Μπάγερν – Άλμπα: Έκρινε τον “εμφύλιο” ο CLUTCH Λούτσιτς!

2022-01-28T22:22:11+00:00 2022-01-28T22:36:44+00:00.

28/Jan/22 22:22

Η Μπάγερν Μονάχου κέρδισε το γερμανικό “εμφύλιο” της Ευρωλίγκα στην έδρα της με 62-56 κόντρα στην Άλμπα Βερολίνου με τον Βλάντιμιρ Λούσιτς να είναι καθοριστικός σε ένα ακόμα ματς.

Οι παίκτες του Αντρέα Τρινκιέρι για τρία δεκάλεπτα ήταν κατώτεροι των περιστάσεων, όμως στο τέταρτο “συνήλθαν” και με πρωταγωνιστή τον Βλάντιμιρ Λούσιτς και την άμυνα τους “λύγισαν” την πολύ ανταγωνιστική Άλμπα με 62-56 στο γερμανικό “εμφύλιο” της Ευρωλίγκα.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Μπάγερν με την τέταρτη νίκη της στα τελευταία πέντε ματς είναι όγδοη μόνη στην κατάταξη με ρεκόρ 11-11, ενώ η Άλμπα παραμένει στις τελευταίες θέσεις με ρεκόρ 6-15 και 7 ήττες στα τελευταία οχτώ παιχνίδια.

Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο από νωρίς

Καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα οι φιλοξενούμενοι με πολύ καλή άμυνα και προηγήθηκαν με double score (8-4 στο 4′) με την Μπάγερν να έχει 2/7 σουτ. Οι Βαυαροί με τους Λούτσιτς και Ουόλντεν βρήκαν ρυθμό και πέρασαν μπροστά στο σκορ με 14-11 (στο 7′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με 16-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Λούτσιτς έφτασε τους 9 πόντους και οδήγησε σε επιμέρους σκορ 8-3 την Μπάγερν δίνοντας της προβάδισμα με +5 24-19 (στο 14′) για πρώτη φορά. Η Άλμπα άντεχε πάντως και δεν άφηνε την Μπάγερν να ξεφύγει (26-23 στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 26-24.

Επέστρεψε η Μπάγερν και το έκανε “θρίλε”

Το δεύτερο ημίχρονο του γερμανικού ντέρμπι στο Μόναχο ξεκίνησε με την Άλμπα να παίζει εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση και με σαρωτικό επιμέρους σκορ 14-1 σε 4′ λεπτά προηγήθηκε για πρώτη φορά με +11 (38-37 στο 24′). Η Μπάγερν προσπαθούσε να επανέλθει και μείωσε σε 43-36 (στο 28′) παρά τον τραυματισμό του Λούσιτς, τα 3/12 τρίποντα και τις μόλις 8 ασίστ (10 λάθη) και η τρίτη περίοδος έληξε με 44-41 υπέρ της Άλμπα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η άμυνα της Μπάγερν ήταν εξαιρετική και οι Τόμας και Βάιλερ-Μπαμπ της έδωσαν το προβάδισμα ξανά μετά το πρώτο ημίχρονο με 47-44 (στο 34′) αφήνοντας την Άλμπα χωρίς πόντο για 4′ λεπτά. Mε τον Σίκμα να δίνει λύση στο πρόβλημα της επίθεσης οι φιλοξενούμενοι πέρασαν και πάλι μπροστά με 48-47 (στο 36′) και δεν άφησαν τους Βαυαρούς να ξεφύγουν.

Δύο λεπτά πριν το τέλος ο Λο με 1/2 βολές μείωσε σε 53-50 και διατήρησε το θρίλερ”, ενώ ο ίδιος παίκτης λίγο μετά με λέι απ έκανε το 53-52. Ο Λούσιτς απάντησε με προσωπικό 6-0 σερί με λέι απ και τρίποντα και φάουλ στα 41” κάνοντας το σκορ 59-52. Στο τέλος παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων η Μπάγερν πανηγύρισε τη νίκη στο ντέρμπι με 62-56.

Που κρίθηκε: 1′ λεπτό πριν το τέλος του ματς η Άλμπα μείωσε σε 52-52 αλλά ο Λούσιτς με λέι απ και με τρίποντο και φάουλ σε δύο σερί φάσεις έκανε σερί 6-0 και έδωσε τη νίκη στην Μπάγερν κάνοντας το σκορ 59-52 στα 41” δευτερόλεπτα.

Παίκτης-κλειδί: Ο Λούσιτς που εκτός από τις clutch φάσεις στο τέλος είχε 19 πόντους με 5/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 3/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 μπλοκ, 2 λάθη και 8 κερδισμένα φάουλ.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 26-24, 41-44, 62-56