Η Μπάρτσα “δίπλωσε” την Πρωταθλήτρια Εφές με clutch Γιοκουμπάιτις! (video)

2022-01-13T23:08:02+00:00 2022-01-13T23:32:10+00:00.

13/Jan/22 23:08

Η Μπαρτσελόνα με μία σπουδαία εμφάνιση και μεγάλα σουτ στο τέλος “λύγισε” την Αναντολού Εφές στο “Palau” με 82-77 έχοντας για πρωταγωνιστές τους Γιοκουμπάιτις και Μίροτιτς.

Σε ένα ματς με μεγάλη πίεση και αρκετά highlights όπως η αποβολή του Εργκίν Αταμάν η Μπαρτσελόνα επικράτησε στην έδρα της κόντρα στην Εφές με 82-77 χάρη στην εξαιρετική δουλειά που έκανε η άμυνα της αφήνοντας τους Τούρκους στις μόλις 9 ασίστ με 48% στα δίποντα.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Μπαρτσελόνα έχει ρεκόρ 16-4 και παραμένει μόνη πρώτη στην κατάταξη μετρώντας 2-0 κόντρα στην τούρκικη ομάδα, ενώ η Αναντολού Εφές “έπεσε” κάτω από 50% έχοντας 9 νίκες και 10 ήττες και συνεχίζοντας να παλεύει για την οκτάδα.

Ματσάρα από το πρώτο μέρος

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι η Μπαρτσελόνα και με 15 πόντους πόντους από Μίροτιτς και Χίγκινς προηγήθηκε στο 7′ με 17-9. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με την Εφές να κάνει επιμέρους σκορ 8-2 και να μειώνει σε 19-17 παρά την αστοχία της (3/12 σουτ και 7/8 βολές).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Αταμάν μέσα από την καλή της άμυνα κατάφερε να αλλάξει το ρυθμό στο ματς και με το πρώτο της τρίποντο δια χειρός Μοερμάν προηγήθηκε με 24-22 (στο 14′). Με τον Ντάνστον να φτάνει τους 9 πόντους με σερί φάσεις μέσα από το ζωγραφιστό η Εφές αύξησε το προβάδισμα της σε 32-26 (στο 16′), όμως η Μπάρτσα μείωσε σε 36-35 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 41-40 για τους Τούρκους.

Γιοκουμπάιτις και τέλος!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο “Palau” ξεκίνησε με τον Εργκίν Αταμάν να αποβάλλεται και με τους Μίροτιτς – Σανλί να οδηγούν την Μπάρτσα σε επιμέρους σκορ 11-2 και να τη βάζουν μπροστά στο σκορ ξανά με +8 (51-43 στο 23′). Οι Καταλανοί έδειχναν πιο έτοιμοι πνευματικά και διατηρούσαν ένα σημαντικό προβάδισμα με 59-54 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με 61-56.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Μπάρτσα ξεκίνησε με σερί 6-0 και για πρώτη φορά πέρασε μπροστά με +9 (67-58 στο 32′) και έγινε το φαβορί για τη νίκη. Οι Τούρκοι αντέδρασαν κυρίως με τον Σέιν Λάρκιν και μείωσαν σε 67-64 (στο 35′) και σε 73-72 (στο 37′), όμως 3/3 σουτ από Μίροτιτς, Ντέιβις και Γιουκουμπάιτις (80-72 στο 38′) έδειχναν να γέρνουν την πλάστιγγα υπέρ της Μπαρτσελόνα.

Η Εφές και πάλι δεν τα παράτησε και μετά από αντιαθλητικό του Μίροτιτς στον Ντάνστον μείωσε σε 80-75 (στο 39′) και με τον clutch Μίσιτς σε 80-77 στα 34” πριν το τέλος. Ο Γιοκουμπάιτις στα 21” τελείωσε το ματς με καλάθι και φάουλ στα 21” (82-77), αφού στο τέλος η Εφές ήταν άστοχη.

Που κρίθηκε: Στο 37′ η Εφές μείωσε σε 73-72, αλλά ένα σερί 7-0 της Μπαρτσελόνα σε ένα λεπτό “καθάρισε” ουσιαστικά το ματς με το σκορ να γίνεται 80-72.

Παίκτης-κλειδί: Ο Γιοκουμπάιτις ήταν καθοριστικός στην καλύτερη βραδιά της καριέρας του στην Ευρωλίγκα με 16 πόντους, 2 ασίστ και 2 ριμπάουντ και ο Μίροτιτς ξανά εξαιρετικός με 15 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 40-41, 61-56, 82-77