Η μισή Ρεάλ “ξεδόντιασε” την αρκούδα! (videos)

2021-12-23T22:40:38+00:00 2021-12-23T23:18:33+00:00.

23/Dec/21 22:40

Με τους Ταβάρες και Ουίλιαμς-Γκος κορυφαίους και μόλις εννιά παίκτες rotation η Ρεάλ Μαδρίτης “λύγισε” εντός έδρας την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 71-65 και παραμένει έκλεισε με νίκη τον πρώτο γύρο της Ευρωλίγκα.

Η Ρεάλ Μαδρίτης μπορεί να ταλαιπωρείται από τον κορωνοϊό, να μην κατέβασε καν 12 παίκτες κόντρα στην ΤΣΣΚΑ και να φάνταζε αουτσάιντερ κόντρα στην ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, όμως με τρομερή άμυνα και δύο μεγάλους πρωταγωιστές πανηγύρισε μία τεράστιας σημασίας νίκη με 71-65.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Ρεάλ παραμένει δεύτερη με ρεκόρ 14-3 πίσω μόνο από την Μπαρτσελόνα, ενώ η ΤΣΣΚΑ με 10 νίκες και 7 ήττες βρίσκεται στη πρώτη πεντάδα της κατάταξης και είδε τον Κλάιμπερν στο τέλος του ματς να αποχωρεί υποβασταζόμενος μετά από πέσιμο στο παρκέ.

Ένα δεκάλεπτο για κάθε ομάδα στο πρώτο μέρος

Πολύ καλά ξεκίνησε το παιχνίδι η Ρεάλ και προηγήθηκε με 11-0 (στο 4′) η Ρεάλ με τον Ταβάρες να έχει ήδη 7 πόντους και την ΤΣΣΚΑ 3 λάθη. Η διαφορά πήγε και στους 14 πόντους (17-3 στο 6′) με τη Βασίλισσα να κυριαρχεί με 6/12 σουτ και η πρώτη περίοδος έληξε με 24-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ρεάλ παρότι η ΤΣΣΚΑ είχε βελτιωθεί κρατούσε την υπέρ της διαφορά στο +10 (31-21 στο 14′) και έδειχνε ακόμα να ελέγχει το ρυθμό. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη με επιμέρους σκορ 12-3 και με τον Κλάιμπερν να έχει 10 πόντους μείωσε σε 35-33 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 40-37 υπέρ των Ρώσων.

“Βασίλισσα” με τρομερή άμυνα

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με το ρυθμό να έχει πέσει αισθητά τη Ρεάλ να παίζει καλύτερα στην άμυνα και να προηγείται και πάλι με 49-47 (στο 25′). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με το οριακό 56-55 για τη “Βασίλισσα” με τις δύο ομάδες συνεχώς κοντά στο σκορ.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έκαναν ένα καθοριστικό σερί με 9-0 σε 5′ λεπτά προηγήθηκαν ξανά μετά το πρώτο δεκάλεπτο με +10 (65-55) και έγιναν το μεγάλο φαβορί για τη νίκη. Δύο λεπτά πριν το φινάλε η ΤΣΣΚΑ ήταν πίσω με 69-61 και όλα φάνταζαν εναντίον της. Τελικά στο φινάλε η Ρεάλ πανηγύρισε την τεράστια νίκη με 71-65 παρότι είχε 9 παίκτες rotation.

Που κρίθηκε: Από την άμυνα της Ρεάλ που άφησε την ΤΣΣΚΑ στους 65 πόντους με 12/36 δίποντα και 9/33 τρίποντα και μόλις 14 ασίστ.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ταβάρες ήταν MVP με 15 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 μπλοκ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ, ενώ καθοριστικός ήταν και ο Ουίλιαμς-Γκος με 17 πόντους (8/15 σουτ), 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 37-40, 56-55, 71-65.