Βιλερμπάν – Ολυμπιακός: Με γαλλικό κλειδί… ξεκλείδωσε το πλεονέκτημα! (videos)

2022-03-25T21:44:52+00:00 2022-03-25T22:42:32+00:00.

25/Mar/22 21:44

Ο Ολυμπιακός αν και δυσκολεύτηκε μέχρι το τέλος στο “Αστρομπάλ” τελικά έφυγε με το μεγάλο διπλό με 94-80 κόντρα στην Βιλερμπάν και κατέκτησε το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs της Ευρωλίγκα και μαθηματικά!

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα παρουσίασε μία ασταθή αλλά και βελτιωμένη εικόνα σε σχέση με το κακό της πρόσωπο κόντρα στη Μονακό, επέστρεψε στις νίκες στην Ευρωλίγκα κόντρα στη Βιλερμπάν με το δύσκολο 94-80 και θα συμμετάσχει στα playoffs με πλεονέκτημα έδρας για μία θέση στο Final Four του Βελιγραδίου.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Οι Πειραιώτες αν και δυσκολεύτηκαν μέχρι το 35′ στη Γαλλία κατάφεραν με τους Βεζένκοφ, Ντόρσεϊ και Σλούκα να πάρουν ένα διψήφιο προβάδισμα και να κάμψουν τις αντιδράσεις της γεμάτης απουσίες Βιλερμπάν και να πάρουν την πολύτιμη νίκη.

Πλέον ο Ολυμπιακός με ρεκόρ 18-9 και μετά τη νίκη της Μιλάνο στην Τουρκία κόντρα στην Εφές εξασφαλίζει σίγουρα την τέταρτη θέση και το πλεονέκτημα έδρας και θέλει θετικό αποτέλεσμα την τελευταία αγωνιστική κόντρα στην πρωτοπόρο και αδιάφορη βαθμολογικά Μπαρτσελόνα (1/4, 21:00) και μία ήττα των Ιταλών μέχρι το τέλος για την τρίτη θέση της κατάταξης.

Αντίθετα η Βιλερμπάν με 8-18 είναι και μαθηματικά αποκλεισμένη και θα παλέψει για την αποφυγή της τελευταίας θέσης.

Όταν έπαιξε άμυνα ο Ολυμπιακός πήρε και το προβάδισμα

Συγκεντρωμένα ξεκίνησε το παιχνίδι ο Ολυμπιακός και με τον Παπανικολάου “ζεστό” (2/2 τρίποντα) και με σωστές αποφάσεις σε άμυνα και επίθεση προηγήθηκε με 12-4 (στο 3′) και με double score (14-7) στο 4ο λεπτό. Οι Γάλλοι αντέδρασαν εκμεταλλευόμενοι και την έξοδο του Ουόκαπ από το παρκέ και με επιμέρους σκορ 11-2 πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με 18-16 (στο 7′).

Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους Πειραιώτες να μην ελέγχουν το ρυθμό ο οποίος ήταν φρενήρης και το σκορ ισόπαλο στο 26-26.

Οι Πειραιώτες στο δεύτερο δεκάλεπτο προσπαθούσαν να κατεβάσουν ταχύτητα, αλλά οι Γάλλοι έβρισκαν λύσεις είτε από μέσα (Αντετοκούνμπο) είτε από τα 6,75 και προηγούνταν με 33-31 (στο 14′). ΜακΚίσικ, Λιβιό, Σλούκας και Πρίντεζης  έφεραν επιμέρους σκορ 11-2 μέσω άμυνας, transition και pick n’ roll συνεργασιών και το προβάδισμα με 42-35 (στο 18′).

Το πρώτο μέρος στο “Αστρομπάλ” ολοκληρώθηκε με τον Οσετκόφσκι και τον Λιβιό να πετυχαίνουν μεγάλα καλάθια και την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μπροστά με 47-43.

Ένα καλό διάστημα στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για το διπλό

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Λυών ξεκίνησε με ισάριθμα “ερυθρόλευκα” κλεψίματα και συνολικά καλή άμυνα, αλλά η επίθεση του δεν λειτουργούσε σωστά και η Βιλερμπάν με τον Νάιτ να τραυματίζεται μείωσε σε 52-51 (στο 25′). Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει λάθος επιλογές και οι Γάλλοι πέρασαν και μπροστά με 56-54 (στο 27′).

Σλούκας και Βεζένκοφ άλλαξαν τη ροή και έκαναν το σκορ 61-56 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τη ελληνική ομάδα να αντιδράει στο 64-63 των Γάλλων με τρίποντα και προβάδισμα 69-64 δια χειρός και πάλι Σλούκα – Βεζένκοφ!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο o Ολυμπιακός είχε ρυθμό στην επίθεση του με κύριο εκφραστή τον Βεζένκοφ και το Σλούκα ξανά και για πρώτη φορά προηγήθηκε με +10 (78-68 στο 34′) και έγινε το φαβορί για τη νίκη. Στο 36ο λεπτό ο Βούλγαρος φόργουορντ μετά από επιθετικό ριμπάουντ και ασίστ του Μάρτιν έκαναν το σκορ 82-74 και ο Ντόρσεϊ το 84-74 και έδωσαν “αέρα” νίκης στους Πειραιώτες.

Δύο λεπτά πριν το τέλος στη Γαλλία ο Ολυμπιακός διατηρούσε το +10 (87-7) με το δίδυμο Ντόρσεϊ – Βεζένκοφ και παρά τις προσπάθειες των Γάλλων στη λήξη πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη με 94-80.

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε προηγούμενος με 69-64 και με επιμέρους σκορ 9-4 σε 4′ λεπτά προηγήθηκε με +10 (78-68 στο 36′) και ουσιαστικά “καθάρισε” το ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σλούκας ήταν εξαιρετικός με 15 πόντους και 9 ασίστ, ενώ καθοριστική συμβολή είχαν ο Βεζένκοφ με 18 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο και ο Ντόρσεϊ με 21 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 26-26, 43-47, 64-69, 80-94