Παναθηναϊκός: Ο Πρίγκηπας Τζέιμς δεν του… χαρίστηκε (videos)

2022-02-01T21:50:59+00:00 2022-02-01T23:33:06+00:00.

01/Feb/22 21:50

james_panathinaikos

Ο Παναθηναϊκός ανέτρεψε το -13 κόντρα στη Μονακό, αλλά στο τέλος είδε τον Τζέιμς να του στερεί τη νίκη με 83-91.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Προσπάθησε, αλλά έμεινε από δυνάμεις.

Ο Παναθηναϊκός δεν ”λύγισε” από το -13, προσπέρασε, αλλά είδε τον Τζέιμς να χαρίζει τη νίκη τελικά στη Μονακό με 83-91, για την 24η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι ”πράσινοι”, χωρίς τον Παπαπέτρου, μπήκαν δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν με 27-19, πριν δουν τους Γάλλους να προσπερνούν. Το ίδιο έγινε και για τους γηπεδούχους με 68-67 (από 46-59), πριν ο Τζέιμς πάρει το όπλο του.

Με 11 πόντους για το 72-85 και 29 συνολικά, ο Αμερικανός ”πλήγωσε” την πρώην ομάδα του, με τους Λι, Μπέικον και Ντιαλό να δίνουν επιπλέον λύσεις, για το 11-12 των Γάλλων.

Όσο για τους γηπεδούχους, η εξαιρετική άμυνα στο πρώτο και τρίτο δεκάλεπτο, δεν είχε συνέχεια, με τους Νέντοβιτς και Έβανς να προσπαθούν, αλλά δεν απέτρεψαν το 5-16 και το 5-6 στο ΟΑΚΑ.

Στην πρεμιέρα, η Μονακό είχε κερδίσει τον Παναθηναϊκό με 75-63. Για την 25η αγωνιστική, ο Παναθηναϊκός φιλοξενείται από τη Μπαρτσελόνα (3/2, 22:00) και η Μονακό από τον Ερυθρό Αστέρα (3/2, 20:00).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα και μέσα από την άμυνά του, αλλά και τους Νέντοβιτς-Έβανς, έφτασε στο 12-6. Ο Τζέιμς έδωσε ρυθμό και έστειλε τη Μονακό στο -1 (14-13), με το τρίποντο να δουλεύει για τους γηπεδούχους (23-16), πριν ο Μέικον υπογράψει το 27-19 στο 10′.

Οι Γάλλοι απάντησαν με 0-9 (27-28), με τους Μπέικον-Ντιαλό να κάνουν το 28-33 με επιμέρους 1-14. Το σκορ πήγε στο 35-45 με τον Τζέιμς, την ώρα που οι ρόλοι των δύο ομάδων στην άμυνα είχαν πια αλλάξει. Ο Μέικον μείωσε σε 42-45, όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν τις λύσεις για το 42-49 του ημιχρόνου.

Η Μονακό συνέχισε στο ίδιο μοτίβο και έκανε το 46-59 στο 24′, για να έρθει η αντίδραση του Παναθηναϊκού με σερί 1211-0 (57-59) και τους ΚασελάκηΟυάιτ-Έβανς να δίνουν πολλές λύσεις. Η Μονακό χρειάστηκε 4′ να σκοράρει, αλλά όταν το έκανε, οι ”πράσινοι” είχαν επιστρέψει για τα καλά με 61-65.

Η ολική επαναφορά έγινε στο 33′ με το 68-67 με τον Μποχωρίδη, με τους Λι-Τζέιμς να κάνουν το 68-80 στο 36′ με 0-13 σερί. Ο Παναθηναϊκός δεν σκόραρε για σχεδόν 4′, με τον Αμερικανό να κάνει το 72-85, με τον χρόνο να κυλά υπέρ της Μονακό, παρά το 81-87 στο -47”, για το 83-91.

Πού κρίθηκε: Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε από το -13 (46-59) με 68-67, αλλά Λι και Τζέιμς με 18 πόντους (5+13) έκαναν το 72-85 στο 38′.

Παίκτης-κλειδί: Ο Τζέιμς ήταν όλα τα λεφτά, ειδικά στη τελευταία περίοδο, όταν στο 68-67 είχε 11 πόντους, για το 70-83. Συνολικά, μέτρησε 29 πόντους (12/17 σουτ), με τον Μπέικον να έχει 14 και τον Λι 12.

Δεν ήταν αρκετοί Νέντοβιτς και Έβανς με 16 πόντους, ενώ 15 πρόσθεσε ο Σαντ-Ρος, 12 ο Ουάιτ και 10 ο Μέικον.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 42-49, 61-65, 83-91

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Μέικον 10, Μποχωρίδης 2, Παπαγιάννης 4, Καββαδάς, Κασελάκης 8, Ουάιτ 12, Αβδάλας, Νέντοβιτς 16, Έβανς 16, Σαντ-Ρος 15, Γιόβιτς, Μαντζούκας

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Λι 12, Μπέικον 14, Τόμας 8, Ντιαλό 10, Μότουμ, Μπουτσιελέ, Μοτιεγιούνας 4, Ουατάρα 5, Φαγιέ, Άντζουσιτς 7, Τζέιμς 29, Χολ 2