Μιλάνο: Ανατροπή στην Πόλη και πλεονέκτημα στα playoffs! (videos)

2022-03-24T20:21:09+00:00 2022-03-24T21:46:17+00:00.

24/Mar/22 20:21

Μία σπουδαία νίκη (77-83) και μάλιστα με ανατροπή από το -15 πήρε η Αρμάνι μέσα στην Τουρκία κόντρα στην Εφές!

Πολύ σκληρή για να πεθάνει!

Η Αρμάνι δεν ”λύγισε” από τους σχεδόν 15.000 φίλους της Εφές και το -15 στη δεύτερη περίοδο, το γύρισε και πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη με 77-83, για την 32η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι γηπεδούχοι έχασαν γιατί… τα έχασαν στο δεύτερο ημίχρονο και πολύ περισσότερο στην τρίτη περίοδο (10-26), με την αστοχία και τα λάθη να είναι χαρακτηριστικά σε αυτό το διάστημα.

Οι νικητές προέρχονταν από δύο σερί ήττες, βρήκαν όμως ξανά τον δρόμο των επιτυχιών και μάλιστα εξασφάλισαν την παρουσία τους στην τετράδα με ρεκόρ 17-8 (17-9 ο Ολυμπιακός, που έχει την ισοβαθμία).

Όσο για την τουρκική ομάδα, είναι πλέον στο 14-11 και την πέμπτη θέση και μένει να δούμε αν θα μπορέσει να κάνει την υπέρβαση για την τέταρτη θέση, έχοντας την ισοβαθμία με τον Ολυμπιακό, αλλά όχι με την Αρμάνι (στο ματς του πρώτου γύρου, η Μιλάνο είχε πάρει τη νίκη με 75-71).

Για την 33η αγωνιστική (1/4), η Εφές υποδέχεται την Άλμπα (εντός Μπάγερν και εκτός Ερυθρό τα άλλα ματς), ενώ η Αρμάνι τη Μονακό. Πριν, όμως, θα φιλοξενήσει τη Μπάγερν (29/3) σε εξ αναβολής ματς (Βιλερμπάν εκτός το τελευταίο της ματς).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Το ματς ήταν ντέρμπι μόνο στα πρώτα λεπτά, με την Εφές να δείχνει από την αρχή καλύτερη και πιο εύστοχη, έχοντας παράλληλα και την βοήθεια των 14.600 φίλων της. Μίτσιτς και Μοερμάν έδειξαν τον δρόμο και από το 10-9, βρέθηκε στο 22-13, με την Αρμάνι να μένει σε ρόλο θεατή, για το 30-21 στο 10′.

Το δίδυμο των Τούρκων ήταν σε κέφια, ο Λάρκιν ήταν επιδραστικός και με το φοβερό 9/15 δίποντα και 10/15 τρίποντα, ήταν λογικό να φτάσει ακόμα και στο 48-33, την ώρα που οι Ιταλοί είχαν μειώσει προς στιγμήν σε 33-29, αλλά το 4/12 από το τρίποντο και η… φόρα των γηπεδούχων δεν βοήθησαν, για το 51-36 του ημιχρόνου.

Η Εφές χρειάστηκε σχεδόν 4′ για να σκοράρει, η Μιλάνο μείωσε σε 51-43 σε αυτό το διάστημα, με τους Ντατόμε και Σέρχι να υπογράφουν το 54-53. Το επιμέρους 3-17  έφερε νέα δεδομένα στον αγώνα, αλλά η πλήρης ανατροπή ήρθε στο φινάλε της τρίτης περιόδου, όταν ο Ρίτσι (60-60) ισοφάρισε και ο Χάινς έκανε το 61-62.

Το ματς έγινε ντέρμπι με τα όλα του. Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες, με τους Ιταλούς να έχουν το προβάδισμα με 70-77 στο 38′, με την Εφές να μην σκοράρει για 3′. Ο Λάρκιν αστόχησε με το σκορ στο 74-79, ο Μέλι έκανε το 74-81 στο -34”, ο Μοερμάν δεν βρήκε στο στόχο στο -10” (77-83) και κάπως έτσι η Αρμάνι πήρε τη σπουδαία νίκη αυτό το σκορ.

Πού κρίθηκε: Η Εφές προηγήθηκε ακόμα και με 15 (48-33), αλλά η Μιλάνο πήρε το προβάδισμα στο φινάλε της τρίτης περιόδου (61-62), για να ”χτίσει” το +7 (70-77) στο 38′. Κομβική και η χαμένη επίθεση του Λάρκιν στο 74-79, αλλά και το καλάθι του Μέλι στο -34” για το 74-81.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ντατόμε ήταν εκεί για την ομάδα του με 14 πόντους, όπως και ο Χολ με 13 και ο Σέρχι με 12 (8 ασίστ). Ο Μίτσιτς είχε 27 πόντους-5 ασίστ και ο Μοερμάν 16, αλλά δεν ήταν αρκετοί για την Εφές.

Τα δεκάλεπτα: 30-21, 51-36, 61-62, 77-83

Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 10, Μπομπουά 4, Σαϊμπίρ, Μπράιαντ 2, Γκαζί, Μοερμάν 16, Πλάις 4, Μίτσιτς 27, Άντερσον 5, Πετρούσεφ, Ντάντστον 9, Σίμον

Αρμάνι (Μεσίνα): Μέλι 10, Γκραντ, Ροντρίγκεθ 12, Ταρζέφσκι 4, Ρίτσι 3, Χολ 13, Ντιλέινι 3, Ντάνιελς, Σιλντς 12, Χάινς9, Μπέντιλ 3, Ντατόμε 14