Παναθηναϊκός – Μπαρτσελόνα: Η μαχητική ψυχή δεν ήταν αρκετή (videos)

2021-12-16T21:56:17+00:00 2021-12-16T22:12:38+00:00.

16/Dec/21 21:56

nedovic_barcelona

Σε ένα ματς που τα είχε όλα, η Μπαρτσελόνα έφυγε νικήτρια από το ΟΑΚΑ, κερδίζοντας τον Παναθηναϊκό με 82-85.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Πάλεψε, έφτασε σε μία τεράστια ανατροπή, αλλά δεν τα κατάφερε.

Ο Παναθηναϊκός κοίταξε στα μάτια την Μπαρτσελόνα για ένα ημίχρονο, αλλά στο τέλος δεν μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα που ”έχτισε” και ηττήθηκε με 82-85, για την 16η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι ”πράσινοι” έκαναν ένα φοβερό πρώτο 20λεπτο με επιμέρους 30-15 (49-41), αλλά το δεύτερο δεν ήταν ανάλογο, παρόλο που έφτασαν ένα σουτ μακριά από τη παράταση στο τέλος, σε μία συγκινητική προσπάθεια στο τελευταίο λεπτό, όταν και το 72-81 έγινε 79-81.

Μίροτιτς και Κούριτς με 4/4 βολές στα τελευταία 20” έκριναν την αναμέτρηση, την ώρα που οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 82-83 στο -5”, κάτι που όμως δεν ήταν αρκετό στο φινάλε.

Μίροτιτς με 20 και Λαπροβίτολα με 18 πόντους έκαναν μεγάλο ματς για την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα του 14-2, όπως και ο Νέντοβιτς με 18 από πλευράς Παναθηναϊκού, που πλέον μετράει 4-12 και 4-3 εντός έδρας.

Θυμίζουμε ότι η Μπαρτσελόνα αγωνίστηκε δίχως τους Καλάθη, Χίγκινς, Χέιζ, Αμπρίνες και Μαρτίνεζ, ενώ πλέον έχει έξι συνεχόμενες νίκες κόντρα στον Παναθηναϊκό και τρεις σερί στο ΟΑΚΑ.

Για την 17η αγωνιστική, ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τον Ολυμπιακό (23/12, 21:00), ενώ η Μπαρτσελόνα φιλοξενεί την Ούνικς (22/12, 22:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε καλύτερα το ματς με 2 τρίποντα του Λαπροβίτολα, για το 2-10. Ο Παναθηναϊκός σκόραρε μόνο με τον Ουάιτ -και βολές- μέχρι το 3′ (6-10). Ο Παπαγιάννης με 7 πόντους μείωσε σε 19-23, με το 7-0 στο τέλος να φέρνει το 26-26.

O Νέντοβιτς έδωσε άλλον αέρα στους ”πράσινους” και υπέγραψε το 34-29, με τους Έβανς-Πέρι να δίνουν πολλές λύσεις. Οι γηπεδούχοι πήγαν στο 48-35 με πολύ καλή άμυνα και τον Παπαπέτρου να σκοράρει 12 πόντους, παρόλα αυτά η Μπαρτσελόνα πρόλαβε να ”μαζέψει” την διαφορά, για το 49-41.

Δεν μπόρεσε…

evans_barcelona

Με μπροστάρη τον Λαπροβίτολα, η Μπαρτσελόνα μείωσε σε 52-48 και μάλιστα πήρε και τα ηνία με 54-55 στο 25′. Σμιτς-Μίροτιτς έκαναν το 60-66, με τους φιλοξενούμενους να παίζουν πιο σκληρή άμυνα και να εκμεταλλεύονται τα (επιθετικά) ριμπάουντ, κάτι που τους έφερε στο 64-68.

Η Μπαρτσελόνα έκανε 66-72 με Ντέιβις-Μίροτιτς, με τον Παναθηναϊκό να έχει σοβαρό επιθετικό πρόβλημα. Ο ρυθμός δεν ήταν καλός, κάτι που κράτησε τους γηπεδούχους στο ματς (70-76 στο 38′) με 4/22 τρίποντα. Ο Μίροτιτς με προσωπικές προσπάθειες έκανε το 72-81 στο 39′, αλλά ο Παναθηναϊκός δε τα παράτησε και μέσα σε 45” μείωσε σε 79-81.

Ο Μίροτιτς έκανε το 79-82 με 2/2 βολές και ο Νέντοβιτς απάντησε με μεγάλο τρίποντο το -5” (82-83), με τον Κούριτς να πηγαίνει στις βολές. στο -3,5”. Ο Νέντοβιτς πήρε το σουτ, αλλά δεν μπόρεσε να δώσει τη νίκη στον Παναθηναϊκό, η οποία πήγε στους Ισπανούς με 82-85.

Πού κρίθηκε: Το 15-27 της τρίτης περιόδου έφερε το προβάδισμα της Μπαρτσελόνα, η οποία έβαλε μεγάλα σουτ, όπως αυτό του Μίροτιτς για το 72-81 στο 39′.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μίροτιτς ”καθάρισε” στο τέλος για την ομάδα του με συνολικά 20 πόντους-7 ριμπάουντ-4 ασίστ. Κομβικός ο Λαπροβίτολα με 18 πόντους, όπως και ο Ντέιβις με 12, αλλά και ο Γιοκουμπάιτις με 9.

Για τον Παναθηναϊκό, προσπάθησε ο Νέντοβιτς με 18 πόντους-4 ασίστ, Παπαπέτρου με 16 πόντους-5 ριμπάουντ, ο Σαντ-Ρος με 13 και ο Παπαγιάννης με 11 (8 ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα: 26-26, 49-41, 64-68, 82-85

Παναθηναϊκός: Πέρι 3, Μέικον 4, Παπαγιάννης 11, Μποχωρίδης, Καββαδάς, Παπαπέτρου 16, Κασελάκης, Ουάιτ 9, Νέντοβιτς 18, Έβανς 8, Μαντζούκας, Σαντ-Ρος 13

Μπαρτσελόνα: Ντέιβις 12, Έξουμ 4, Σανλί 5, Σμιτς 8, Οριόλα, Λαπροβίτολα 18, Κούριτς 9, Γιοκουμπάιτις 9, Μίροτιτς 20, Καϊσέντο, Ουμπάλ