Εφές – Μπαρτσελόνα: Ματσάρα σαν τελικός και “διπλό” με ήρωα τον Σανλί! (videos)

2021-12-03T20:52:10+00:00 2021-12-03T21:27:56+00:00.

03/Dec/21 20:52

Στο καλύτερο ματς της σεζόν, η Μπαρτσελόνα έφυγε νικήτρια από την Πόλη, κερδίζοντας στην παράταση την Εφές με 93-95!

Εφές και Μπαρτσελόνα, στην αναβίωση του περσινού τελικού!

Οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα, αλλά στο τέλος της παράτασης χαμογέλασε η ισπανική ομάδα (11-2) με 93-95, για την 13η αγωνιστική της Ευρωλίγκας!

Στο καλύτερο ίσως παιχνίδι της σεζόν μέχρι στιγμής, οι Τούρκοι (6-7) μπροστά σε 15.000 θεατές έδειχναν πως μπορούν να πάρουν τη νίκη, με τον Μίτσιτς (26 πόντοι) να είναι όλα τα λεφτά, όμως δεν κατάφεραν να κάνουν το 5/5 κόντρα στην ισπανική ομάδα.

Το μόνο που κατάφεραν ήταν να στείλουν το ματς στη παράταση (80-80), εκεί όπου ο Γιοκουμπάιτις 47” πριν το τέλος έβαλε ένα ”τρελό” καλάθι, πήρε και το φάουλ, για το 90-94.

Τίποτα δεν θα είναι γίνει χωρίς τον Σανλί, με τον Τούρκο σέντερ να επιστρέφει στο πρώην ”σπίτι” του και να κάνει ρεκόρ καριέρας με 24 πόντους και 9/11 σουτ, ενώ 18 είχε ο Μίροτιτς και 16 ο Κούριτς.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι ο Σίνγκλετον δεν αγωνίστηκε, λόγω ίωσης, με τον Αμερικανό να απουσιάζει για πρώτη φορά στην καριέρα του από ματς Ευρωλίγκας, μετά από 214 σερί παρουσίες (2015-)!

Για την 14η αγωνιστική, η Εφές φιλοξενείται από την Μπάγερν (9/12, 20:45) στο Μόναχο, ενώ η Μπαρτσελόνα υποδέχεται την Ρεάλ Μαδρίτης (10/12, 22:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση με 7-12, αλλά οι Λάρκιν-Σίμον έδωσαν το έναυσμα στην Εφές για το 20-16 (από 13-16), με το δεκάλεπτο να κλείνει στο +5 υπέρ της (25-20).

Το 6-0 των γηπεδούχων έφερε το 31-20, όμως οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν από το 33-23 με 33-30, με το ματς να γίνεται ντέρμπι για λίγο, πριν η Εφές κλείσει το ημίχρονο στο +10 (47-37).

Η Μπαρτσελόνα έκανε την αντεπίθεση και μείωσε σε 64-62 λίγο πριν τέλος της τρίτης περιόδου, με τους Τούρκους παρόλα αυτά να μπαίνουν στο τελευταίο δεκάλεπτο στο 68-62.

Το ματς έγινε ματσάρα στο τέλος, με του Ισπανούς να προσπερνούν με 68-69 και να κάνουν το 75-80 στο 38:30′. Μίτσιτς με τρίποντο (-49”) και Λάρκιν με 2/2 βολές (-20”) έφεραν το 80-80, με τον Μίροτιτς να κάνει airball στο τέλος.

Ο Κούριτς έκανε το 81-87 με τρίποντο, ο Αταμάν αποβλήθηκε με 2η τεχνική ποινή (84-87) και έτσι η Μπαρτσελόνα ξέφυγε με 84-91. Η Εφές έκανε το 90-91, με τον Γιοκουμπάιτις να βάζει ένα απίθανο καλάθι συν την βολή που κέρδισε (90-94) στο -47”, με τον Μοερμάν να μειώνει σε 93-94 στο -2”.

Σουτ που δεν ήταν αρκετό για τη νέα ανατροπή. Και αυτό γιατί ο Σανλί έκανε το 93-95 με 1/2 βολές, χωρίς να υπάρχει χρόνος για ένα καλό σουτ της Εφές.

Πού κρίθηκε: Στο καλάθι-φάουλ του Γιοκουμπάιτις στο -47” για το 90-94.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σανλί ήταν πρώτος σκόρερ με 24 πόντους (9/11 σουτ), ο Μίροτιτς είχε 18 πόντους-8 ριμπάουντ-5 ασίστ, με τον Κούριτς να έχει 16, τον Λαπροβίτολα 14 και τον Γιοκουμπάιτις 9.

Για την Εφές, προσπάθησε με 26 πόντους, 16 είχε ο Μοερμάν και 14 ο Λάρκιν.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 47-37, 68-62, 80-80, 93-95

Εφές: Λάρκιν 14, Μπομπουά 6, Μπράιαντ 2, Γκαζί, Μοερμάν 16, Τουντσέρ, Πλάις 13, Μίτσιτς 26, Άντερσον, Πετρούσεφ 4, Ντάνστον 2, Σίμον 10

Μπαρτσελόνα: Ντέιβις 5, Σανλί 24, Μαρτίνεζ 5, Σμιτς 2, Χέιζ, Οριόλα 2, Λαπροβίτολα 14, Κούριτς 16, Γιοκουμπάιτις 9, Μίροτιτς 18, Καϊσέντο, Ουμπάλ