Ολυμπιακός: (Τα) χάνει στην Τουρκία – Χωρίς νίκη εδώ και τέσσερα χρόνια!

olympiacos_fener

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε στην έδρα της Φενέρ και επιβεβαίωσε πως (φέτος) η Τουρκία… δεν του πάει.

Tου Βαγγέλη Παπαδημητρίουinfo@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στα παρκέ της Ευρωλίγκας μετά το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ (23/12), αλλά το αποτέλεσμα μόνο θετικό δεν ήταν.

Σε ένα ματς που τα είχε όλα, οι ”ερυθρόλευκοι” ηττήθηκαν με 94-80 από την Φενέρ, για την 20ή αγωνιστική.

Έχουμε και λέμε:

Αγωνιστικά μιλώντας, οι γηπεδούχοι ήταν σαρωτικοί στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικά στην τέταρτη περίοδο με επιμέρους 58-41 από το 20′, φτάνοντας ακόμα και στο +20 (89-69). Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν δεχθεί ξανά σε ένα ημίχρονο 58 πόντους.

Το τρίποντο έπαιξε σημαντικό ρόλο, με τους νικητές να μετρούν 15/29 (51,7%), με τον Μελί Μαχμούτογλου να έχει 4/5 και τον Ακίλε Πολονάρα 3/6.

Τα 15 εύστοχα σουτ από τα 6,75μ. ήταν τα περισσότερα που δέχθηκε μέχρι στιγμής σε 18 ματς. Μιλάμε για την καλύτερη άμυνα στο τρίποντο φέτος με μόλις 30,54%, δεχόμενη 7,7 τρίποντα ανά ματς.

Αν θέλουμε να βρούμε την δεύτερη χειρότερη αμυντικά επίδοση των Πειραιωτών (όσον αφορά τα τρίποντα), τότε θα… μείνουμε στην Πόλη, καθώς η Εφές είχε 12/33 (36,4%) στις 17/11/21, για το 88-69 της 10ης αγωνιστικής.

Όσο για το παθητικό, τότε οι 94 πόντοι είναι οι περισσότεροι που έχει δεχθεί φέτος η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, ενώ τελευταία φορά που δέχθηκε 94+ πόντους ήταν στις 4/2/20 από την Ζαλγκίρις στο Κάουνας με 94-69.

Επιπλέον, η ήττα της Τρίτης (11/1) ήταν η τρίτη σερί ήττα του Ολυμπιακού στην έδρα της Φενέρ, με το τελευταίο ”διπλό” να παραμένει το 83-90 στις 15/11/17, δηλαδή πριν από 1.518 ημέρες. Και γίνεται χειρότερο.