Ερυθρός Αστέρας: Με ανατροπή από το -13 “λύγισε” την Μπασκόνια! (videos)

2022-03-03T20:55:08+00:00 2022-03-03T22:00:15+00:00.

03/Mar/22 20:55

Ο Ερυθρός Αστέρας μετά τη Φενέρ υπέταξε στο Βελιγράδι και τη Μπασκόνια με 86-83 σε ένα πολύ ωραίο σε εξέλιξη ματς και έφτασε τις 11 νίκες στην Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς αν και βρέθηκε στο -13 από νωρίς κατάφερε με την άμυνα της, αλλά και με τον κόσμο της να ανατρέψει την κατάσταση και να επιβληθεί στο φινάλε στο Βελιγράδι με … επί της Μπασκόνια που πάλεψε αλλά δεν άλλαξε η μοίρα της.

Δείτε ΕΔΩ αναλυτικά τα στατιστικά!

Πλέον ο Ερυθρός Αστέρας έχει ρεκόρ 11-15 και ελπίζει έστω και μαθηματικά για την οκτάδα, ενώ η Μπασκόνια με 7-19 έχει ένα από τα χειρότερα ρεκόρ της λίγκας.

Το μάζεψε από το -13 ο Ερυθρός Αστέρας

Η πρώτη περίοδος ήταν ένας μονόλογος των Βάσκων και στις δύο πλευρές και με 9 ασίστ, 9/16 σουτ και 11 πόντους του Φοντέκιο και 9 του Μπόλντουϊν προηγήθηκαν από νωρίς με 26-13!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με 4/7 τρίποντα και επιμέρους σκορ 16-6 χάρη στην άμυνα τους μείωσαν σε 32-29 (στο 15′). Η Μπασκόνια συνέχισε πάντως να διατηρεί το προβάδισμα της (37-33 στο 18′), αλλά το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το ισόπαλο 41-41.

Το “καθάρισαν” στο τέλος οι Σέρβοι

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Βελιγράδι ξεκίνησε με τον Μίτροβιτς να “οργιάζει” με 16 πόντους και την άμυνα των Σέρβων να τους οδηγεί σε σερί 9-0 και στο μεγαλύτερο τους προβάδισμα με 50-41 (στο 24′). Με τρίποντο του Γκρέιντζερ και καλύτερη εικόνα οι Βάσκοι επέστρεψαν και μείωσαν σε 52-50 (στο 28′), ενώ η τρίτη περίοδος έκλεισε με 56-55 για τους φιλοξενούμενους.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο και πάλι η ομάδα του Ράντονιτς μπήκε δυνατά και με επιμέρους σκορ 9-2 προηγήθηκε εκ νέου με +5 (64-58 στο 33′) δείχνοντας να έχει τον πρώτο λόγο για τη νίκη. Ό Κάλινιτς με το πρώτο του τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στο +9 (70-61 στο 35ο λεπτό) και έχρισε τους Σέρβους μεγάλο φαβορί. Τρία λεπτά πριν το τέλος Πίτερς και Φοντέκιο μείωσαν σε 75-72 με επιμέρους σκορ 11-5, αλλά ένα σέρβικό σερί 7-0 (82-72 στο 39′) μετά από τεχνική ποινή στον Σπάχια έγειρε την πλάστιγγα στην πλευρά των γηπεδούχων.

Τελικά παρά τις προσπάθειες της Μπασκόνια για μεγάλη ανατροπή ο Ερυθρός Αστέρας πανηγύρισε νέα μεγάλη νίκη με 86-83 και έφτασε τις 11 στην Ευρωλίγκα.

Που κρίθηκε: Στο 37′ η Μπασκόνια μείωσε σε 75-72, αλλά ένα σερί 7-0 των Σέρβων σε 2′ λεπτά μαζί με μία τεχνική ποινή στον κόουτς Σπάχια έφεραν τη διαφορά στους 10 (82-72) και τη νίκη στους Σέρβους.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μίτροβιτς με 18 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Ουόλτερς με 17 πόντους, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ και ο Κάλινιτς με 11 πόντους, 4 ασίστ και ισάριθμα ριμπάουντ έκαναν τη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 13-26, 41-41, 55-56, 86-83