Παναθηναϊκός: Επιτέλους “διπλό”! (videos)

2022-02-11T21:38:12+00:00 2022-02-11T22:25:17+00:00.

11/Feb/22 21:38

white

Ο Παναθηναϊκός πήρε την πρώτη εκτός έδρας νίκη του, μετά το 63-76 κόντρα στην Βιλερμπάν.

Άργησε, αλλά το έκανε!

Το πρώτο ”διπλό” της χρονιάς για τον Παναθηναϊκό είναι γεγονός, μετά το 63-76 κόντρα στην Βιλερμπάν, για την 26η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι ”πράσινοι” είχαν σε κέφια τους Νέντοβιτς, Ουάιτ και Παπαγιάννη, με τον πρώτο να φεύγει πρόωρα στην τέταρτη περίοδο και τον δεύτερο να ”καθαρίζει” στο τέλος, όταν έγινε το 57-59. Συνολικά, η τριάδα αυτή είχε 52 πόντους!

Αυτή ήταν η πρώτη εκτός έδρας νίκη της ομάδας του Πρίφτη για την σεζόν 2021/22, μετά από 11 ήττες, με το ρεκόρ της πλέον να είναι στο 6-17. Όσο για την Βιλερμπάν, είναι στο 9-16 με πέντε σερί ήττες.

Το ματς της 7ης αγωνιστικής είχε καταλήξει στους Γάλλους με 70-84. Για την 27η αγωνιστική, η Βιλερμπάν υποδέχεται την Άλμπα (24/2), ενώ ο Παναθηναϊκός φιλοξενεί τον Ερυθρό Αστέρα (25/2).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ καλύτερα και με τον Ουάιτ να έχει 10 πόντους (4/4 σουτ), ξέφυγε με 7-19. Η Βιλερμπάν έχανε σουτ και ριμπάουντ και έτσι οι ”πράσινοι” δεν είχαν πρόβλημα να κλείσουν την περίοδο στο 15-23.

Το καλύτερο το έκανε στην συνέχεια ο Παναθηναϊκός. Για την ακρίβεια, ο Νέντοβιτς των 15 πόντων και 6/10 σουτ. Οι Γάλλοι μείωσαν σε 24-27, αλλά οι ”πράσινοι” των 7/16 τριπόντων δεν είχαν πρόβλημα -ειδικά στην επίθεση- για το 32-46 στο 20′.

Η εικόνα του ματς άλλαξε στη τρίτη περίοδο, με τον Παναθηναϊκό να μην έχει δεύτερο πόλο στην επίθεση, ενώ και ο Νέντοβιτς έμεινε στους 3 πόντους. Την ίδια ώρα, ο Οσετκόφσκι έκανε μεγάλο ματς και έτσι η ψαλίδα μειώθηκε στο 53-59 του 30′.

Η Βιλερμπάν μείωσε στο καλάθι (57-59), αλλά παρά το σοκ της πρόωρης αποχώρησης του Νέντοβιτς, ο Παναθηναϊκός έκανε το 59-68 με αποκλειστικό πρωταγωνιστή τον Ουάιτ. Ο ίδιος έκανε το 63-74, για τη μεγάλη νίκη με το τελικό 63-76.

Πού κρίθηκε: Η Βιλερμπάν μείωσε σε 57-59, αλλά ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και έκανε το 59-68.

Παίκτης-κλειδί: Ο Νέντοβιτς έκανε την δουλειά με 18 πόντους, για να αναλάβει ο Ουάιτ με 19. 15 πόντους-10 ριμπάουντ από τον Παπαγιάννη. Δεν ήταν αρκετός ο Οσετκόφσκι των 18 πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 32-46, 53-59, 63-76

Βιλερμπάν (Πάρκερ): Ουεμπανιάμα 5, Τζόουνς 10, Καουντί, Νάιτ 4, Ρισασέ, Γκιστ 9, Φαλ 5, Οσετκόφσκι 18, Λάιτι 10, Στραζέλ 2, Αντετοκούνμπο

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Μέικον 4, Παπαγιάννης 15, Καββαδάς, Κασελάκης, Ουάιτ 19, Αβδάλας, Γιόβιτς 6, Νέντοβιτς 18, Έβανς 7, Μαντζούκας 3, Σαντ-Ρος 4