Μακάμπι: Ζίζιτς, Νάναλι και Ουίλμπεκιν σταμάτησαν τον σεληνιασμένο Μπόλντγουϊν

2022-03-01T22:07:51+00:00 2022-03-01T23:27:31+00:00.

01/Mar/22 22:07

TEL AVIV, ISRAEL - MARCH 01: Wade Baldwin IV, #5 of Bitci Baskonia Vitoria Gasteiz in action during the Turkish Airlines EuroLeague Regular Season Round 19 match between Maccabi Playtika Tel Aviv and Bitci Baskonia Vitoria Gasteiz at Menora Mivtachim Arena on March 01, 2022 in Tel Aviv, Israel. (Photo by Seffi Magriso/Euroleague Basketball via Getty Images)

Η Μακάμπι πήρε μια σπουδαία νίκη, καθώς, μετά από ένα τρομερό ματς, επικράτησε της Μπασκόνια με τον εντυπωσιακό 94-93.

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Μετά από ένα απίθανο ματς, η Μακάμπι πήρε τη νίκη απέναντι στη Μπασκόνια με 94-93 και πήρε σημαντική βαθμολογική ανάσα ενόψει της συνέχειας.

Τα πάντα κρίθηκαν στο τέλος, όταν η Μακάμπο με δύο μεγάλα τρίποντα έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη που την ανεβάζει στο 12-13. Παράλληλα έκανε και το 2-0 απέναντι στη Μπασκόνια (7-18).

Ο Ζίζιτς και ο Νάναλι είχαν από 21 πόντους, ενώ 17 πρόσθεσε ο Ουίλμπεκιν, ενώ από την άλλη οι 27 του Μπόλντγουϊν δεν ήταν αρκετοί.

Η εξέλιξη:

Η Μπασκόνια ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και πήρε τον έλεγχο, φτάνοντας στο +9 μόλις στο 6’ (10-19), όμως η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 28-27.

Στη συνέχεια ηρθε η ώρα της Μακάμπι να πάρει φόρα, με τους Ισραηλινούς να ξεφεύγουν και φτάνουν στο +9 (51-42, 17’). Κάπου εκεί όμως ήρθε και η σειρά της Μπασκόνια να απαντήσει και να μειώσει, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 56-50.

Η Μπασκόνια μπήκε αποφασισμένη για την ανατροπή και δεν άργησε να το κάνει. Οι Βάσκοι μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με σπασμένα φρένα και έτρεξαν ένα επιμέρους 15-27, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 71-77.

Η Μακάμπι θέλησε και πάλι με την σειρά της να αντιδράσει και το έκανε με εμφατικό τρόπο. Σταδιακά ροκάνισε την διαφορά και με ένα τρίποντο του ΝτιΜπαρτολομέου πέρασε μπροστά με 89-88 στα 45’’. Ο Κοστέλο με καλάθι και φάουλ έκανε το 89-91, όμως ο Ουίλμπεκιν απάντησε με τρίποντο για το 92-91 στα 30’’. Ο Νάναλι έκοψε τον Πίτερ που προσπάθησε να σουτάρει το τρίποντο της νίκης, ο Ουίλμπεκιν είχε 2/2 βολές στην άλλη πλευρά, ο Μπόλντγουϊν απάντησε με τον ίδιο τρόπο όμως η Μπασκόνια δεν μπόρεσε να κάνει φάουλ στα 5’’ που απέμειναν, με την Μακάμπι να παίρνει τη νίκη με 94-93.