Μπαρτσελόνα: “Λύγισε” την Μπάγερν στο Palau δια χειρός Κούριτς! (videos)

2022-02-01T22:51:35+00:00 2022-02-01T23:35:58+00:00.

01/Feb/22 22:51

Η Μπαρτσελόνα αν και δυσκολεύτηκε στο “Palau” με αντίπαλο την πολύ καλή Μπάγερν Μονάχου του Αντρέα Τρινκιέρι κατάφερε στο τέλος να επιβληθεί με 71-66 για την Ευρωλιγκα.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους δεν ήταν καθόλου καλή επιθετικά για 35′ λεπτά και η Μπάγερν έλεγχε το παιχνίδι, όμως η κλάση του Κάιλ Κούριτς και η μεγάλη του μέρα στο σουτ (4/4 τρίποντα) τη βοήθησαν να γλιτώσει τη “γκέλα” στο τέλος με 71-66.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον οι μπλαουγκράνα έχουν ρεκόρ 18 νίκες και 5 ήττες και “κυνηγούν” την πρωτοπόρο Ρεάλ, ενώ οι Βαυαροί με ρεκόρ 11-12 παραμένουν οριακά εντός οκτάδας.

Φουλ της άμυνας και ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο

Με τις άμυνες να είναι σφιχτές, το ρυθμό χαμηλό και την Μπαρτσελόνα να προηγείται με 3-0 (στο 3′) ξεκίνησε το ματς, αφού η Μπάγερν μετρούσε 0/5 σουτ και 3 λάθη. Οι Βαυαροί συνέχισαν πάντως να παίζουν εξαιρετική άμυνα και με τους πρώτους πόντους από Ραντόσεβιτς και Ουόλντεν προηγήθηκαν με 5-3 (στο 5′). Η πρώτη περίοδος έληξε με το “φτωχό” 9-9 και τις δύο ομάδες να είναι κακές επιθετικά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μπάγερν με 2/2 τρίποντα άνοιξε το ρυθμό και προηγήθηκε με +6 (15-9 στο 13′) για πρώτη φορά, όμως και η Μπαρτσελόνα στη συνέχεια βρήκε το δικό της ρυθμό και με επιμέρους σκορ 12-4 πέρασε μπροστά με 21-19 (στο 16′). Με τον Μίροτιτς να έχει 7 πόντους οι γηπεδούχοι κρατούσαν το προβάδισμα (26-23 στο 18′), αλλά το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με γερμανικό σερί 5-0 και δικό τους προβάδισμα 29-28.

“Ίδρωσε” αλλά το πήρε η Μπάρτσα!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Βαρκελώνη ξεκίνησε με τους “μπλαουγκράνα” να κάνουν σερί 5-0 και να προηγούνται με +4 (33-29 στο 23′), όμως οι Βαυαροί δεν τους άφησαν για πολύ το προβάδισμα και με δικό τους σερί 8-0 πέρασαν ξανά μπροστά με 37-33 (στο 26′).. Οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους απάντησαν με δικό τους σερί 6-0 (39-37 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 45-41.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Αντρέα Τρινκιέρι εξαπέλυσαν την αντεπίθεση τους και με επιμέρους σκορ 9-2 πέρασαν και πάλι στην πρωτοκαθεδρία του σκορ με 50-47 (στο 33′). Οι Γερμανοί συνέχισαν να παίζουν εξαιρετικά και με τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε προηγήθηκαν και με +5 (61-56) και έδειχναν ότι μπορούν να πετύχουν τη μεγάλη έκπληξη.

Οι γηπεδούχοι “μάζεψαν” γρήγορα το -5 σε 61-60 στο 37ο λεπτό και πάλευαν για μία σημαντική νίκη, ενώ με ένα μεγάλο τρίποντο του Κούριτς πέρασαν και μπροστά σε κρίσιμο σημείο με 66-61 (στο 38′) και έγιναν το φαβορί για τη νίκη. Η διαφορά πήγε και στους 8 (71-63 στο 39′) και στο τέλος η Μπάρτσα πήρε τη μεγάλη νίκη με 71-66.

Που κρίθηκε: Στο εξαιρετικό τελευταίο τετράλεπτο της Μπάρτσελόνα όπου αν και πίσω στο σκορ με 61-56 έκανε επιμέρους σκορ 10-5 και πήρε τη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κάιλ Κούριτς έκανε τη διαφορά με 20 πόντους με 4/4 τρίποντα και 3 ριμπάουντ, ενώ ο Μίροτιτς είχε 13 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 9-9, 28-29, 45-41, 71-66.

Μπαρτσελόνα (Γιαβικεβίτσιους): Ντέιβις 8, Έξουμ 9, Σανλί 2, Μαρτίνεθ, Σμιτς 6, Χέις, Λαπροβίτολα, Κούριτς 20, Γιοκουμπάιτις 5, Μίροτιτς 13, Νάτζι, Καλάθης 8

Μπάγερν (Τρινκιέρι): Βάιλερ-Μπαμπ 9, Τόμας 9, Ουόλντεν 5, Χάντερ, Γιάραμαζ 15, Λούσιτς 16, Τζορτζ, Ομπστ 3, Ρούμπιτ 2, Σίσκο 4, Σίλινγκ, Ραντόσεβιτς 3