Αρμάνι: “Καθάρισε” στο τέλος την Άλμπα και έπιασε Ολυμπιακό και Ζενίτ! (video)

2022-01-18T22:18:55+00:00 2022-01-18T23:47:53+00:00.

18/Jan/22 22:18

Η Αρμάνι έκανε ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο και πήρε τη νίκη κόντρα στην Άλμπα με 84-76, σε εξ αναβολής αγώνα για την 18η αγωνιστική.

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Μια σημαντική νίκη πήρε η Αρμάνι, με την ομάδα του Μιλάνο να κάνει την διαφορά στο τέλος και να παίρνει τη νίκη με 84-76.

Τα πάντα κρίθηκαν στην τελευταία περίοδο, με την Άλμπα να κάνει ένα σερί και να ξεφεύγει με διψήφιες τιμές, τελειώνοντας και την υπόθεση νίκη.

Η Αρμάνι ανέβηκε με αυτό τον τρόπο στο 12-6 και έπιασε τον Ολυμπιακό και την Ζενίτ, ενώ η Άλμπα υποχώρησε στο 6-12.

Ο Ντατόμε είχε 15 πόντους για τους νικητές, ενώ 12 πρόσθεσε ο Χάινς και από 10 οι Μέλι και Ρίτσι.

Ο Λο είχε 13 για την Άλμπα και ο Ζούσμαν 10.

Κοντά για τρία δεκάλεπτα

Οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στο ξεκίνημα, με την Άλμπα να έχει ένα μικρό προβάδισμα στο τέλος του δεκαλέπτου και να το κλείνει στο 22-24. Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο, αλλά ούτε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με το σκορ στο 30’ να είναι 60-59.

Ιταλικό γκάζι και τέλος το ματς

Κάπου εκεί η Αρμάνι πήρε μπροστά. Οι Ιταλοί βρήκαν λύσεις και πήραν τα ηνία, ξεφεύγοντας με διψήφιες τιμές (76-65, 34΄). Κάπου εκεί τα πάντα τελείωσαν, καθώς η Άλμπα προσπάθησε, αλλά δεν κατάφερε να κάνει κάτι περισσότερο. Τελικό σκορ 84-76 και νίκη για την Αρμάνι.

Δεκάλεπτα: 22-24, 38-40, 60-59, 84-76.

Πού κρίθηκε:

Το απίθανο τέταρτο δεκάλεπτο της Αρμάνι έκανε την διαφορά, με την ιταλική ομάδα να χτυπάει κοντά στο καλάθι και να παίρνει έτσι μια σπουδαία νίκη.

Παίκτης κλειδί:

Ο Τζίτζι Ντατόμε ήταν εξαιρετικός, έχοντας 15 πόντους με 3/3 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Αρμάνι (Μεσίνα): Μέλι 10 (9 ριμπάουντ), Γκραντ 7 (1), Ροντρίγκεθ 9 (2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Ταρζούσκι 8, Ρίτσι 10 (2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Χολ 4 (1/6 σουτ), Ντιλέινι 4, Ντάνιελς 3 (1), Χάινς 12 (4/4 δίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Μπέντιλ 2, Ντατόμε 15 (3/3 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 3 κλεψίματα).

Άλμπα (Γκονθάλεθ): Λο 13 (2), Ντα Σίλβα 8 (4 ριμπάουντ), Σμιθ 5 (1), Έρικσον 4 (0/4 τρίποντα), Σνάιντερ, Ολίντι 6 (6 ριμπάουντ), Κουμάντζι 6, Σίκμα 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπλατ 9 (3/6 τρίποντα), Ζούσμαν 10 (2), Λάμερς 6.