμπάουντ του Λαρεντζάκη πέτυχε ένα τεράστιο τρίποντο (75-72 στο 38′) , αλλά δύο άμυνες από Λαρεντζάκη και Ντόρσεϊ (μπλοκ σε Γεκίρι) έδωσαν ξανά τη κατοχή στον Ολυμπιακό 1:27 πριν το τέλος. Ένα λάθος του Βεζένκοφ έφερε καλάθι στον αιφνιδιασμό του Κάνααν και το σκορ στο 75-75, ενώ στη συνέχεια σε κατοχή που συζητήθηκε ώρα από τους διαιτητές 2,1 ο Φαλ έκανε το 77-75 στα 38′!

Ο Γεκίρι στα 12′ μετά από επιθετικό ριμπάουντ ισοφάρισε σε 77-77 και όλα κρίθηκαν στη τελευταία επίθεση του Ολυμπιακού όπου ο Ντόρσεϊ αστόχησε και ο αγώνας πήγε στη παράταση.

Παράταση

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά με σερί 4-0 και προηγήθηκε με 81-77 2′ πριν το τέλος της παράτασης με την άμυνα του να τον κρατάει ζωντανό. Στο 1:15 ο Λαρεντζάκης με ένα πολύ δύσκολο προσωπικό καλάθι έβαλε μπροστά με 83-79 και έχρισε φαβορί την ομάδα του. Ένα λάθος του “Λάρι” και ένα χουκ του Μπράουν έκαναν το σκορ 83-81, αλλά ο Βεζένκοφ με τρίποντο στα 30” τέλειωσε το ματς (86-81). Ο Σλούκας με 1/2 βολές έκανε το σκορ 87-84 και τέλειωσε το ματς με τον Χεζόνια να αστοχεί!

Που κρίθηκε: Στο μεγάλο τρίποντο του Βεζένκοφ 30” πριν το τέλος της παράτασης όπου έκανε το σκορ 86-81 και “σκότωσε” τις ελπίδες την Ούνικς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Βεζένκοφ ήταν ο μεγάλος MVP με 22 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 3 ασίστ και 35 βαθμούς στο PIR.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 40-42, 62-59, 77-77, 84-87.