Ολυμπιακός: Επιτέλους Vi(c)toria! (videos)

2022-02-04T22:09:24+00:00 2022-02-04T23:00:54+00:00.

04/Feb/22 22:09

dorsey_baskonia

Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στην Ευρωλίγκα για το 2022 και στο δεύτερο γύρο της διοργάνωσης κερδίζοντας στο τέλος σχετικά εύκολα την Μπασκόνια με 72-62 έχοντας για παίκτη-κλειδί στο φινάλε τον Τάιλερ Ντόρσεϊ.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα παρά τα προβλήματα και την πίεση από τα τέσσερα σερί αρνητικά αποτελέσματα στην Ευρωλίγκα δυσκολεύτηκαν μέχρι το 37′ στη Βιτόρια από την ομάδα του Σπάχια, αλλά κατάφεραν με κορυφαίους τους Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ να πάρουν ένα τεράστιο διπλό με 72-62.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον ο Ολυμπιακός με ρεκόρ 13-9 εδραιώνεται στην πρώτη εξάδα της κατάταξης και προσπαθεί να καλύψει το χαμένο έδαφος, ενώ οι Βάσκοι με 7-16 μετρούν πλέον πέντε σερί ήττες.

Από εδώ και πέρα η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα επικεντρώνεται στη μεγάλη και κρίσιμη αναμέτρηση στο ΣΕΦ με την Αναντολού Εφές (10/2, 21:00) όπου θα κριθούν πολλά για τη μάχη των playoffs.

Μικρό “ερυθρόλευκο” προβάδισμα με θέματα στην επίθεση

Με εξαιρετικό τρόπο ξεκίνησε το παιχνίδι ο Ολυμπιακός και προηγήθηκε στο 4ο λεπτό με 13-5 έχοντας 5/5 σουτ και ήδη 3 κλεψίματα με τους Ουόκαπ, Φαλ και Βεζένκοφ πρωταγωνιστές. Ο Ντόρσεϊ μάλιστα με 2/2 σουτ ανέβασε τη διαφορά στους 11 (18-7 στο 7′) με τους φιλοξενούμενους κυρίως να δείχνουν έτοιμοι πνευματικά για το διπλό. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με 18-13 με 2/2 τρίποντα του Κούρουκς και τον Παπανικολάου να φτάνει τα 2 φάουλ από νωρίς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος με 0/4 πίσω από τα 6,75 και φτάνοντας γρήγορα τα 6 λάθη με μόλις 2 ασίστ χωρίς καλή κυκλοφορία είδε την Μπασκόνια να περνάει μπροστά με 21-20 (στο 14′) μετά από το -11 της πρώτης περιόδου. Ο Σλούκας με 5 προσωπικούς πόντους (τρίποντο και 2/2 βολές) και μία ασίστ στον Βεζένκοφ έβαλε ξανά μπροστά τους “ερυθρόλευκους” με 27-23 (στο 17′) παρότι η ομάδα του είχε χάσει πλήρως το ρυθμό της.

Ένα αντιαθλητικό φάουλ του ΜακΚίσικ στον Ίνοκ έκανε το σκορ 29-29 (στο 19′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό με 32-29 μετά από το δεύτερο τρίποντο του Κώστα Σλούκα.

Από “ερυθρόλευκα” λάθη έγινε το ντέρμπι το ματς

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Βιτόρια ξεκίνησε όπως και το πρώτο για τον Ολυμπιακό, αφού με επιμέρους σκορ 9-2 η διαφορά ανέβηκε μετά από πολλή ώρα στο +8 (39-31 στο 23′) με τους Ουόκαπ και Ντόρσεϊ να κάνουν πολύ καλή δουλειά. Ο Αμερικανός playmaker “έχασε το μυαλό” του και η Μπασκόνια με γρήγορες επιθέσεις και πόντους στο transition μείωσε με σερί 6-0 σε 39-37 (στο 25′).

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα αύξησαν το προβάδισμα τους στο +7 (47-40 στο 28′) με δύο τρίποντα των Βεζένκοφ – Παπανικολάου και η τρίτη περίοδος έληξε με τον Έλληνα φόργουορντ να κρατάει μπροστά τον Ολυμπιακό με 50-44 και με 8/16 τρίποντα.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες ξεκίνησαν με τέσσερις κακές επιθέσεις και χωρίς καθόλου συγκέντρωη και ο Γκεντράιτις με 2/2 τρίποντα και ο Μπόλντουϊν με το πρώτο δικό του έκαναν το σκορ με σερί 9-0 53-50 (στο 33′) για το πρώτο προβάδισμα των Βάσκων στο ματς. Ουόκαπ και Σλούκας με τη συμβολή του Βεζένκοφ έφεραν ένα σημαντικό σερί 5-0 (στο 34′) και έβαλαν ξανά τον Ολυμπιακό μπροστά με 55-53.

Ο Παπανικολάου φτάνοντας τα 4/4 τρίποντα και με μία ασίστ στον Βεζένκοφ ανέβασαν τη διαφορά στο 60-55 πέντε λεπτά πριν το τέλος και έθεσαν τον Ολυμπιακό φαβορί. Ο Πίτερς στο 37ο λεπτό ισοφάρισε σε 60-60 με τρίποντο, αλλά ο Ντόρσεϊ απάντησε άμεσα με 8 πόντους και μία ασίστ στο Βεζένκοφ και έδωσε προβάδισμα νίκης στην ελληνική ομάδα με 70-60 (στο 39′). Στις τελευταίες φάσεις δεν άλλαξε κάτι δραματικά και ο Ολυμπιακός πανηγύρισε το μεγάλο διπλό με 72-62

Που κρίθηκε: Στο 37′ ο Πίτερς ισοφάρισε με τρίποντο σε 60-60, αλλά ο Ντόρσεϊ με 8 πόντους και μία ασίστ στον Βεζένκοφ έκανε σερί 10-0 και έκανε το σκορ 70-60 δίνοντας ουσιαστικά τη νίκη στον Ολυμπιακό.

Παίκτης-κλειδί: Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ που “καθάρισε” το ματς με 17 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ μεγάλη εμφάνιση έκαναν ο Παπανικολάου με 12 πόντους και 2 ριμπάουντ και ο Βεζένκοφ με 15 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 29-32, 44-50, 62-72

Μπασκόνια: Πίτερς, Ραιέστε 2, Μπάλντουϊν 5, Σεντεκέρσκις, Μαρίνκοβιτς, Γκρειντζερ 5, Φοντέκιο 4, Ίνοκ 9, Κοστέλο 4, Πίτερς 18, Γκεντράιτις 12, Κούρουκς 3

Ολυμπιακός: Ουόκαπ 12, Ντόρσεϊ 17, Λούντζης, Οικονομόπουλος, Φαλ 6, Σλούκας 8, Μάρτιν, Βεζένκοφ 15, Πρίντεζης, Παπανικολάου 12, Ζαν-Σαρλ, ΜακΚίσικ 2

Ντόρσεϊ: Υπέγραψε τη νίκη που “βάζει τον Ολυμπιακό ξανά στον δρόμο” (video)

Ουόκαπ: “Μπορούμε να είμαστε ανταγωνιστικοί κόντρα σε όλους”

Βεζένκοφ: “Παίξαμε όπως θέλαμε μετά από καιρό” (video)

Μπαρτζώκας: “Πήραμε το ματς μέσα από την άμυνα”