Ρεάλ – Μπαρτσελόνα: Ο… πρώην έφερε το ΘΡΙΑΜΒΟ πρωτιάς στη Μαδρίτη! (videos)

2022-02-11T22:35:31+00:00 2022-02-11T23:10:52+00:00.

11/Feb/22 22:35

Η Μπαρτσελόνα με πρωταγωνιστές τους Λαπροβίτολα και Καλάθη και με μπασκετάρα για ένα ημίχρονο θριάμβευσε στο ευρωπαϊκό Clasico της Μαδρίτης με 86-68 κόντρα στη Ρεάλ και ανέβηκε στην κορυφή της Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους είχε την τύχη να βρεθεί σε μεγάλη βραδιά ο πρώην της Ρεάλ Νίκολα Λαπροβίτολα και με μία σπουδαία εμφάνιση πανηγύρισε ένα τεράστιο διπλό στη Μαδρίτη με 86-68 και άλλαξε την μορφή στην κορυφή της κατάταξης της Ευρωλίγκα.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στην κορυφή της κατάταξης με ρεκόρ 20-5, αλλά η Μπαρτσελόνα έχει το πάνω χέρι στην ισοβαθμία μετρώντας 2/2 στην κανονική περίοδο της Ευρωλίγκα κόντρα στη Ρεάλ.

Τρομακτική Μπάρτα στο πρώτο ημίχρονο!

Εντυπωσιακά ξεκίνησε το παιχνίδι η Μπαρτσελόνα μετρώντας 4/5 τρίποντα εκ των οποίων τα 3/3 του Λαπροβίτολα και προηγήθηκε με το εντυπωσιακό 19-2 στο 6ο λεπτό κάνοντας ότι ήθελε στο παρκέ. Η διαφορά πήγε και στο +22 (24-2 στο 7′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με 28-8.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το πάρτι των Καταλανών συνεχίστηκε με νέο επιμέρους σκορ 10-4 και η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο στο +26 (38-12 στο 14′) και όλα έδειχναν να έχουν τελειώσει από νωρίς. Η διαφορά ήταν σε double score επίπεδα (44-22 στο 18′) με την άμυνα της Ρεάλ να μη βρίσκει καμία λύση και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 52-31.

Προσπάθησε η Ρεάλ για το μεγάλο “κόλπο” αλλά η Μπάρτσα το καθάρισε

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Μαδρίτη ξεκίνησε με τους παίκτες του Πάμπλο Λάσο να προσπαθούν να επανέλθουν και να μειώσουν όσο γίνεται τη διαφορά με το σκορ να είναι 60-42 (στο 23′). Ο Ταβάρες με κάρφωμα μείωσε σε 67-50 (στο 28′), αλλά οι μπλαουγκράνα συνέχισαν να ελέγχουν απόλυτα το παιχνίδι και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 71-55 και τους γηπεδούχους να ελπίζουν σε μία τεράστια ανατροπή.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο με το σκορ στο 75-60 στο 34′ ο Ντέιβις έκανε αντιαθλητικό και η Ρεάλ μείωσε ακόμα περισσότερο τη διαφορά σε 75-62 με τον Γιουλ, ενώ στη συνέχεια έχασαν ακόμα δύο ευκαιρίες. Τρία λεπτά πριν το τέλος η διαφορά ήταν στους 16 (82-66) με νέο επιμέρους σκορ 7-3 της Μπαρτσελόνα και όλα είχαν τελειώσει εκεί με τους παίκτες του Γιασικεβίτσιους να πανηγυρίζουν στο φινάλε τη νίκη με 86-68.

Που κρίθηκε: Στο πρώτο ημίχρονο όπου η Μπαρτσελόνα με καθηλωτικό μπάσκετ προηγήθηκε με μεγαλύτερη διαφορά των 20 πόντων την οποία δεν έχασε σε κανένα σημείο.

Παίκτης-κλειδί: Ο Λαπροβίτολα ήταν εξαιρετικός με 20 πόντους (5/5 τρίποντα), 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ καθοριστικοί ήταν ο Έξουμ με 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα και ο Καλάθης με 10 πόντους, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 8-28, 31-52, 55-71, 68-86