Πρίφτης: “Ας μην μιλήσουμε για διαιτησία, έχω φάει ήδη ένα βαρύ πρόστιμο”

2022-02-01T22:20:54+00:00 2022-02-01T22:23:20+00:00.

01/Feb/22 22:20

priftis

Ο Δημήτρης Πρίφτης μίλησε μετά την εντός έδρας ήττα του Παναθηναϊκού κόντρα στη Μονακό, χωρίς να θέλει να σχολιάσει την διαιτησία. Όσα είπε ο Σάσα Ομπράντοβιτς.

Ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε κόντρα στη Μονακό, παρόλο που επέστρεψε από το -13, για να ηττηθεί με 83-91.

Ο Δημήτρης Πρίφτης αναφέρθηκε στο κακό διάστημα της ομάδας του, παρόλο που σε γενικές γραμμές ήταν ικανοποιημένος, ενώ δεν θέλησε να σχολιάσει κάτι για την διαιτησία.

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Παναθηναϊκού:

”Ήταν δύσκολο ματς, κάναμε καλή προσπάθεια σε κάποια σημεία, η ζημιά όμως ήρθε από την εμφάνιση μας στο δεύτερο δεκάλεπτο. Εκεί, είχαμε λάθος νοοτροπία σε άμυνα και επίθεση. Στο δεύτερο μέρος, προσπαθήσαμε, παλέψαμε, αλλά δεν ήταν αρκετό. Οι πόντοι του Τζέιμς και τα μακρινά σουτ που πήρε, ήταν καθοριστικά. Κάναμε την προσπάθειά μας, οι αντίπαλοι είναι δύσκολοι και το πρόγραμμα βαρύ.

Στο τέλος παίρνουμε κάποιες τραβηγμένες ενέργειες, με ρίσκο. Κάποιες φορές μπαίνουν και πλησιάζουμε. Το θέμα είναι γιατί φτάνουμε εκεί. Δεν είχαμε κακή απόδοση σήμερα, με εξαίρεση το διάστημα 11′-24′. Αμυντικά δεν ακουμπούσαμε κανέναν και επιθετικά κάναμε λάθη. Είχαμε μόλις 1λ. στην 1η περίοδο και κάναμε 8λ. στη 2η.

Στο τέλος, ο Τζέιμς έβαλε δύο τρίποντα με χέρι πάνω του. Κάναμε ένα λάθος, η διαφορά πήγε στους 8π., άλλαξαν τα δεδομένα. Έπρεπε να κυνηγήσουμε, άλλαξε η ψυχολογία και μειώθηκε ο χρόνος.

Αυτό που με στεναχωρεί για τα παιδιά είναι ο τρόπος που διαχειριστήκαμε το 2ο δεκάλεπτο. Μας αδικεί. Έχουμε κάνει πρόοδο, παίξαμε σωστά στην 1η περίοδο, με passing και καλή νοοτροπία. Μπορώ να πω και στο 2ο ημίχρονο, παρά τα λάθη μας. Το παράπονο είναι η μεγάλη απόκλιση από την 1η στη 2η περίοδο. Ας κάναμε 1-2 λάθη, όχι 3-4 συνεχόμενες κατοχές που δεχόμασταν καλάθια και δεν βάζαμε. Αυτό έδωσε πλεονέκτημα στον αντίπαλο και άνοιξε το σκορ με 8-10 πόντους.

Ας μην μιλήσουμε για την διαιτησία, είναι Ευρωλίγκα, όποτε μιλάμε για διαιτησία… Έχω φάει ήδη ένα μεγάλο πρόστιμο. Ας μην πούμε σε αυτήν την διαδικασία. Καταλαβαίνω ότι καταλαβαίνετε. Δεν πρέπει όμως να κρυβόμαστε πίσω από αυτό. Εμείς πρέπει να προσπαθούμε να κάνουμε το καλύτερο”

Σάσα Ομπράντοβιτς: ”Έβαλε δύσκολα σουτ ο Τζέιμς”

obradovic

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής της Μονακό:

«Ήταν μια πολύ σημαντική νίκη για εμάς. Δεν ξεκινήσαμε καλά στην 1η περίοδο. Στη συνέχεια, είχαμε τον έλεγχο. Σε ένα κομμάτι στην 3η περίοδο δώσαμε κάποια επιθετικά ριμπάουντ στον Παναθηναϊκό, που επέστρεψε. Όμως, είμαι ικανοποιημένος με την εμφάνιση της ομάδας μου. Ο Μάικ Τζέιμς έβαλε δύσκολα σουτ στο τέλος.

Η αντίδραση θα έπρεπε να φανεί στο επόμενο παιχνίδι, αλλά εμείς χάσαμε και δεν παίξαμε καλά. Δεν είναι πάντα εύκολο να αλλάξεις την νοοτροπία. Ήταν μια ήττα για το γαλλικό πρωτάθλημα. Τώρα το ματς ήταν για την Ευρωλίγκα και το ήθελαν παραπάνω. Όπως και να ‘χει, γνωρίζουμε πως έχουμε επιθετικό ταλέντο και οι παίκτες μας θέλουν να βρεθούν στο Top-8. Είναι σημαντικό να είναι όλοι υγιείς και να συνεισφέρουν»