Μπασκόνια: “Πάρτι” στη Βιτόρια με καλεσμένη την Βιλερμπάν! (videos)

2021-12-09T22:11:47+00:00 2021-12-09T23:08:43+00:00.

09/Dec/21 22:11

Η Μπασκόνια επέστρεψε στις νίκες με εμφατικό τρόπο κερδίζοντας πολύ άνετα στην Βιτόρια την Βιλερμπάν με 91-66 έχοντας πολλούς πρωταγωνιστές.

Η ομάδα του Νέβεν Σπάχια στο δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού κυριάρχησε πλήρως σε άμυνα και επίθεση, επέβαλλε το ρυθμό της και δεν επέτρεψε στη γαλλική ομάδα να αντιδράσει παίρνοντας μία δίκαιη και εύκολη νίκη με 91-66.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά

Πλέον η Μπασκόνια μετά από τρεις σερί ήττες και 7 στα τελευταία οκτώ επιστρέφει στις νίκες και ανεβαίνει στο 5-9, ενώ η Βιλερμπάν μετρώντας 1/7 το τελευταίο διάστημα έπεσε στο ρεκόρ 7-7.

Απόλυτη ισορροπία στο πρώτο ημίχρονο

Ο Τζόουνς ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και 7 προσωπικούς πόντους έδωσε το προβάδισμα στην Βιλερμπάν με 11-9 (στο 6′). Ο Γκιστ πήρε τη σκυτάλη με 5 πόντους και έκανε το σκορ σε 17-14 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με την Μπασκόνια να ισοφαρίζει 19-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Βάσκοι με “όπλο” τα δίποντα (10/12) πέρασαν μπροστά με 31-28 (στο 14′) δείχνοντας πολύ καλό πρόσωπο στο αθλητικό στοιχείο των Γάλλων. Η Βιλερμπάν κατάφερε να ισοφαρίσει σε 38-38 (στο 18′) έχοντας μόλις 1 λάθος και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 45-44.

Όλα κρίθηκα στο τρίτο δεκάλεπτο

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Βιτόρια ξεκίνησε με την Μπασκόνια να είναι ασταμάτητη και με τους Φοντέκιο, Μπάλντουϊν, Ένοκ και Κοστέλο πρωταγωνιστές έκανε επιμέρους σκορ 21-9 και πήρε το μεγαλύτερο της προβάδισμα στο 27′ με 66-53! Η τρίτη περίοδος έκλεισε με 69-55 και τις δύο ομάδες να είναι πολύ άστοχες για αρκετή ώρα.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο όλα ουσιαστικά είχαν κριθεί με τη διαφορά να πηγαίνει στους 20 (80-60 στο 35′) και τους Γάλλους να έχουν “παραδοθεί”. Στο 38ο λεπτό η Μπασκόνια ήταν μπροστά με 84-60 και στο φινάλε πήρε το θετικό αποτέλεσμα με 91-66.

Παίκτης-κλειδί: Ο Φοντέκιο έκανε τη διαφορά με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ σε καλή βραδιά βρέθηκαν ο Μπάλντουϊν με 13 πόντους, 6 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ο Κοστέλο με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Γκρέιντζερ με 7 πόντους και 8 ασίστ.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο όπου η Μπασκόνια με συνολικό επιμέρους σκορ 24-11 πήρε προβάδισμα με 69-55 στο 30′ και “καθάρισε” το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 45-44, 69-55, 91-66.