Ρεάλ: Μπορεί και… “ακέφαλη” η Βασίλισσα! (videos)

2021-12-14T22:33:09+00:00 2021-12-15T01:32:34+00:00.

14/Dec/21 22:33

Η Ρεάλ δεν είχε πρόβλημα απέναντι στην Άλμπα και παρότι έλειπαν οι Λάσο και Ερτέλ, πήρε εύκολα τη νίκη με 87-64.

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Η… κεφαλή της Ρεάλ, ο Πάμπλο Λάσο, είδε το ματς από το σπίτι του (όπως και ο Ερτέλ), λόγω κορωνοϊού, όμως αυτό δεν εμπόδισε τους Ισπανούς από το να πάρουν τη νίκη απέναντι στην Άλμπα με 87-64.

Τα πάντα τελείωσαν ουσιαστικά στο δεύτερο δεκάλεπτο όταν και η διαφορά εκτοξεύτηκε, με την Άλμπα να μην μπορεί να κοιτάξει στα μάτια τη Βασίλισσα. Πλέον η Ρεάλ ανέβηκε στο 12-3, ενώ οι Γερμανοί υποχώρησαν στο 5-10.

Ταβάρες με 17, Ρούντι με 14 και Ράντολφ με 13 ήταν οι κορυφαίοι, ενώ από την άλλη 11 είχε ο Τίμαν.

Το ματς:

Η Ρεάλ ζορίστηκε στην αρχή, με την Άλμπα να σοκάρει την αντίπαλό της και να μπαίνει δυναμικά, μένοντας κοντά στο σκορ (19-16, 10′). Η συνέχεια όμως ήταν ξεκάθαρα υπέρ της Ρεάλ. Η Βασίλισσα πάτησε γκάζι και εκτόξευσε την διαφορά, με το ημίχρονο να κλείνει στο 43-26, ενώ ίδια κατάσταση επικράτησε και στο τρίτο, με τους γηπεδούχους να έχουν με άνεση τον έλεγχο (60-46).

Τα πάντα =είχαν κριθεί προ πολλού, οπότε η τέταρτη περίοδος ήταν μια τυπική διαδικασία, με την Ρεάλ των σοβαρών απουσιών (Λάσο, Ερτέλ, Γιαμπουσέλε) να παίρνει τη νίκη με 87-64, συνδιάζοντας έτσι την επιστροφή του Ράντολφ στα παρκέ της Ευρωλίγκα με ένα θετικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 43-26, 60-46, 87-64

Παίκτης κλειδί:

Ο Ταβάρες με 17 πόντους έκανε την διαφορά, έχοντας 8/8 δίποντα και 7 ριμπάουντ.

Πού κρίθηκε:

Η δεύτερη περίοδος ήταν το σημείο κλειδί, καθώς το 24-10 της Ρεάλ ήταν αρκετό για να καθαρίσει την υπόθεση νίκη,

Ρεάλ: Ουίλιαμς-Γκος 9 (5 ασίστ), Κοζέρ 3, Νούνιεζ 5 (1), Ράντολφ 13 (2/4 δίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Φερνάντεθ 14 (4), Χάνγκα 9 (3/3 δίποντα), Βούκτσεβιτς, Πουαριέ 4 (9 ριμπάουντ), Ταβάρες 17 (8/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Γιουλ 6 (2), Εντιαγέ 2, Τέιλορ 5 (1).

Άλμπα: Λο 8 (2), Ντα Σίλβα 2, Σμιθ, Ντελόου 6 (2), Έρικσον 4 (1), Μάτισεκ 2, Σνάιντερ 6 (1), Ολίντε 10 (3), Τίμαν 11 (3/8 δίποντα), Μπλατ 7 (5 ασίστ), Ζούσμαν 2, Λάμερς 6 (6 ριμπάουντ).