ΤΣΣΚΑ Μόσχας: “Καθάρισε” την Άλμπα με ΤΡΟΜΕΡΟ Μιλουτίνοφ! (videos)

2022-02-04T19:44:15+00:00 2022-02-04T20:33:20+00:00.

04/Feb/22 19:44

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα εντός έδρας και μετά από τις ήττες από Μιλάνο και Εφές κέρδισε άνετα την Άλμπα Βερολίνου με 91-72 έχοντας για πρωταγωνιστή τον Νίκολα Μιλουτίνοφ.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας συνεχίζει παρά τα προβλήματα που την ταλανίζουν να βρίσκει σημαντικές νίκες που θα την κρατήσουν σε τροχιά εξάδας στην Ευρωλίγκα και με MVP τον Νίκολα Μιλουτίνοφ κέρδισε εύκολα εντός έδρας την Άλμπα Βερολίνου με 91-72.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον με ρεκόρ 14-9 η ΤΣΣΚΑ εδραιώνεται στην πρώτη εξάδα της κατάταξης της Ευρωλίγκα, ενώ αντίθετα οι Γερμανοί με 7 νίκες και 16 ήττες τοποθετούνται στις τελευταίες θέσεις.

Από νωρίς μπροστά η ΤΣΣΚΑ με Μιλουτίνοφ

Δυσκολεύτηκε η ΤΣΣΚΑ από το ξεκίνημα του αγώνα και με τον Σίκμα να έχει ήδη 4 πόντους το σκορ ήταν ισόπαλο με 10-10 (στο 5′). Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους γηπεδούχους να “ξυπνούν” και με επιμέρους σκορ 12-5 να προηγούνται για πρώτη φορά με +7 (22-15).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Κλάιμπερν και Μιλουτίνοφ με 8 πόντους ο καθένας ανέβασαν τη διαφορά στους 10 (33-23 στο 14′) για τους Ρώσους που παρουσίαζαν καλύτερο πρόσωπο στο παρκέ. Με τον Σίκμα να κυριαρχεί με 12 πόντους (4/6 σουτ) οι Γερμανοί μείωσαν σε 37-33 (στο 17′) με επιμέρους σκορ 10-4 και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την ΤΣΣΚΑ να αντιδράσει άμεσα και με τον Μιλουτίνοφ (12 πόντους) να κάνει δικό της επιμέρους 13-4 και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με τη διαφορά στο μεγαλύτερο σημείο (50-37).

Το “καθάρισαν” εύκολα στο δεύτερο μέρος οι Ρώσοι

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Μόσχα ξεκίνησε με τους Μιλουτίνοφ – Σίκμα να πρωταγωνιστούν για τις ομάδες τους και τους γηπεδούχους να διατηρούν μία διψήφια διαφορά ασφαλείας με 52-42 (στο 25′). H διαφορά για την ΤΣΣΚΑ πήγε και στο +15 (66-51 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με την Άλμπα πίσω με 69-56.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κάνουν μία τελευταία αντεπίθεση και μείωσαν σε 74-65 στο 33ο λεπτό. Η ΤΣΣΚΑ όμως και πάλι απάντησε και με σερί 6-0 ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους 15 (80-65 στο 35′) και κάπου εκεί ουσιαστικά όλα τελείωσαν. Δύο λεπτά πριν το τέλος η διαφορά ήταν ακόμα στους 15 (85-70) και στο φινάλε οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν τη νίκη με 91-72.

Που κρίθηκε: Στο 33ο λεπτό η Άλμπα μείωσε σε 74-65, αλλά η ΤΣΣΚΑ με σερί 6-0 έκανε το σκορ 80-65 στο 35ο λεπτό και “καθάρισε” τη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ ήταν εξαιρετικός πραγματοποιώντας την κορυφαία του φετινή εμφάνιση με 21 πόντους (season high), 11 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 7 κερδισμένα φάουλ και 35 βαθμούς στο PIR.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 50-37, 69-56, 91-72.

ΤΣΣΚΑ: Λούντμπεργκ 11, Μπολομπόι 5, Ούκοφ 11, Ιβλέφ 2, Χάκετ 2, Αντόνοφ 7, Κλάιμπερν 8, Λοπάτιν, Μιλουτίνοφ 21, Γκριγκόνις 8, Κουρμπάνοφ 6, Σβεντ 10

Άλμπα: Λο 10, Ντα Σίλβα 6, Σμιθ 7, Ντέλοβ 4, Μάτισεκ, Σνάιντερ 8, Ολίντε, Τίμαν 8, Σίκμα 15, Μπλατ 6, Ζουσμάν 8