“Έπνιξε” την Μπαρτσελόνα ο Παναθηναϊκός – Μόλις 15 πόντοι σε σχεδόν 12′! (videos)

2021-12-16T20:49:14+00:00 2021-12-16T20:52:05+00:00.

16/Dec/21 20:49

evans_barcelona

Ο Παναθηναϊκός έκανε ένα τρομερό πρώτο ημίχρονο κόντρα στην Μπαρτσελόνα, για το +8 (49-41).

Ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε την Μπαρτσελόνα στο ΟΑΚΑ, για την 16η αγωνιστική και τα πράγματα στο πρώτο ημίχρονο πήγαν κάτι παραπάνω από εκπληκτικά.

Μπορεί οι Ισπανοί να προηγήθηκαν με 12-21 στο 7′, αλλά κάπου εκεί ο Γιώργος Παπαγιάννης (9 πόντοι-6 ριμπάουντ) αρχικά και ο Νεμάνια Νέντοβιτς (10 πόντοι) στην συνέχεια, αλλάξαν την εικόνα του ματς.

Οι γηπεδούχοι από το 19-26 ισοφάρισαν σε 26-26 στο τέλος της πρώτης περιόδου, για να πατήσουν το γκάζι στη συνέχεια και να ξεφύγουν με 13 (48-35), με τον Σέρβο γκαρντ να δίνει την σκυτάλη στον Ιωάννη Παπαπέτρου (12 πόντοι).

Ουσιαστικά, η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη δέχθηκε 15 πόντους από το 8:21′ (19-26) μέχρι το 20′, σκοράροντας σε αυτό το διάστημα 30 πόντους, για το 49-41 του πρώτου μέρους.