Εφές: Τρίποντο ο Ντάνστον, τέζα η Βιλερμπάν (videos)

2022-02-04T20:17:03+00:00 2022-02-04T20:36:09+00:00.

04/Feb/22 20:17

Η Εφές είδε την Βιλερμπάν να είναι μπροστά στο σκορ, αλλά επέστρεψε στο δεύτερο μέρος και πήρε τη νίκη με 78-72.

Δεύτερη σερί νίκη για την Εφές.

Η ομάδα του Αταμάν νίκησε την Βιλερμπάν με 78-72, για την 25η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, αν και για μεγάλο μέρος του ματς ήταν πίσω στο σκορ.

Χρειάστηκε, μάλιστα, ένα τρίποντο του Ντάνστον στο -22′, για να εξασφαλίσει το θετικό αποτέλεσμα, με την γαλλική ομάδα να είχε μπει ξανά στο παιχνίδι από το -14 με 73-68.

Αυτό ήταν μόλις το έκτο σουτ τριών πόντων της καριέρας του Αμερικανού σε 24 προσπάθειες και 248 αγώνες, με τον Λάρκιν να κάνει πάλι μεγάλο ματς με 19 πόντους-8 ασίστ.

Οι νικητές ανέβηκαν στο 12-11 και φιλοξενούνται από τον Ολυμπιακό (10/2, 21:00) για την 26η αγωνιστική, ενώ η Βιλερμπάν του 9-15 (και 4 σερί ηττών) υποδέχεται τον Παναθηναϊκό (11/2, 21:00).

Για την ιστορία, στο ματς της 3ης αγωνιστικής, η γαλλική ομάδα είχε κερδίσει με 75-73.

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Η Εφές ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση με 12-9, αλλά η Βιλερμπάν έβγαλε αντίδραση. Όχι απλά έμεινε στο σκορ, αλλά προσπέρασε και πήρε το προβάδισμα με τον Νάιτ, για το 15-16 στη πρώτη περίοδο.

O Νάιτ συνέχισε σε ανάλογο ρυθμό και οι Γάλλοι ξέφυγαν με 21-28, έχοντας υψηλά ποσοστά ευστοχίας (14/21 δίποντα). Οι Τούρκοι έμεναν να κυνηγούν συνεχώς, για να φτάσουν στο 32-36 του ημιχρόνου.

Η Εφές έκανε την αντεπίθεσή της και από το 37-40 έφτασε στο 45-40 με τον Σίμον, με τους Λάρκιν και Μίτσιτς να παίρνουν το ”όπλο” τους, για το μικρό προβάδισμα στην τρίτη περίοδο με 54-50.

Η διαφορά ξέφυγε και έφτασε στους 14 (68-54), αλλά η Βιλερμπάν έφτασε στο 73-68 στο 39′. Ο Ντάνστον, όμως τελείωσε το ματς με τρίποντο (!) για το 76-68, πριν ο Λάρκιν κάνει αμέσως το 78-68, για το τελικό 78-72.

Πού κρίθηκε: Η Βιλερμπάν έχασε  το τρίποντο στο 73-68 με τον Τζόουνς στο -45”, με τον Ντάνστον να κάνει το 76-68 στο -22” με τρίποντο.

Παίκτης-κλειδί: Ο Λάρκιν ήταν φοβερός στο δεύτερο ημίχρονο με 19 πόντους-8 ασίστ, με τον Σίμον να έχει 14 και τον Πλάις 12.

Δεν ήταν αρκετός ο Νάιτ των 21 πόντων-12 ριμπάουντ και οι Τζόουνς-Στραζέλ των 13. Ο Αντετοκούνμπο είχε 2 πόντους-3 ριμπάουντ σε 10:44′.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 32-36, 54-50, 78-72

Εφές: Λάρκιν 19, Μπομπουά 10, Σίνγκλετον 4, Μπράιαντ, Γκουβέν, Μοερμάν 3, Τουντσέρ, Πλάις 12, Μίτσιτς 7, Πετρούσεφ, Ντάνστον 9, Σίμον 14

Βιλερμπάν: Τζόουνς 13, Καουντί, Λακόμπ 6, Νάιτ 21, Ρισασέ, Γκιστ 4, Φαλ 6, Οσετκόφσκι 7, Στραζέλ 13, Αντετοκούνμπο 2