Ζάλγκιρις: Με περίσσιο πάθος δάμασε την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα

2022-03-11T21:12:09+00:00 2022-03-11T22:55:50+00:00.

11/Mar/22 21:12

Η Ζάλγκιρις, φορώντας φανέλες στα χρώματα της Ουκρανίας, έκανε την μεγάλη έκπληξη απέναντι στη Μπαρτσελόνα, με τους Λιθουανούς να παίρνουν τη νίκη απέναντι στους πρωτοπόρους της Ευρωλίγκας με 91-84.

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι η Ζάλγκιρις πήρε τεράστια νίκη απέναντι στη Μπαρτσελόνα με 91-84.

Οι Καταλανοί είχαν ξεκινήσει καλύτερα, όμως η Ζάλγκιρις έμεινε κοντά και στο τέταρτο δεκάλεπτο έκανε την ανατροπή, με την επίθεσή της να πετάει ΦΩΤΙΕΣ (35-21 επιμέρους)!

Έτσι η Ζάλγκιρις ανέβηκε στο 7-16 (7-20 με τα παιχνίδια των Ρώσων μέσα), ενώ η Μπαρτσελόνα υποχώρησε στο 18-5 (21-6). Παράλληλα, αυτή ήταν η 4η νίκη των Λιθουανών στα τελευταία 5 ματς, ενώ για τους Καταλανούς το εν λόγω αποτέλεσμα αποτέλεσε και το τέλος στο 5-0 που έτρεχαν.

Ο Λεκαβίτσιους έκανε ΠΑΡΤΙ με 22 πόντους και 4 ασίστ, ενώ 18 πρόσθεσε ο Λοβέρν, 16 ο Ουλάνοβας και 14 ο Γκιφάι για τη Ζάλγκιρις, η οποία αγωνίστηκε με φανέλα στα χρώματα της Ουκρανίας, δείχνοντας έτσι την στήριξή της. Αυτό να σημειώσουμε πως συνέβη και σε μια ξεχωριστή ημέρα για τους Λιθουανούς, οι οποίοι γιόρτασαν την επέτειο ανεξαρτησίας τους από την Σοβιετική Ένωση.

Από την άλλη οι 26 του Μίροτιτς και οι 16 του Λαπροβίτολα δεν ήταν αρκετοί.

Η εξέλιξη:

Στο ξεκίνημα η Μπαρτσελόνα ήταν καλύτερη και πήρε γρήγορα το προβάδισμα με 0-9 και 9-19 (11′). Κάπου εκεί ήρθε η ώρα για την απάντηση της Ζάλγκιρις που ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της και κατάφερε να ισοφαρίσει (19-19), μένοντας κοντά μέχρι το ημίχρονο (35-35).

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου, με τους μπλαουγκράνα να ξεφεύγουν όμως χάρη σε ένα ένα επί μέρους 15-7 και να προηγούνται στο τέλος της περιόδου (63-56). Η Ζαλγκίρις Κάουνας δεν είχε πει όμως την τελευταία της λέξη. Η ομάδα του Κάουνας είχε τον έλεγχο και πέρασε μπροστά, με τη Μπαρτσελόνα να μην έχει τον τρόπο να απαντήσει στις προσπάθειες των γηπεδούχων. Κάπως έτσι το επί μέρους σκορ της περιόδου ήταν 35-21 και παράλληλα αρκετό για τη Ζάλγκιρις, προκειμένου να κάνει την έκπληξη και να πάρει τη νίκη με 91-84.

Παίκτης κλειδί:

Ο Λεκαβίτσιους με 22 πόντους και ΤΡΟΜΕΡΗ ενέργεια στο παρκέ ήταν ο παίκτης που χρειαζόταν η Ζάλγκιρις, προκειμένου να πάρει το θετικό αποτέλεσμα.

Πού κρίθηκε:

Μα φυσικά στην τελευταία περίοδο! Το επιμέρους 35-21 της Ζάλγκιρις ήταν καταστροφικό για τη Μπαρτσελόνα, με τους γηπεδούχους να κάνουν έτσι την ανατροπή και να φτάνουν στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 9-17, 35-35, 56-63, 91-84

Ζάλγκιρις Κάουνας (Ζντοβτς): Ουέμπστερ 2, Μπάζεβιτς 2, Λεκαβίτσιους 22 (4/7 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Νίμπο 8 (4/4 δίποντα), Μινιότας 2, Γιανκούνας, Μιλάκνις 7 (1/6 σουτ), Στρέλνιεκς (0/6 σουτ), Γκιφάι 14 (1), Λοβέρν 18 (5/9 δίποντα, 8/9 βολές, 4 ριμπάουντ), Ουλάνοβας 16 (1 τρίποντο, 6/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 6 κλεψίματα)
Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 2, Έξουμ 4 (1), Σανλί (8 ριμπάουντ), Μαρτίνεθ, Σμιτς 2, Χέιζ 2, Λαπροβίτολα 16 (2), Αμπρίνες, Κούριτς 15 (4/5 τρίποντα), Γιοκουμπάιτις 11 (2), Μίροτιτς 26 (4/5 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 9/10 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 7 λάθη), Καλάθης 6 (9 ασίστ)