Βιλερμπάν: Επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα και “έπιασε” τις εννέα νίκες (videos)

2022-01-21T23:02:34+00:00 2022-01-22T00:12:54+00:00.

21/Jan/22 23:02

Η Βιλερμπάν πήρε μία σημαντική νίκη κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα (69-67) και μάλιστα με ανατροπή.

Φοβερό ματς και νίκη για την Βιλερμπάν!

Ο Ερυθρός Αστέρας ξέφυγε ακόμα και με 14 πόντους, αλλά οι Γάλλοι δεν τα παράτησαν και ”έκλεψαν” το ματς στο τέλος με το 69-67, για την 22η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Τζόουνς και Λακόμπ έκαναν την διαφορά, με τον πρώτο να βάζει και το σουτ της νίκης, με τον Ντόμπριτς να αστοχεί σε τρίποντο στο τέλος, για το 9-11 των νικητών.

Το ματς του πρώτου γύρου (9η αγωνιστική) είχε λήξει υπέρ των Σέρβων με 73-67.Για την 23η αγωνιστική, η Βιλερμπάν φιλοξενείται από την Μπαρτσελόνα (27/1, 22:00), ενώ πριν έχει και το εξ αναβολής ματς με την Μπάγερν εντός (25/1, 22:00).

Όσο για τον Ερυθρό Αστέρα, που πλέον είναι στο 7-12, ταξιδεύει στο ΣΕΦ για το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό (27/1, 21:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Ο Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 7-15, με την Βιλερμπάν να μην μπορεί να ακολουθήσει στο σκορ. Αποτέλεσμα, να κλείσει η πρώτη περίοδος στο 11-17.

Οι Γάλλοι χρειάστηκαν πάνω από 4′ για να σκοράρουν, αλλά το μόνο που έκαναν ήταν να μειώσει σε 14-27. Το σκηνικό δεν άλλαξε, με το 22-35 να γίνεται 25-35 στο φινάλε του ημιχρόνου.

Λακόμπ και Τζόουνς έδειξαν τον δρόμο για τη Βιλερμπάν, η οποία μείωσε σε 35-37 στο 24′. Και δεν έμεινε εκεί, με τον Γκιστ να κάνει το 44-43 στο 29′, με τους γηπεδούχους να μένουν μπροστά στο σκορ (49-48).

Το ματς έγινε ντέρμπι με τα όλα του, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ στα τελευταία λεπτά. Στο 66-65, ο Λακόμπ έκανε το 67-65 και ο Ντόμπριτς το 67-67. Ο Τζόουνς έκανε το 69-67 στο -26”, ο Ντόμπριτς αστόχησε στο τρίποντο της νίκης για το 69-67.

Πού κρίθηκε: Ο Τζόουνς έκανε το 69-67 και ουσιαστικά έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Παίκτης-κλειδί: Ο Τζόουνς με 17 πόντους-5 ασίστ, ενώ κομβικός ήταν και ο Λακόμπ με 17 πόντους-7 ριμπάουντ. Δεν ήταν αρκετοί οι 20 πόντοι του Ντόμπριτς για τον Ερυθρό.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 25-35, 49-48, 69-67

Βιλερμπάν (Πάρκερ): Τζόουνς 17, Καουντί 2, Λακόμπ 17, Ντιό 3, Νάιτ 4, Ρισασέρ, Γκιστ 9, Φαλ 4, Οσετκόβσκι 7, Στραζέλ 5, Αντετοκούνμπο 1

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Ουόλτερς 4, Νταβίντοβατς 2, Μίτροβιτς 9, Λάζιτς 2, Κάλινιτς 9, Ντόμπριτς 20, Χόλινς 5, Ιβάνοβιτς, Μάρκοβιτς 2, Ουάιτ 12, Κούζμιτς 2, Ζίμπρες