Ολυμπιακός: Σκορπάει ΤΡΟΜΟ σε όλη την Ευρώπη! (videos)

2021-12-17T21:37:03+00:00 2021-12-18T22:27:13+00:00.

17/Dec/21 21:37

Ο Ολυμπιακός έδωσε μία ακόμα παράσταση στο ΣΕΦ κόντρα στην Βιλερμπάν την οποία κέρδισε εύκολα με 89-54 και μία εβδομάδα πριν το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ (23/12) ολοκλήρωσε αήττητος στο σπίτι του, τον πρώτο γύρο της Ευρωλίγκας.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα 28 ώρες μετά την άνετη επικράτηση επί της Μπάγερν στο Φάληρο παρουσιάστηκε με την ίδια όρεξη και ορμή και απέναντι στη Βιλερμπάν την οποία υπέταξε με το εμφατικό 89-54 χάρη στην εξαιρετική της άμυνα και την επιθετική “έκρηξη” στο τρίτο δεκάλεπτο.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Μπορεί επιθετικά να πήρε ώρα στον Ολυμπιακό μέχρι να βρει ρυθμό και εύκολους πόντους μέσα από το καλάθι και από τα 6,75, όμως η άμυνα του για σχεδόν 40′ λεπτά ήταν απροσπέλαστη και αποτέλεσε τη σταθερά που του χάρισε μία ακόμα πολύτιμη νίκη στο απόρθητο κάστρο του (9/9).

Πλέον οι “ερυθρόλευκοι” έχουν ρεκόρ 11-5 και είναι μόνοι τρίτοι στη κατάταξη πίσω  από Μπαρτσελόνα και Ρεάλ, ενώ η Βιλερμπάν βρίσκεται στο 7-9 μετρώντας επτά ήττες στα οχτώ τελευταία παιχνίδια της.

Ημίχρονο… νίκης με “σούπερ” άμυνα!

Ο Ολυμπιακός μπορεί να μην μπήκε “ζεστός” στο παιχνίδι και να βρέθηκε πίσω με 4-0 (στο 2′), αλλά με 2/2 τρίποντα από Παπανικολάου – Βεζένκοφ και την άμυνα στη ρακέτα να λειτουργεί το σκορ έγινε 12-6 (στο 6′) με τον Φαλ να έχει ήδη 2 μπλοκ. Ο Κώστας Αντετοκούνμπο με 2 προσωπικά μπλοκ και μεγάλες άμυνες άλλαξε το ρυθμό, αλλά οι “ερυθρόλευκοι” κρατούσαν ένα σημαντικό προβάδισμα με 16-8 (στο 8′). Η πρώτη περίοδος έληξε με 20-10 μετά από καλάθι στη λήξη του Φαλ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι άμυνες των δύο ομάδων ήταν πραγματικά εξαιρετικές με τον Ολυμπιακό να σκοράρει μετά από 4′ λεπτά με τον Μάρτιν και τον Σλούκα και να διατηρεί το διψήφιο προβάδισμα του με 24-14 (στο 16′). Ο Σλούκας είχε βρει ρυθμό και με το πρώτο του τρίποντο έβαλε μπροστά με 12 (31-19 στο 18′) τους Πειραιώτες και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τη διαφορά στους 18 (39-21) μετά από 8-0 σερί δια χειρός Σλούκα, Φαλ, Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ!

Το “πάρτι” συνεχίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο ΣΕΦ ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να κάνουν επιμέρους σκορ 7-2 και να “εκτοξεύουν” τη διαφορά στο +23 (46-23 στο 22′) δείχνοντας να έχουν “καθαρίσει” την υπόθεση νίκη.

O Τάιλερ Ντόρσεϊ είχε πάρει “φωτιά” με 3/3 τρίποντα και το σκορ έγινε 54-29 (στο 25′) με το ΣΕΦ με τη σειρά του και εκείνο να φλέγεται! Ο Σλούκας με τον Φαλ έφεραν τη διαφορά στους 27 (61-34 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 65-38.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Παπανικολάου πήρε σειρά στο σκοράρισμα και φτάνοντας τους 13 πόντους οδήγησε τον Ολυμπιακό σε σερί 7-0 και τη διαφορά στους 34 (73-28 στο 34′). Τρία λεπτά πριν το τέλος οι Πειραιώτες ήταν μπροστά με 34 και στο φινάλε πανηγύρισαν το 9/9 στο σπίτι τους με 89-54.

Που κρίθηκε: Στην άμυνα του Ολυμπιακού η οποία “επέτρεψε” στους Γάλλους να σκοράρουν μόλις 54 πόντους με 4/14 τρίποντα, 19/43 δίποντα, 15 ασίστ και 13 λάθη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Βεζένκοφ έκανε και πάλι τη διαφορά με 15 πόντους (7/10 σουτ), 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ σε καλή βραδιά βρέθηκαν ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με 19 πόντους (5/8 σουτ), 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Παπανικολάου με 13 πόντους (5/7 σουτ), 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 1 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-10, 39-21, 65-38, 89-54

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 3 (1/5 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντόρσεϊ 19 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 6/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λούντζης, Λαρεντζάκης 8 (2), Φαλ 8 (4/4 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Σλούκας 6 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μάρτιν 2 (4 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 15 (6/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πρίντεζης 9 (1), Παπανικολάου 13 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Ζαν-Σαρλ, ΜακΚίσικ 6 (2/3 δίποντα, 2/2 βολές)

Βιλερμπάν (Πάρκερ): Οκόμπο 8 (2/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/3 βολές), Τζόουνς (0/4 δίποντα, 0/2 βολές), Ντιότ 3 (1), Νάιτ 11 (1), Γκιστ 2, Φαλ 11 (5/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Οσετκόβσκι 13 (5/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χάουαρντ 2, Στράζελ, Αντετοκούνμπο 4 (2/4 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 μπλοκ)

Μπαρτζώκας: “Δε θα έλεγα ότι δεν έχουμε πίεση για το ΟΑΚΑ, αλλά…”

Ντόρσεϊ: Ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ανυπομονεί για το ντέρμπι στο ΟΑΚΑ (videos)

Ευρωλίγκα: Μόνος τρίτος ο Ολυμπιακός – MVP ο Λάρκιν (βαθμολογία – αποτελέσματα)

Ολυμπιακός: Τέταρτη μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία του το +35 με Βιλερμπάν!

Μάρτιν στο Eurohoops Show: “Μας κέρδισε ο Παναθηναϊκός στο ΣΕΦ, το σωστό είναι να τον κερδίσουμε στο ΟΑΚΑ”

Βεζένκοφ: “Να είμαστε έτοιμοι ψυχολογικά και σωματικά με τον Παναθηναϊκό” (video)