Άλμπα: Έρχεται στο ΟΑΚΑ με σπουδαία νίκη απέναντι στη Μιλάνο (videos)

2021-12-03T21:50:15+00:00 2021-12-03T22:00:58+00:00.

03/Dec/21 21:50

Η Άλμπα πήρε μία τεράστια νίκη κόντρα στην Αρμάνι (81-76), πριν επισκεφθεί τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ (10/12, 21:00).

Ανεβαίνει η Άλμπα!

Η ομάδα του Βερολίνου πήρε μία σπουδαία νίκη απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο με 81-76, για την 13η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι Γερμανοί, οι οποίοι φιλοξενούνται από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ (10/12, 21:00), έφτασαν έτσι τις 5 νίκες και είναι στο +2 από τους ”πράσινους”, με τον Έρικσον να κάνει τρομερό ματς με 21 πόντους.

Όσο για την ομάδα του Μεσίνα, δείχνει να μην τα πηγαίνει καλά το τελευταίο διάστημα με 8-5 και 4 σερί ήττες, ενώ για την 14η αγωνιστική, ταξιδεύει στο Μονακό (10/12, 21:00). Πολύ καλό ντεμπούτο από τον Μπέντιλ με 8 πόντους-6 ριμπάουντ.

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Η Μιλάνο ξεκίνησε καλύτερα με 2-6, αλλά δεν κράτησε για πολύ, με την Άλμπα να παίρνει το προβάδισμα και να μην κοιτάει ξανά πίσω, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +4 (19-15).

Η συνέχεια ανάλογη και ακόμα καλύτερη, με τον Έρικσον να δείχνει τον δρόμο στους Γερμανούς, για την διψήφια διαφορά των γηπεδούχων στο φινάλε του ημιχρόνου με 43-33.

Το τρίποντο ήταν σύμμαχος των γηπεδούχων, ο Λο μπήκε στην εξίσωση και έτσι η Άλμπα έκανε το 60-43 στο 25′, με τους Ντιλέινι-Σιλντς-Μπέντιλ να καταφέρνουν μόνο το 67-56 στο 30′.

To ματς έγινε ντέρμπι με 71-70 στο 35′ με 4-14 της Μιλάνο, με τον Ολίντε να κάνει το 77-72 και τον Χολ το 77-76 στο 38:30′. To ματς τελείωσε στο καλάθι του Λάμερς για το (τελικό) 81-76 στο -35”, αφού πρώτα ο Έρικσον είχε κάνει το 79-76 με 2/2 βολές.

Πού κρίθηκε: Στο καλάθι του Λάμερς στο -35” για το 81-76.

Παίκτης-κλειδί: Ο Έρικσον ήταν όλα τα λεφτά με 21 πόντους (7/11 σουτ), ενώ 12 είχε ο Λο και 9 (6 ριμπάουντ-7 ασίστ) ο Σίκμα.

Για την Μιλάνο, ο Ντιλέινι με 12 ήταν πρώτος σκόρερ, 10 πρόσθεσε ο Χάινς, ενώ 8 με 6 ριμπάουντ είχε στο πρώτο του ματς με την ομάδα ο Μπέντιλ.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 43-33, 67-56, 81-76

Άλμπα: Λο 12, Ντα Σίλβα 4, Σμιθ, Ντίλοου, Έρικσον 21, Ολίντε 6, Κουμάντζι 8, Τίμαν 8, Σίκμα 9, Μπλατ 3, Ζούσμαν 6, Λάμερς 4

Μιλάνο: Μέλι 8, Γκραντ, Ροντρίγκεζ 8, Ρίτσι 6, Μπιλιγκά, Χολ 7, Ντιλέινι 12, Ντάνιελς, Σιλντς 9, Χάινς 10, Μπέντιλ 8, Ντατόμε 8