Άλμπα: Νίκησε τη Ζάλγκιρις και χτίζει σερί!

2022-03-03T21:50:16+00:00 2022-03-03T23:26:51+00:00.

03/Mar/22 21:50

Η Άλμπα πήρε τη νίκη απέναντι στη Ζάλγκιρις με 82-74 και έφτασε τα τρία σερί θετικά αποτελέσματα και τα 10 συνολικά.

Του Αχιλλέα Μαυροδόντη / info@eurohoops.net

Την τρίτη της σερί νίκη πήρε η Άλμπα, η οποία επιβλήθηκε της Ζάλγκιρις με 82-74 και έφτασε τις 10 νίκες.

Από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά η Άλμπα είχε τον έλεγχο και παρότι στο τέλος η Ζάλγκιρις επέστρεψε, οι Γερμανοί βρήκαν σκορ και ξέφυγαν εκ νέου, φτάνοντας στη νίκη.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Άλμπα ανέβηκε στο 10-16, ενώ η Ζάλγκιρις υποχώρησε στο 6-20.

Ο Τίμαν είχε 17 πόντους και ο Σμιθ 16, ενώ για τη Ζάλγκιρις οι 18 του Κάβανο δεν ήταν αρκετοί.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (24-24), η Άλμπα πάτησε γκάζι και πήρε τον έλεγχο, με το ημίχρονο να κλείνει στο 44-30.

Οι Γερμανοί παρέμειναν σε ρόλο οδηγού και στο τρίτο δεκάλεπτο, όπως δείχνει το 59-50, όμως στο τέταρτο η Ζάλγκιρις πάτησε γκάζι και μπήκε ξανά στον αγώνα, μειώνοντας στους 4 στο 38’. Ένα μεγάλο τρίποντο του Σμιθ έδωσε αέρα στην ομάδα του και στον εναπομείναντα χρόνο τίποτα δεν άλλαξε. Τελικό σκορ 82-74 και νίκη για την Άλμπα.

Παίκτης κλειδί:

Ο Σμιθ ήταν κομβικός με 16 πόντους και ένα μεγάλο τρίποντο όταν η διαφορά μειώθηκε.

Πού κρίθηκε:

Το δεύτερο δεκάλεπτο και το επιμέρους 20-6 της Άλμπα ήταν το σημείο στο οποίο κρίθηκαν τα πάντα.

Δεκάλεπτα: 24-24, 44-30, 59-50, 82-74.
Άλμπα Βερολίνου (Γκονθάλεθ): Λο 12 (4/7 δίποντα, 4/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντα Σίλβα, Σμιθ 16 (2/4 δίποντα, 4/9 τρίποντα), Ντέλοου 4, Μάτισεκ 2, Σνάιντερ 2, Νίκιτς, Κουμάτζι 8 (4/4 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Τίμαν 17 (3/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Σίκμα 12 (6/7 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Μπλατ 5 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Λάμερς 4
Ζάλγκιρις Κάουνας (Ζντοβτς): Μπλάζεβιτς 1, Λεκαβίτσιους 9 (3/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Νίμπο 12 (4/5 δίποντα, 4/6 βολές, 8 ριμπάουντ), Γιανκούνας 8 (2), Λουκοσιούνας, Μιλάκνις 14 (4), Στρέλνιεκτς 7 (1 τρίποντο, 9 ασίστ), Κάβανο 18 (4/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Γκιφάι 3 91), Λοβέρν 2, Ουλάνοβας (6 ριμπάουντ)