Ούνιξ: Οι Μπράουν “έπνιξαν” την Μπαρτσελόνα! (videos)

2022-01-20T18:57:08+00:00 2022-01-20T19:56:22+00:00.

20/Jan/22 18:57

Η Ούνιξ Καζάν για πρώτη φορά στην ιστορία της κέρδισε την Μπαρτσελόνα με 70-64 στη Ρωσία με πρωταγωνιστές τους Λορέντζο και Τζον Μπράουν και έκανε ένα ακόμα μεγάλο βήμα για την παρθενική της πρόκριση στα playoffs.

Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς συνεχίζει την εξαιρετική της πορεία στην Ευρωλίγκα κερδίζοντας στο Καζάν χάρη στην άμυνα της την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα με 70-64 η οποία μπορεί να είδε τον Νικ Καλάθη να επιστρέφει μετά από περίπου δύο μήνες, αλλά της κόστισε η απουσία του ηγέτη της Νίκολα Μίροτιτς (κορωνοϊό).

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Ούνικς Καζάν έχει ρεκόρ 12-7 και παραμένει κοντά στην πρώτη πεντάδα της κατάταξης, ενώ η Μπαρτσελόνα με 16-5 νιώθει “καυτή” την ανάσα της δεύτερης Ρεάλ που έχει και λιγότερα παιχνίδια.

Με την άμυνα προβάδισμα στο πρώτο μέρος η Μπάρτσα

Με λάθη και αστοχία ξεκίνησαν τον αγώνα οι δύο ομάδες, όμως ο Τζον Μπράουν με 7 προσωπικούς πόντους έδωσε προβάδισμα με 9-8 (στο 6′) στην Ούνιξ. Ο Μπράουν συνέχισε να κλέβει μπάλες, να παίζει άμυνες και να σκοράρει στο transition και το σκορ έγινε 13-8 (στο 8′), ενώ η πρώτη περίοδος έληξε με την Μπαρτσελόνα πίσω με 17-14 και να έχει 1 ασίστ (Καλάθης) και 5 λάθη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Καταλανοί βρήκαν για πρώτη φορά ρυθμό και με επιμέρους σκορ 12-2 προηγήθηκαν με 26-19 (στο 14′) δείχνοντας πως μπορούν να κερδίσουν παρά την απουσία του Μίροτιτς. Οι παίκτες του Σάρας κρατούσαν το προβάδισμα με 31-26 (στο 17′) με τα 4/7 τρίποντα τους και το πρώτος μέρος ολοκληρώθηκε με την Ούνιξ πίσω με 35-31 και να έχει 0/6 τρίποντα και 8 ασίστ με 9 λάθη.

Με την άμυνα το πήρε η Ούνιξ!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Καζάν ξεκίνησε με τον Χίγκινς να φτάνει τους 10 πόντους και την Μπαρτσελόνα να διατηρεί ένα σημαντικό προβάδισμα με 41-35 (στο 23′). Οι γηπεδούχοι με εντυπωσιακό 12-0 σερί και καλύτερη ροή στην επίθεση τους χάρη στον Κάνααν (8 πόντους) προηγήθηκαν ξανά μετά από πολλή ώρα με 47-41 (στο 28′). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με 54-48 και τους Ρώσους να δείχνουν ότι έχουν τον πρώτο λόγο για τη νίκη.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο άμυνες έκαναν εξαιρετική δουλειά, αλλά η Ούνιξ διατηρούσε ένα σημαντικό προβάδισμα νίκης με 59-51 (στο 34′) και ήταν το ξεκάθαρο φαβορί. Η Μπαρτσελόνα σταμάτησε να αποδίδει στην άμυνα και οι γηπεδούχοι στο 37ο λεπτό ήταν μπροστά στο σκορ με 66-56 και τον Λορέντζο Μπράουν να σκοράρει καθοριστικούς πόντους.

Χέις και Κούριτς μείωσαν σε 66-61 στο 39′ και ο Χίγκινς αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο για να μειώσει ακόμα περισσότερο και τελικά η Ούνιξ άντεξε μέχρι το τέλος και πανηγύρισε την τεράστια νίκη με 70-64.

Που κρίθηκε: Στο δεύτερο ημίχρονο όπου η Ούνιξ δέχθηκε μόλις 29 πόντους (13 στο τρίτο δεκάλεπτο) και “έπνιξε” την Μπαρτσελόνα η οποία ολοκλήρωσε το ματς με 10 ασίστ και 15 λάθη και 23/61 σουτ.

Παίκτης-κλειδί: Ο Τζον Μπράουν ήταν καταλύτης με 20 πόντους, 7 κλεψίματα (ρεκόρ για φέτος σε όλη την Ευρωλίγκα) και 4 ριμπάουντ, ενώ καθοριστική συμβολή είχε και ο Λορέντζο Μπράουν με 22 πόντους, 8 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 31-35, 54-48, 70-64.