Μπαρτσελόνα: Στην ιστορική βραδιά του Νικ υπέταξε ΚΑΙ τη Μονακό στο “Palau”!

2022-03-03T22:55:16+00:00 2022-03-03T23:30:36+00:00.

03/Mar/22 22:55

Η Μπαρτσελόνα στην ιστορική βραδιά του Νικ Καλάθη αν και δυσκολεύτηκε πολύ από τη Μονακό πανηγύρισε μία ακόμα νίκη με 88-83 και παραμένει στην κορυφή της Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους μπορεί να προηγήθηκε με +16 στο τρίτο δεκάλεπτο στο “Palau” κόντρα στη Μονακό, αλλά είδε τους Γάλλους να επιστρέφουν και χάρη στην τριάδα των Έξουμ, Ντέιβις και Καλάθη που έγινε ο πρώτος πασέρ στην ιστορία της Ευρωλίγκα πήρε τη σημαντική νίκη με 88-83.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Μπαρτσελόνα έχει ρεκόρ 21-5 και παραμένει μόνη πρώτη στην κατάταξη της Ευρωλίγκα με 12 νίκες σε 13 εντός έδρας ματς, ενώ η Μονακό με 14-14 παραμένει εντός οκτάδας.

Καλάθης: Ξεπέρασε τον Σπανούλη και έγινε Ο ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ πασέρ της Ευρωλίγκας! (πίνακας)

Ντέρμπι από νωρίς με καταλανικό προβάδισμα

Στο παιχνίδι έγινε μία πολύ καλή εκκίνηση και από τις δύο ομάδες οι οποίες ήταν κοντά στο σκορ (16-16 στο 8′) από νωρίς και η πρώτη περίοδος έληξε ισόπαλη με 20-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μονακό συνέχισε να είναι εξαιρετικά ανταγωνιστική μην αφήνοντας τους Καταλανούς να βρουν ρυθμό και σημαντικό προβάδισμα στο σκορ και ισοφάρισαν στο 16′ σε 32-32 με τον Τζέιμς να έχει 7 πόντους και 5 ασίστ. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 42-36 για την Μπαρτσελόνα μετά από επιμέρους σκορ 10-4.

Το γύρισε από το -16 και το έκανε ντέρμπι η Μονακό

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με τον Μίροτιτς με δικούς του πόντους να βοηθάει την Μπάρτσα να κάνει επιμέρους σκορ 7-2 και να προηγείται για πρώτη φορά με +11 (49-38 στο 22′). Η διαφορά πήγε και στους 16 (57-41 στο 26′) με τους Μονεγάσκους να μην μπορούν να βρουν καθόλου επιθετικές λύσεις. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με 66-62 και τους Γάλλους να επιστρέφουν με επιμέρους σκορ 21-9.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του κόουτς Ομπράντοβιτς είχε κυριαρχήσει πλήρως με το ρυθμό της στο Palau και επέκτεινε το επιμέρους σκορ της σε 27-11 και ισοφάρισε σε 68-68 στο 34ο λεπτό. Στο 35ο λεπτό η Μονακό προηγήθηκε και με 73-70, αλλά η Μπαρτσελόνα αντέδρασε και πήρε ξανά το προβάδισμα με 78-75 στο 37′ και επιμέρους σκορ 8-2.

Στο 1:40 πριν το τέλος ο Ντιαλό με 2/2 βολές ισοφάρισε σε 78-78, ο εξαιρετικός Έξουμ με 2/2 βολές και ο Ντέιβις με καλάθι και 1/2 βολές στα 45′‘ έδωσαν προβάδισμα νίκης με 83-78 στην Μπαρτσελόνα. Στα τελευταία δευτερόλεπτα δεν άλλαξε κάτι σημαντικά και η Μπαρτσελόνα πήρε μία ακόμα νίκη με 88-83.

Που κρίθηκε: Στο 39′ ο Ντιαλό ισοφάρισε σε 78-78 αλλά η Μπαρτσελόνα με σερί 5-0 προηγήθηκε με 83-78 στα 49” και “καθάρισε” το ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Έξουμ που με 22 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ήταν εξαιρετικός στο καλύτερο του παιχνίδι στην Ευρωλίγκα, ενώ μεγάλο ματς έκαναν ο Καλάθης με 10 πόντους, 6 ασίστ, 6 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα και ο Ντέιβις με 11 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 42-36, 66-62, 88-83