Ολυμπιακός: Μπλόκο στο Βερολίνο από την ανώτερη Άλμπα (videos)

2022-03-10T21:39:25+00:00 2022-03-10T23:08:54+00:00.

10/Mar/22 21:39

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε μία κακή εμφάνιση στο Βερολίνο κόντρα στην ανεβασμένη Άλμπα και μετά από τέσσερις σερί ήττες ηττήθηκε στην Ευρωλίγκα με 90-75.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν κατάφερε ποτέ παρά ελάχιστες στιγμές να ελέγξει το ρυθμό στο Βερολίνο κόντρα στην Άλμπα, άφησε τους Λο και Σμιθ να βρουν επιθετικό ρυθμό και γνώρισε μία κακή βαθμολογικά ήττα με το “βαρύ” 90-75 από τη γερμανική ομάδα.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά

Οι “ερυθρόλευκοι” παρουσίασαν κακό πρόσωπο ειδικά στην τέταρτη περίοδο όπου κλήθηκαν σε μία μεγάλη ανατροπή και πλέον στο Κάουνας (15/3) καλούνται να δείξουν αντίδραση και να επιστρέψουν στις ευρωπαϊκές νίκες.

Πλέον η Άλμπα έχει ρεκόρ 9-12 και μετράει τέσσερις σερί νίκες και ελπίζει για οκτάδα μετά τα νέα δεδομένα στην Ευρωλίγκα, ενώ ο Ολυμπιακός με 15-8 παραμένει φαβορί για την τέταρτη θέση, αλλά απομακρύνθηκε από τις ΡεάλΜιλάνο που έχουν 16.

Ο “καυτός” Λο έδωσε σημαντικό προβάδισμα στους Γερμανούς στο πρώτο μέρος

Με μεγάλη αστοχία ξεκίνησε το παιχνίδι ο Ολυμπιακός (1/8 σουτ) και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 5-2 (στο 4′), παρότι έλεγχε τα ριμπάουντ “κυνηγώντας” το επιθετικό (3). Ο Φαλ ήταν πολύ καλός (4 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 μπλοκ), αλλά οι Γερμανοί παρέμεναν μπροστά (11-6 στο 6′) με σκορ σχεδόν μόνο από transition καταστάσεις.

Φαλ, Βεζένκοφ και Ουόκαπ έφεραν σερί σερί 8-0 και προβάδισμα με 14-11 (στο 9′) και η πρώτη περίοδος έληξε με τους Πειραιώτες μπροστά με 17-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έκαναν εύκολα λάθη (5 και οι δύο), αλλά ο Ολυμπιακός έχοντας ρυθμό στην επίθεση του από το δίδυμο Σλούκα – Μάρτιν πήρε το μεγαλύτερο του προβάδισμα με 26-22 (στο 15′).

Η ελληνική ομάδα ήταν εξαιρετικά άστοχη στην επίθεση, ο Λο είχε προκαλέσει μεγάλη ζημιά (14 πόντους, 3 ασίστ) και με επιμέρους σκορ 12-2 έδωσε το προβάδισμα στην Άλμπα (34-28 στο 19′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό πίσω με 37-30 στη μεγαλύτερη διαφορά στο σκορ.

Η άμυνα του Ολυμπιακού δεν βρήκε λύσεις και τέλος στο σερί

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Βερολίνο ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να παίζει σαφώς πιο συγκεντρωμένα σε άμυνα και επίθεση και με επιμέρους 10-2 σε 4′ λεπτά ανέτρεψε το σκορ σε 40-39 (στο 24′) με ΝτόρσεϊΒεζένκοφ να σκοράρουν.

Οι “ερυθρόλευκοι” έχασαν το ρυθμό τους με λάθη και πρόβλημα στη ρακέτα και οι Γερμανοί με επιμέρους σκορ 11-4 με πρωταγωνιστές τους Λο – Τίμαν πήραν και πάλι σημαντικό προβάδισμα με 50-44 (στο 27′). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να μειώνει από τους 9 σε 57-51 με τον Βεζένκοφ να έχει 17 πόντους.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο επιθετικός ρυθμός του Ολυμπιακού ήταν καλύτερος με τους Σλούκα και Μάρτιν, αλλά η διαφορά παρέμενε σε σημαντικά επίπεδα (62-57 στο 32′). Το ματς είχε πάρει “τρελό” ρυθμό και αυτό βόλευε την Άλμπα που ήταν μπροστά με 70-66 στο 34ο λεπτό και έλεγχε την κατάσταση. Ένα σερί 8-0 των Γερμανών “εκτόξευσε” τη διαφορά στο +12 (78-66 στο 36′) και ο Ολυμπιακός βρισκόταν με την πλάτη στον τοίχο.

Οι Πειραιώτες είχαν χάσει το μυαλό τους τελείως το μυαλό τους και βρέθηκαν πίσω και με 14 πόντους (82-68 στο 37′) και στο φινάλε γνώρισαν την ήττα με 90-75 παρά τις προσπάθειες για ανατροπή.

Που κρίθηκε: Στο 34′ ο Ολυμπιακός μείωσε σε 70-66, αλλά η Άλμπα με σερί 8-0 σε 2′ λεπτά προηγήθηκε για πρώτη φορά με +12 (78-66) και “καθάρισε” το ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Λο που είχε 27 πόντους με 10/12 σουτ, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ και ο Σμιθ με 15 πόντους και 3/6 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 37-30, 57-51, 90-75

Άλμπα (Γκονζάλεζ): Λο 27, Ντα Σίλβα 10, ΣΜιθ 15, Ντέλοβ 5, Σνάιντερ 5, Μάτισεκ, Νίκιτς, Κουμάτζε 4, Τίμαν 6, Σίκμα 5, Μπλατ 5, Λάμερς 8

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 3, Έισι, Ντόρσεϊ 11, Λαρεντζάκης, Φαλ 8, Σλούκας 6, Μάρτιν 17, Βεζένκοφ 19, Πρίντεζης 3, Παπανικολάου 2, Λιβιό 2, ΜακΚίσικ 4