Ντόρσεϊ: ON FIRE στο Μόναχο στην κορυφαία του βραδιά στο 2022! (video)

2022-03-04T23:13:35+00:00 2022-03-04T23:19:43+00:00.

04/Mar/22 23:13

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ήταν ο πρώτος σκόρερ και MVP του Ολυμπιακού στο Μόναχο στο διπλό με 98-88 επί της Μπάγερν παίρνοντας “φωτιά” στα τρία πρώτα δεκάλεπτα.

Οι “ερυθρόλευκοι” του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν απολαυστικοί επιθετικά στο Μόναχο κόντρα στην Μπάγερν του Αντρέα Τρινκιέρι και με πολλούς πρωταγωνιστές και καλή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο έφυγαν με το μεγάλο διπλό… τετράδας με 98-88.

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού στην κορυφαία επιθετική βραδιά στο 2022 με 25 πόντους (4/6 δίποντα, 4/4 τρίποντα), 1 ασίστ και MVP συνολικά της ομάδας του με βάση το PIR (22 βαθμούς) σε μία ακόμα εξαιρετική εμφάνιση το νέο έτος.

Μετά τις καθοριστικές παρουσίες του με Ρεάλ (13 πόντους, 4 ασίστ), Μπασκόνια (17 πόντους, 3 ασίστ, 3 ριμπάουντ), Εφές (19 πόντους) και Παναθηναϊκό στον τελικό του Κυπέλλου (21 πόντους, 3 ριμπάουντ) όπου αναδείχθηκε και MVP ο ομογενής shooting γκαρντ δείχνει να έχει βρει τον καλό του εαυτό και να προσφέρει πολλά στην ομάδα του.

Μάλιστα οι 25 πόντοι είναι και η δεύτερη καλύτερη φετινή του επίδοση μετά τους 32 πόντους με 7/10 τρίποντα που είχε σημειώσει στη Μόσχα κόντρα στην ΤΣΣΚΑ.

Μιλώντας για την μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού μέσα στο Μόναχο, ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ανέφερε πως: “Βρήκα το καυτό μου χέρι νωρίς και έμεινα συγκεντρωμένος στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα. Μπράβο στα παιδιά που ήταν μέσα στο τέταρτο δεκάλεπτο και πήραν τη νίκη με την άμυνα. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ακόμα παιχνίδι με μεγάλο σκορ. Κάποιες βραδιές θα είναι έτσι και κάποιες με μικρότερο σκορ. Ήταν μια καλή νίκη εκτός έδρας”.