Ξέφυγε η Εφές, ΞΕΦΥΓΕ και η διαφορά με τη Μακάμπι! (videos)

2022-02-24T20:12:47+00:00 2022-02-24T20:38:24+00:00.

24/Feb/22 20:12

Η Εφές ΙΣΟΠΕΔΩΣΕ την Μακάμπι με 109-77, στο πρώτο ματς των Ισραηλινών μετά το ”διαζύγιο” με τον Σφαιρόπουλο. Ιστορικό ρεκόρ τριπόντων για τους νικητές!

Η Εφές… ξέφυγε και μαζί και το ματς με την Μακάμπι!

Η τουρκική ομάδα έκανε ό,τι ήθελε απέναντι στην αντίστοιχη του Τελ Αβίβ και πήρε τη νίκη με 109-77, για την 27η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Μάλιστα, οι νικητές έκαναν και νέο ρεκόρ στην ιστορία της Ευρωλίγκας με 22 εύστοχα τρίποντα, ξεπερνώντας τα 21 της Μπούντουτσνοστ από την σεζόν 2018/19!

Μίτσιτς, Μοερμάν και Λάρκιν υπέγραψαν την τρίτη παραγωγικότερη εμφάνιση της ομάδας τους στην ιστορία της διοργάνωσης με 109 πόντους (111 το ρεκόρ της), μετά από 504 ματς.

Όσο για το ματς, δεν χρειάζεται ιδιαίτερη ανάλυση, με τους Τούρκους να ανεβαίνουν στο 13-12, ενώ η Μακάμπι έμεινε στις 11 νίκες σε 24 αγώνες.

Τα βλέμματα όλα στράφηκαν στον Αταμάν πριν το ματς, όταν και είπε το αυτονόητο, με αφορμή τον πόλεμο στην Ουκρανία: ”Σταματήστε τον πόλεμο! Δεν έχει νόημα να υποφέρουν τόσο πολύ τα παιδιά και οι αθώοι άνθρωποι. Είναι το μόνο που θα πω σήμερα”

Θυμίζουμε ότι στο ματς του πρώτου γύρου, η Εφές είχε νίκησε στο Τελ Αβίβ με 78-92. Για την 28η αγωνιστική, η Εφές υποδέχεται την Φενέρ (3/3, 19:30) και η Μακάμπι την Ζενίτ (3/3, 21:05).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Η Εφές ξεκίνησε καλύτερα το ματς και από την εκκίνηση κιόλας, πήρε το προβάδισμα, την ώρα που η Μακάμπι δεν μπορούσε να σκοράρει εύκολα (0/4 τρίποντα). Με μπροστάρη των Μίτσιτς, οι Τούρκοι ξέφυγαν με 17-6, για να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο 21-10.

Η συνέχεια συνέχισε να ανήκει αποκλειστικά στους γηπεδούχους (26-10), την ώρα που η αστοχία των Ισραηλινών παρέμεινε (10/30 σουτ). Μοερμάν Λάρκιν μπήκαν στην εξίσωση της Εφές, η διαφορά έμεινε χωρίς δυσκολίες σε διψήφια επίπεδα, για το 45-31 του ημιχρόνου.

Το ματς τελείωσε πριν πριν το 40′, με την Εφές να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ, με τον Λάρκιν να πατάει το γκάζι για το ΦΟΒΕΡΟ 74-43, την ώρα που η Μακάμπι είχε ”παραδοθεί” με 1/12 τρίποντα και 12 λάθη. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 74-47,

Με την διαφορά σχεδόν στους 30 πόντους, τα τελευταία 10′ ήταν τυπική διαδικασία, με την Εφές να έχει ήδη εξασφαλίσει τη νίκη από το τρίτο δεκάλεπτο. Μάλιστα, η διαφορά ξέφυγε για τα καλά (89-55), για το τελικό 109-77.

Πού κρίθηκε: Το 45-31 του ημιχρόνου έγινε 74-43 στο 29′, με την Εφές να παίρνει το θετικό αποτέλεσμα πριν καν το 30′.

Παίκτης-κλειδί: Ο Λάρκιν έδωσε τον δικό του ρυθμό με 16 πόντους-6 ασίστ, αλλά ο Μίτσιτς ήταν όλα τα λεφτά με 20-10 (7/9 σουτ). Ο Μοερμάν πρόσθεσε 17, ο Μπομπουά 13 και ο Άντερσον 11.

Για τη Μακάμπι, προσπάθησε με 17 πόντους-8 ριμπάουντ ο Ζίζιτς, ενώ 17 πόντους-6 ασίστ είχε ο Ουίλμπεκιν.

Τα δεκάλεπτα: 21-10, 45-31, 74-47, 109-77

Εφές: Λάρκιν 16, Μπομπουά 17, Σινγκλετον 5, Μπράιαντ 8, Γκαζί, Μοερμάν 17, Πλάις 7, Μίτσιτς 20, Άντερσον 11, Πετρούσεφ 2, Ντάνστον 8, Σίμον 2

Μακάμπι: Ουίλμπεκιν 17, Καλοϊάρο 2, Ουίλιαμς 6, Ρέινολντς 6, Μπραντβάιν, ΝτιΜπαρτολομέο 10, Τόμας 5, Μπλέιζερ 3, Κόεν, Νάναλι 7, Ζίζιτς 17, Ζιφ 4