Άλμπα: Τεράστιο και αγχωτικό “διπλό” κόντρα στη Βιλερμπάν (videos)

2022-02-24T22:55:03+00:00 2022-02-25T00:23:16+00:00.

24/Feb/22 22:55

Η Άλμπα βγήκε νικήτρια από το ντέρμπι της Γαλλίας κόντρα στη Βιλερμπάν με 80-82.

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη για την Άλμπα κόντρα στην Βιλερμπάν με 80-82, για την 27η αγωνιστική.

Το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι τέλους, παρά το 72-80 των νικητών στο -56”, με τους ηττημένους να επιστρέφουν μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα για το 80-81, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Με αυτό το αποτέλεσμα, οι Γερμανοί ανέβηκαν στο 9-16, ενώ 9-17 έχουν πλέον οι Γάλλοι.

Θυμίζουμε ότι στο ματς του πρώτου γύρου (2η αγωνιστική) στο Βερολίνο, η Βιλερμπάν είχε πάρει τη νίκη με 67-71.

Για την 28η αγωνιστική, η Βιλερμπάν φιλοξενείται από την Ούνιξ στο Καζάν (3/3), ενώ την Τρίτη (1/3) θα βρεθεί στην έδρα της Ζενίτ. Όσο για την Άλμπα, υποδέχεται την Ζαλγκίρις (3/3)

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Το ματς ξεκίνησε με την Βιλερμπάν να μπαίνει σε θέση οδηγού (5-2), όχι όμως για πολύ. Η Άλμπα αντέδρασε (12-16), με τη πρώτη περίοδο να κλείνει στο… μηδέν (21-21).

Η συνέχεια ανάλογη, με τους Τζόουνς-Νάιτ από τη μία και τους Λο-Σμιθ-Μάτισεκ από την άλλη να σκοράρουν, χωρίς όμως να ξεφύγει κανείς, για το 40-43 του ημιχρόνου.

Σμιθ και Ματίσεκ υπέγραψαν το 43-54 της Άλμπα, όμως η Βιλερμπάν έκανε το comeback με επιμέρους 12-0 (55-54), παρόλα αυτά, οι Γερμανοί έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά με 55-60.

To ντέρμπι συνεχίστηκε με το 66-66 στο 35′ να γίνεται 72-80 στο 38′, με την Βιλερμπάν να επιστρέφει με 80-81. Ο Σίκμα έκανε το 80-82 με 1/2 βολές, ο Τζόουνς ”κόπηκε” από τον Σμιθ και η νίκη πήγε στην Άλμπα με 80-82.

Πού κρίθηκε: Το 66-66 έγινε 72-80, με μεγάλο τρίποντο του Τίμαν στο -56”. Η Βιλερμπάν μείωσε σε 80-81, με τον Τζόουνς να ”κόβεται” στο τέλος (80-82).

Παίκτης-κλειδί: Ο Σμιθ είχε 16 πόντους-5 ριμπάουντ, ο Μάτισεκ 13 και ο Λο 12. Δεν ήταν αρκετοί οι 22 του Τζόουνς και οι 18 του Λακόμπ.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 40-43, 55-60, 80-82

Βιλερμπάν: Ουεμπαγιάμα 5, Τζόουνς 22, Καουντί, Λακόμπ 18, Ντιό 6, Νάιτ 11, Γκιστ 3, Φαλ 4, Οσετκόφσκι, Χάουαρντ 4, Στραζέλ 7, Αντετοκούνμπο

Άλμπα: Λο 12, Ντα Σίλβα 4, Σμιθ 16, Ντίλοου 3, Ματίσεκ 13, Σνάιντερ 3, Κουμαντζί 2, Τίμαν 10, Σίκμα 8, Μπλατ 5, Λάμερς 6