Μονακό: “Αγκάλιασε” τα playoffs με τεράστιο διπλό στο Μιλάνο! (videos)

2022-03-31T22:35:47+00:00 2022-03-31T23:19:48+00:00.

31/Mar/22 22:35

Η Μονακό με ένα σπουδαίο δεύτερο ημίχρονο στο “Forum” κέρδισε την Μιλάνο με 72-63 και “αγκάλιασε” την πρόκριση στα playoffs της Ευρωλίγκα για πρώτη φορά στην ιστορία της την οποία αναμένεται να πανηγυρίσει και μαθηματικά την επόμενη εβδομάδα.

Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς μπορεί στο πρώτο μέρος να μη είχε καλή παρουσία και στις δύο πλευρές του παρκέ, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο με τρομερή άμυνα και πρωταγωνιστές τους Τζέιμς – Χολ “λύγισε” την ομάδα του Έτορε Μεσίνα και έφυγε με το τεράστιο διπλό 72-63.

Πλέον η Μιλάνο με ρεκόρ 18-9 ισοβαθμεί με Ολυμπιακό και Ρεάλ και περιμένει τα αποτελέσματα και των άλλων για να δει την τελική της κατάταξη στην τετράδα, ενώ η Μονακό με 14-13 θέλει ήττα της Άλμπα (Εφές εκτός 1/4) για να “κλειδώσει” και μαθηματικά την πρόκριση στην οκτάδα.

Ιταλικό προβάδισμα από νωρίς στο πρώτο μέρος

Καλύτερα ξεκίνησε στο παιχνίδι η Μιλάνο και προηγήθηκε με 11-6 (στο 4′) και τον Μπέντιλ να έχει 5 πόντους. Η Μονακό παρέμενε πάντως κοντά στο σκορ και μείωσε σε 16-13 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 17-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Έτορε Μεσίνα μετρώντας 5/9 τρίποντα αύξησε το προβάδισμα της για πρώτη φορά στο +10 (28-18 στο 15′) ελέγχοντας απόλυτα το ρυθμό. Οι Γάλλοι με τον Τζέιμς να δημιουργεί μείωσαν σε 34-27 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 37-31 και τον Αμερικανό να έχει 12 πόντους.

Με τρομερή άμυνα και Τζέιμς “άλωσε” το Μιλάνο

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο “Forum” ξεκίνησε με το ρυθμό να είναι χαμηλός και τις δύο ομάδες άστοχες αλλά τη Μονακό μέσα από την άμυνα της να καταφέρνει να μειώσει σε 42-37 (στο 26′). Η Μιλάνο είχε χάσει το μυαλό της και ισοφαρίστηκε σε 42-42 (στο 27′) με γαλλικό επιμέρους σκορ 11-5 και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 49-43 υπέρ της Μονακό!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η άμυνα των Γάλλων είχε “μπλοκάρει” πλήρως τη Μιλάνο με το σκορ να είναι 56-48 στο 34ο λεπτό και να την χρίζει φαβορί για τη νίκη. Τρία λεπτά πριν το τέλος ο Μάικ Τζέιμς με ένα μεγάλο buzzer beater δίποντο έκανε το 64-54 και οι Γάλλοι “αγκάλιασαν” το σπουδαίο διπλό. Μέχρι τη λήξη παρά τις προσπάθειες των Ιταλών δεν άλλαξε κάτι δραματικά και η Μονακό πανηγύρισε τη νίκη με 72-63.

Που κρίθηκε: Στην άμυνα της Μονακό στο δεύτερο ημίχρονο που κράτησε τη Μιλάνο στους 63 δεχόμενη μόλις 26 και έφυγε με το διπλό από τη Ιταλία.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μάικ Τζέιμς με 19 πόντους, 8 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα και ο Χολ με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 37-31, 43-49, 63-72.