Δεν αστειεύεται ο Ερυθρός Αστέρας, νίκησε και την Μακάμπι (videos)

2022-03-10T20:49:17+00:00 2022-03-11T00:24:45+00:00.

10/Mar/22 20:49

Ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε με 84-77 την Μακάμπι Τελ Αβίβ και συνεχίζει την ανοδική του πορεία.

Τέταρτη σερί νίκη και… συνεχίζει ο Ερυθρός Αστέρας!

Οι Σέρβοι κέρδισαν στην Μακάμπι Τελ Αβίβ με 84-77, για την 29η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και με 11-12 (με τη νέα βαθμολογία), δείχνουν ότι δεν έχουν πει την τελευταία τους λέξη.

Οι γηπεδούχοι είχαν το απόλυτο έλεγχο του ματς και παρά την αντίδραση των Ισραηλινών στη τρίτη περίοδο και τον τραυματισμό του Χόλινς, βρήκαν τις λύσεις και έφτασαν στην επικράτηση.

Ο Κάλινιτς έδειξε τον δρόμο, Ουόλτερς και Ντόμπριτς ακολούθησαν, την ώρα που ο Νάναλι κυρίως και ο Ουίλμπεκιν σε μικρότερο βαθμό, δεν ήταν αρκετοί για τη Μακάμπι του 11-11.

Στο ματς του πρώτου γύρου (2η αγωνιστική), ο Ερυθρός Αστέρας είχε πάρει τη νίκη στο Τελ Αβίβ με 63-75. Για την 30ή αγωνιστική, ο Ερυθρός Αστέρας φιλοξενείται από την Μπαρτσελόνα (18/3), ενώ η Μακάμπι θα έχει ρεπό, λόγω Ούνιξ.

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Ο Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε καλύτερα και πήρε άμεσα το προβάδισμα και τον έλεγχο του ματς. Η Μακάμπι είχε 4 λάθη και 0 τρίποντα, κάτι που οδήγησε στο 22-8 λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, η οποία έκλεισε τελικά στο 24-10.

Το σκηνικό ίδιο και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να μην έχουν πρόβλημα. Το 35-19 το επιβεβαίωσε μέχρι το 15′, όχι όμως και μέχρι το ημίχρονο, καθώς οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στο ματς με μπροστάρηδες τους Ουίλμπεκιν και Νάναλι, για το 42-39.

Το σκηνικό ήταν ίδιο και στην τρίτη περίοδο, με τη Μακάμπι να βρίσκεται σταθερά πίσω στο σκορ, παρόλα αυτά ο Ουίλιαμς μπήκε στην εξίσωση και έτσι πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα με 59-60, πριν ο Ντόμπριτς κάνει το 65-60 στο 30′, με δικούς του 6 σερί πόντους.

Ένα 7-0 μέχρι το 33′ (72-60) αποκατέστησε τη τάξη, με τους Ισραηλινούς να μειώνουν σε 74-70 με τον Νάναλι, με τον ίδιο να κάνει το 78-73. Δύο καλές άμυνες του Ερυθρού και δύο άστοχα σουτ της Μακάμπι έφεραν τη νίκη για τον πρώτο, με το τελικό 84-77.

Πού κρίθηκε: Ο Νάναλι έκανε το 74-70, αλλά ο Ερυθρός Αστέρας απάντησε με ένα επιμέρους 8-5.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κάλινιτς είχε 15 πόντους-5 ριμπάουντ-5 ασίστ, ο Ουόλτερς 12 και ο Χόλινς 11. Δεν ήταν αρκετός ο Νάναλι των 24 πόντων για τη Μακάμπι.

Τα δεκάλεπτα: 24-10, 42-39, 65-60, 84-77

Ερυθρός Αστέρας: Λαζάρεβιτς 2, Ουόλτερς 12, Νταβίντοβατς 5, Μίτροβιτς 6, Λάζιτς 3, Κάλινιτς 15, Ντόμπριτς 10, Χόλινς 11, Σιμόνοβιτς, Ιβάνοβιτς 7, Ουάιτ 5, Κούζμιτς 8

Μακάμπι Τελ Αβίβ: Ουίλμπεκιν 13, Έβανς 4, Καλοϊάρο, Ουίλιαμς 13, Ρέινολντς 4, Σόρκιν, ΝτιΜπαρτολομέο 6, Τόμας 2, Κόεν, Νάναλι 24, Ζίζιτς 10, Ζιφ