Μπαρτσελόνα – Παναθηναϊκός: Ήττα με κάτω τα χέρια (videos)

2022-02-03T22:43:37+00:00 2022-02-03T23:38:55+00:00.

03/Feb/22 22:43

macon_barcelona

Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να κοιτάξει στα μάτια την Μπαρτσελόνα και γνώρισε την ήττα με 86-60.

Δεν είχε αντίπαλο η Μπαρτσελόνα.

Οι Ισπανοί νίκησαν εύκολα τον Παναθηναϊκό με 86-60, για την 25η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, σε ένα ματς που ουσιαστικά είχε κριθεί από το ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι του 12-1 στο ”Palau” και του 19-5 δεν είχαν κανένα πρόβλημα να φτάσουν στην τρίτη σερί νίκη τους, με την πολυφωνία στην επίθεση να κάνει την δουλειά, πέρα από τους Χέιζ-Έξουμ.

Όσο για τους ”πράσινους”, που αγωνίστηκαν χωρίς Παπαπέτρου και Νέντοβιτς, δεν ήταν εύστοχοι (1/12 τρίποντα) και στην άμυνα ασυνεπείς, με μοναδική ίσως εξαίρεση τον Παπαγιάννη, για το 5-17 και το 0/11 μακριά από το ΟΑΚΑ.

Η τελευταία νίκη του Παναθηναϊκού στην Βαρκελώνη παραμένει το 65-66 από τις 11/4/13, για να ακολουθήσουν 11 σερί ήττες.

Στο ματς της 16ης αγωνιστικής, οι Ισπανοί είχαν πάρει τη νίκη στο ΟΑΚΑ με 82-85. Για την 26η αγωνιστική, η Μπαρτσελόνα φιλοξενείται από την Ρεάλ (11/2, 21:45), ενώ ο Παναθηναϊκός από την Βιλερμπάν (11/2, 21:00).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε καλύτερα το ματς με καλή άμυνα, για το 10-5, ”χτυπώντας” μέσα στη ρακέτα. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και έφτασε στο 17-15 με τον Παπαγιάννη, με τα 7/11 σουτ να κρατούν στο παιχνίδι τους ”πράσινους” στη πρώτη περίοδο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και ξέφυγαν με 24-15, με τον Έξουμ να δίνει επιπλέον ώθηση, για το 30-17. Οι φιλοξενούμενοι δεν έμειναν εκεί και με 3/3 τρίποντα ξέφυγαν με 22 (43-21), την ώρα που ο Παναθηναϊκός (9/23 σουτ) αρκέστηκε στο 45-25.

Το ματς είχε κριθεί από νωρίς, καθώς η Μπαρτσελόνα είχε ξεφύγει με 54-27, με τον Μίροτιτς να σκοράρει κι αυτός, με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να αντισταθεί. Μείωσε μεν σε 58-38, αλλά στην πραγματικότητα δεν άλλαξε κάτι, με το 30′ να βρίσκει το σκορ στο 63-42.

Όπως ήταν εύκολα αντιληπτό, τα τελευταία 10′ ήταν τυπική διαδικασία, με τους Ισπανούς να κάνουν το 77-49, με τη νίκη τελικά να έρχεται με το 86-60, με τον Γιασικεβίτσιους να ξεκουράζει στο τέλος Μίροτιτς, Καλάθη και να δίνει χρόνο συμμετοχής στον Ναντζί.

Πού κρίθηκε: Η Μπαρτσελόνα, αφού έμεινε στο 17-15 στη πρώτη περίοδο, πάτησε το γκάζι στην συνέχεια και ”εξαφανίστηκε”.

Παίκτης-κλειδί: Ο Χέιζ είχε 14 πόντους και ο Έξουμ 12 για τους νικητές, την ώρα που ο Παπαγιάννης είχε 18 πόντους με 8/10 δίποντα και ο Μέικον 12.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 45-25, 63-42, 86-60

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 4, Έξουμ 12, Σανλί 8, Μαρτίνεζ 4, Σμιτς 5, Χέιζ 14, Λαπροβίτολα 5, Κούριτς 5, Γιοκουμπάιτις 9, Μίροτιτς 9, Ναντζί 4, Καλάθης 7

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Μέικον 12, Παπαγιάννης 18, Μποχωρίδης 7, Καββαδάς 2, Κασελάκης 3, Ουάιτ 9, Γιόβιτς 2, Έβανς 2, Μαντζούκας 1, Σαντ-Ρος 4

Τα “έσπασε” στη Βαρκελώνη ο Παναθηναϊκός: Ισοφάρισε τη χειρότερη επίδοση της ιστορίας του στα τρίποντα!

Πρίφτης: “Εάν δεν βάλουμε δυνατά τα κορμιά μας, δεν παίρνουμε πλεονέκτημα σε τίποτα”

Παπαγιάννης: Ο μοναδικός που στάθηκε στο ύψος του κόντρα στη Βαρκελώνη (videos)

Παναθηναϊκός: Με Διαμαντίδη και Πεδουλάκη το τελευταίο διπλό στο Palau, τέσσερα χρονιά χωρίς νίκη με Μπάρτσα! (videos)

Ευρωλίγκα – βαθμολογία: Φουντώνει η “μάχη” για τα playoffs