Μακάμπι: Επιβλήθηκε της Άλμπα και τρέχει να προλάβει τα play off

2022-01-25T22:12:00+00:00 2022-01-25T22:54:00+00:00.

25/Jan/22 22:12

Η Μακάμπι άντεξε την αντεπίθεση της Άλμπα και πήρε τη νίκη με 87-78, φτάνοντας τα δύο σερί θετικά αποτελέσματα.

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Σερί νικών χτίζει η Μακάμπι, με την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να γκαζώνει στο τέλος και να επικρατεί της Άλμπα με 87-78.

Η Μακάμπι έδειχνε να ελέγχει την αναμέτρηση, φτάνοντας στο +15 στο 27′, όμως η Άλμπα επέστρεψε και μείωσε, φτάνοντας τη διαφορά ακόμα και στους 3. Κάπου εκεί η ομάδα του Λαού… γκάζωσε και καθάρισε την υπόθεση νίκη.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Μακάμπι ανέβηκε στο 9-11, ενώ η Άλμπα υποχώρησε στο 6-14

Ο Ουίλμπεκιν είχε 18 πόντους και 6 ασίστ, ενώ ο Ουίλιαμς είχε 16 και οι Ζίζιτς – Ρέινολντς από 14.

Για την Άλμπα ο Μαόντο Λο είχε 18.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν καλά στο σκοράρισμα και άσχημα στην άμυνα. Η Άλμπα είχε ένα ξέσπασμα στην αρχή, όμως η Μακάμπι ισορρόπησε τα πράγματα, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 23-23.

Μετά το 25-25 (11’) η Μακάμπι έτρεξε ένα σερί 9-0 και πήρε τον έλεγχο, κάνοντας το σκορ 34-25 (14’). Μάλιστα οι γηπεδούχοι κράτησα τα ηνία και έκλεισαν το ημίχρονο στο υπέρ τους 47-39.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Μακάμπι συνέχισε στο ίδιο τέμπο εκτόξευσε την διαφορά στους 17 (65-48, 27’). Κάπου εκεί ξεκίνησε και η αντεπίθεση της Άλμπα.

Οι Γερμανοί μετά το 67-58 του δεκαλέπτου έκαναν ένα ντεμαράζ και επέστρεψαν, φτάνοντας μάλιστα ακόμα και στους 3 την διαφορά (79-76, 38’). Κάπου εκεί η Μακάμπι ξύπνησε και με ένα 5-0 ξέφυγε, παίρνοντας έτσι τη νίκη με 87-78.

Δεκάλεπτα: 23-23, 47-39, 67-58, 87-78

Πού κρίθηκε:

Το 5-0 της Μακάμπι όταν το σκορ έγινε 79-76 ήταν κομβικό, με την ομάδα του Σφαιρόπουλου να φτάνει έτσι σε μια υπερπολύτιμη νίκη.

Παίκτης κλειδί:

Ο Ουίλμπεκιν έκανε σπουδαίο ματς, έχοντας 18 πόντους, με 6/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Σφαιρόπουλος): Ουίλμπεκιν 18 (6/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Έβανς 8 (2 τρίποντα, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα), Καλέιρο, Ουίλιαμς 16 (5/5 διποντα, 2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Τέιλορ 11 (1), Ρέινολντς 14 (6/11 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Ντιμπαρτολομέο 5 (1/4 τρίποντα), Μπλέιζερ, Κοέν, Ζίζιτς 14 (5/6 δίποντα, 4/6 βολές).

Άλμπα Βερολίνου (Γκονθάλεθ): Λο 18 (5/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 λάθη), Ντα Σίλβα, Σμιθ 4 (4 ασίστ, Ντίλοου 1, Μάτισεκ, Ολίντι 5 (1), Κουμάντζι 8 (7 ριμπάουντ), Τίμαν 6, Σίκμα 12 (3/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπλατ, Ζούσμαν 10 (2), Λάμερς 9.