Μπασκόνια: Όσο (κερδί)ζει… ελπίζει!

2022-03-23T22:14:59+00:00 2022-03-24T02:22:48+00:00.

23/Mar/22 22:14

Η Μπασκόνια πήρε τη νίκη και απέναντι στην Φενέρ (77-62), παραμένοντας ζωντανή στη μάχη για μια θέση στην οκτάδα!

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Μετά από ένα απίθανο ματς, η Μπασκόνια πήρε μεγάλη νίκη κόντρα στη Φενέρ με 77-62.

Με αυτό το αποτέλεσμα οι Βάσκοι ανέβηκαν στο 11-15, ενώ στο 9-14 υποχώρησαν οι Τούρκοι.

Τα πάντα κρίθηκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο, εκεί όπου η Μπασκόνια έτρεξε ένα επιμέρους 23-9, τελειώνοντας το ματς.

Ο Μπάλντγουϊν με 24 πόντους, 6 ασίστ και 6 ασίστ ήταν ο κορυφαίος, ενώ 16 πρόσθεσε ο Πίτερς και από 12 Γκιεντράιτις και Ίνοκ.

Από την άλλη ο Βέσελι είχε 15 πόντους και ο Γκούντουριτς 12.

Δυνατό το ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες, οι οποίες πήγαιναν χέρι-χέρι στην αρχή του αγώνα, με την Μπασκόνια να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-19). Η Φενέρμπαχτσε ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο και με ένα επί μέρους σκορ 21-12, προηγήθηκε με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-32), όμως ο τραυματισμός του Ντε Κολό στην κνήμη αποτέλεσε το μεγάλο αρνητικό του πρώτου μισού.

Οι Βάσκοι πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 22-13, ανέτρεψαν υπέρ τους την κατάσταση (54-53, 30′), ενώ στο τέταρτο ΚΑΘΑΡΙΣΑΝ τη νίκη με ένα επιμέρους 23-9. Τελικό σκορ 77-62 και νίκη για την Μπασκόνια.

Πού κρίθηκε:

Ο Ντε Κολό έμεινε εκτός στο δεύτερο ημίχρονο μετά από έναν τραυματισμό, απουσία που ήταν κομβική, ενώ το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για την Φενέρ, με την Μπασκόνια να τρέχει ένα επιμέρους 23-9.