Μπαρτσελόνα: Θρίαμβος στο Clasico με τρομερό Μίροτιτς και… κορυφή! (videos)

2021-12-10T23:10:44+00:00 2021-12-10T23:43:17+00:00.

10/Dec/21 23:10

Ο Νίκολα Μίροτιτς πραγματοποίησε μία μυθική εμφάνιση και οδήγησε την Μπαρτσελόνα στη νίκη με 93-80 στο Clasico κορυφής της Ευρωλίγκα.

Οι Καταλανοί ήταν καλύτεροι σχεδόν σε ολόκληρο το εντός έδρας Clasico και επιβλήθηκαν της “Βασίλισσας” του Πάμπλο με εξαιρετικό επιθετικό μπάσκετ πανηγυρίζοντας μία σπουδαία νίκη με 93-80.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η κορυφή της κατάταξης της Ευρωλίγκα ανήκει στην Μπαρτσελόνα με 12 νίκες και 2 ήττες, ενώ η Ρεάλ Μαδρίτης είναι μόνη δεύτερη με ρεκόρ 11-3.

“Καυτή” επιθετικά και μπροστά η Μπάρτσα από το πρώτο μέρος!

Με την άμυνα της Ρεάλ να ξεκινάει δυνατά και την Μπαρτσελόνα να έχει 1/7 σουτ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκα με 9-2 (στο 4′). Ο Μίροτιτς βρήκε ρυθμό με 9 πόντους και ισοφάρισε σε 14-14 (στο 7′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 24-19 για τους Καταλανούς με τον Μίροτιτς να φτάνει τους 13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ρεάλ είχε 5/16 δίποντα δέχθηκε νέο επιμέρους σκορ 7-2 και βρέθηκε πίσω με 31-21 (στο 12′). Η διαφορά πήγε και στους 12 (43-31 στο 15′) με τον Γιοκουμπάιτις να έχει 7 πόντους και την ομάδα του Λάσο να μην διαθέτει επιθετικό ρυθμό. Ο Ρούντι με τρίποντο μείωσε σε 47-38 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 51-42.

Με πολλούς πρωταγωνιστές το πήρε η Μπάρτσα

Το δεύτερο ημίχρονο του Clasico της Βαρκελώνης ξεκίνησε με τους παίκτες του Γιασικεβίτσιους να ελέγχουν απόλυτα το ρυθμό μέσα από την άμυνα και προηγούνται με 64-50 (στο 26′) και τον Μίροτιτς να έχει 22 πόντους και 8 ριμπάουντ. Η Βασίλισσα με σερί πόντους του Ουίλιαμς-Γκος μείωσε σε 67-58 στο τέλος της τρίτης περιόδου και έδειξε σφυγμό.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Ρεάλ στο 72-61 έκανε αντιαθλητικό φάουλ στο Κούριτς με τον Ουίλιαμς-Γκος και μετά από διαμαρτυρίες του Ρούντι δέχθηκε και τεχνική ποινή και το σκορ έγινε 76-71 στο 32′ με τη διαφορά να βρίσκεται στο μεγαλύτερο της σημείο.

Οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο μείωσαν σε 86-78 στο 38ο λεπτό, αλλά μέχρι το τέλος ουσιαστικά τίποτα δεν άλλαξε και η Μπαρτσελόνα πήρε τη τεράστια νίκη με 93-80 στο Clasico κορυφής της Ευρωλίγκα.

Που κρίθηκε: Από την επίθεση της Μπαρτσελόνα που σκόραρε 93 πόντους με 320/31 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 26/29 βολές, 17 ασίστ και μόλις 13 λάθη.

Παίκτη-κλειδί: Ο Μίροτιτς ήταν τρομερός με 31 πόντους και 10 ριμπάουντ ισοφαρίζοντας το ρεκόρ καριέρας του στην Ευρωλίγκα, ενώ μεγάλο ντέρμπι έκαναν ο Ντέιβις με 16 πόντους και 2 ασίστ και ο Λαπροβίτολα με 16 πόντους, 4 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 51-42, 67-58, 93-80.