Ερυθρός Αστέρας: Κάλινιτς λαμπρός τον οδηγεί! (videos)

2021-12-17T22:53:38+00:00 2021-12-17T23:37:18+00:00.

17/Dec/21 22:53

Ο Ερυθρός Αστέρας πήρε τη νίκη απέναντι στη Μπάγερν με 81-78 και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα στην Ευρωλίγκα.

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Ο Ερυθρός Αστέρας επέστρεψε στις νίκες και άφησε πίσω την ήττα από τη Μπαρτσελόνα, με την ομάδα του Βελιγραδίου να επικρατεί της Μπάγερν με 81-78.

Με αυτό το αποτέλεσμα ο Ερυθρός Αστέρας ανέβηκε στο 7-9, με τη Μπάγερν να υποχωρεί επίσης στο 7-9.

Τα πάντα κρίθηκαν στο τέλος, με τον Ερυθρό Αστέρα να παίζει εκπληκτική άμυνα και να δέχεται μόλις στο τέταρτο δεκάλεπτο, νούμερο που ήταν αρκετό για να τον βοηθήσει να «καθαρίσει» την υπόθεση νίκη.

Ο Κάλινιτς ήταν και πάλι εξαιρετικός με 20 πόντους, ενώ 12 πρόσθεσε ο Λάζιτς και 11 ο Ιβάνοβιτς.

Για τη Μπάγερν ο Λούτσιτς είχε 21 πόντους

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά για 3 δεκάλεπτα, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο εύθραυστο 65-67, όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο τα πάντα άλλαξαν. Ο Ερυθρός Αστέρας έπαιξε ΑΜΥΝΑΡΑ από το 30′ μέχρι το 38′, ξεφεύγοντας με 8 (80-72). Η Μπάγερν πάλεψε να επιστρέψει, χωρίς όμως να τα καταφέρει και με το τελικό 81-78 οι Σέρβοι πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη.

Πού κρίθηκε:

Η παρουσία του Ερυθρού Αστέρα στο τελευταίο δεκάλεπτο και η σπουδαία άμυνα που έπαιξε ήταν τα κλειδιά για τη νίκη.

Παίκτης κλειδί:

Ο Κάλινις έκανε ακόμα ένα μεγάλο ματς, έχοντας 20 πόντους (8/14 δίποντα, 4/5 βολές), 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Δεκάλεπτα: 20-21, 46-45, 65-67, 81-78

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Ουόλτερς 3 (1), Νταβίντοβατς 4, Μίτροβιτς 9 (4/9 δίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Λάζιτς 12 (3/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Κάλινιτς 20 (8/14 δίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντόμπριτς 9 (3/5 τρίποντα), Χόλινς 3, Ιβάνοβιτς 11 (2), Μάρκοβιτς 3 (1), Κούζμιτς 4, Τσίρμπες 3.

Μπάγερν Μονάχου (Τρινκιέρι): Ουάιλερ – Μπαμπ 16 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τόμας 9 (1 τρίποντο, 4 λάθη), Ουόλντεν 4 (0/5 τρίποντα), Ρίβερς 4, Χάντερ 11 (5/10 δίποντα, 1/1 βολή, 10 ριμπάουντ), Γιάραμαζ 11 (2), Λούτσιτς 21 (3/6 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Ομπστ, Ρούμπιτ 2 (1/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ).