Ερτέλ: Ο “μαέστρος” της Ρεάλ κρατούσε την καλύτερη φετινή του εμφάνιση για τον Ολυμπιακό! (video)

2022-02-02T22:59:27+00:00 2022-02-02T23:26:49+00:00.

02/Feb/22 22:59

Η Ρεάλ Μαδρίτης κατάφερε να “λυγίσει” τον Ολυμπιακό στο τέλος εντός έδρας με 75-67 και παρέμεινε στην κορυφή της Ευρωλίγκα με πρωταγωνιστή τον Τομά Ερτέλ.

Ο Ολυμπιακός για 39′ λεπτά μέσα στη Μαδρίτη παρότι δεν βρίσκεται σε καλή κατάσταση και δεν είχε τους Λαρεντζάκη – Έισι έφτασε κοντά στη νίκη και προηγήθηκε ακόμα και με +16 στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο φινάλε η ποιότητα και τα μεγάλα σουτ των Μαδριλένων τους κράτησαν αήττητους εντός έδρα με 75-67.

Μπορεί στα τελευταία λεπτά οι Ταβάρες, Γιουλ και Ρούντι να έκαναν τη διαφορά, όμως συνολικά ο κορυφαίος παίκτης της ομάδας του Πάμπλο Λάσο ήταν και πάλι ο Τομά Ερτέλ ο οποίος έκανε season high σε πόντους στην Ευρωλίγκα με 20 (5/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα) σε 24:50 συμμετοχής με το προηγούμενο να είναι οι 17 που σημείωσε απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου.

Ακόμα ο Γάλλος playmaker ήταν από τους λίγους που διακρίθηκαν σε ολόκληρο το ματς για τη “Βασίλισσα” ταλαιπωρώντας την άμυνα της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα ειδικά στο τέλος με τα pick n’ roll που έστησε, ενώ ακόμα πρόσθεσε στη συνολική στατιστική του 3 ασίστ με μηδέν λάθη, 2 ριμπάουντ και 20 βαθμούς στο PIR!

Μετά τα όσα έκανε στο παρκέ, δήλωσε τα εξής στην Ευρωλίγκα:

«Όπως είπα και μετά το πρώτο ημίχρονο, έπρεπε να παίξουμε καλύτερη άμυνα στην επανάληψη και να βάλουμε τα σουτ. Παίξαμε με σωστή νοοτροπία. Νομίζω πως δείξαμε τον χαρακτήρα μας. Ήταν μια καλή νίκη μπροστά στον κόσμο μας. Το πρόγραμμα είναι δύσκολο, θα αντιμετωπίσουμε τη Ζενίτ σε δύο μέρες. Πρόκειται για μια εξαιρετική ομάδα, οπότε θα πρέπει να προετοιμαστούμε και να πάρουμε άλλη μία νίκη»