Σάσα Βεζένκοφ, ιδιότητα: “Πρώτος σκόρερ Ολυμπιακού” (videos)

2022-02-24T23:51:34+00:00 2022-02-24T23:55:22+00:00.

24/Feb/22 23:51

vezenkov

Ο Σάσα Βεζένκοφ υπέγραψε τη νίκη του Ολυμπιακού επί της Αρμάνι Μιλάνο.

Tου Βαγγέλη Παπαδημητρίουinfo@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός έφτασε στις 15 νίκες σε 24 ματς Ευρωλίγκας, μετά το 67-58 κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο, για την 27η αγωνιστική.

Κώστας Σλούκας και Σακίλ ΜακΚίσικ έβαλαν το λιθαράκι τους με 16 και 14 πόντους αντίστοιχα, όμως και ο Σάσα Βεζένκοφ, δεν πήγε πίσω.

Ο φόργουορντ των Πειραιωτών συνεχίζει τις εξαιρετικές εμφανίσεις. Αυτή τη φορά, είχε 16 πόντους (5/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/5 βολές), 5 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, μαζί με 20 στο ranking σε 33:39′.

O δεύτερος σκόρερ του Ολυμπιακού (12,9 πόντοι, 13,1 ο Τάιλερ Ντόρσεϊ) ήταν ξανά πρώτος σε πόντους σε αγώνα της ομάδας του.

Συγκεκριμένα, το έχει κάνει άλλες επτά φορές φέτος, την ώρα που ο Ντόρσεϊ είναι σε οκτώ και ο Σλούκας σε έξι, συμπεριλαμβανομένου και του αγώνα με την Μιλάνο.

Αν και βρίσκεται σε εξαιρετική φόρμα, ο Βεζένκοφ στάθηκε στην ομαδική προσπάθεια και την αμυντική λειτουργία του Ολυμπιακού.

”Προσπαθώ να δίνω τον καλύτερο εαυτό μου για την ομάδα. Δεν σκοράραμε πολύ, όμως στο πρώτο και στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν το καλύτερό μας ματς στην άμυνα. Είμαστε άδειοι. Το είδαμε αυτό στο πρώτο ημίχρονο και στην ανάπαυλα είπαμε πως θα ήταν κρίμα να χάναμε, επειδή δεν βγάλαμε ενέργεια”

Ολυμπιακός: Κυριάρχησε ΞΑΝΑ κόντρα στη Μιλάνο! (videos)

Μπαρτζώκας: “Από τα χειρότερα ματς της σεζόν, έχουμε νοοτροπία νικητή”

Ευρωλίγκα – βαθμολογία: Σταθερά στην τετράδα ο Ολυμπιακός

Σλούκας: Τελείωσε την Αρμάνι με οκτώ πόντους σε 64 δευτερόλεπτα! (videos)

Φαλ: “Δεν έχω υπογράψει, μου αρέσει η Ελλάδα”

ΜακΚίσικ: “Shaq-Attack” και “Game Changer” για τον Ολυμπιακό! (video)